برنامه‌های حمایتی معاونت علمی ریاست جمهوری برای صادرات محصولات دانش‌بنیان
دکتر ستاری اعلام کرد

برنامه‌های حمایتی معاونت علمی ریاست جمهوری برای صادرات محصولات دانش‌بنیان

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تأکید بر این‌که در حال حاضر شرکت‌ها وارد فاز تولید صنعتی و صادرات محصولات خود شده‌اند، گفت: به‌منظور زمینه‌سازی برای صادرات این محصولات طرح‌هایی چون کریدور صادرات در معاونت علمی اجرایی می‌شود.

دکتر سورنا ستاری در مراسم افتتاحیه چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخل، برگزاری نمایشگاه تجهیزات ساخت داخل را ارائه مدلی برای توسعه بازار دانست و افزود: در سال یک برگزاری این نمایشگاه هزار دستگاه و تجهیز آزمایشگاهی عرضه شد که سطح کیفیت و فناوری آن‌ها بالا نبود.

وی ادامه داد: اکنون ما به‌جایی رسیده‌ایم که پس از سه سال، ده هزار دستگاه و تجهیز آزمایشگاهی در آن وارد شده است.

ستاری با اشاره به رتبه‌بندی تجهیزات آزمایشگاهی یادآور شد: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در حال حاضر از تجهیزات و مواد آزمایشگاهی سطح چهار حمایت نمی‌کنیم.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به اعتبارات در نظر گرفته‌شده برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: اعتبارات این حوزه در قانون پیش‌بینی‌شده بود و ما با مدل جدیدی این اعتبارات را به شرکت‌ها تزریق کردیم و این مدل می‌تواند در سایر بخش‌های صنعتی نیز ارائه شود.

ستاری شرکت‌های دانش‌بنیان را پایه اقتصاد دانش‌بنیان و مقاومتی توصیف کرد و ادامه داد: ایران دارای نیروی انسانی تحصیل‌کرده زیادی است، به‌گونه‌ای که در این حوزه در رتبه‌های پنج و شش جهانی قرار دارد.

رییس بنیاد ملی نخبگان با تأکید بر این‌که نیروهای جوان تحصیل‌کرده جزو سرمایه‌های کشور تلقی می‌شوند، اظهار کرد: درصورتی‌که بتوانیم فرهنگ کارآفرینی و اشتغال را در کشور نهادینه کنیم، مشاهده خواهیم کرد که نیروهای انسانی تحصیل‌کرده وارد حوزه‌های کارآفرینی و تولید ارزش‌افزوده می‌شوند.

ستاری ادامه داد: جوانان این کشور به‌منظور ایجاد اشتغال وارد دانشگاه‌ها می‌شوند و دولت نیز باید با ایجاد اکوسیستم کارآفرینی نیروهای تحصیل‌کرده را به سمت این حوزه هدایت کند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با تأکید بر این‌که دانشگاه‌ها نیرو تربیت نمی‌کنند که کارمند دولت شوند، خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها نیرو تربیت می‌کنند تا فارغ‌التحصیلان برای خود و کشور ارزش‌افزوده ایجاد کنند.

ستاری با اشاره به برگزاری چهارمین دوره نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل تأکید کرد: این نمایشگاه، نمایشگاه موفقی بوده است و امیدواریم در سال‌های آتی شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند رقم قابل‌توجهی از فروش محصولات دانش‌بنیان خود داشته باشند.

وی با اشاره به موفقیت یکی از این شرکت‌ها در صادرات محصولات خود به کشور کره جنوبی ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان پس از تولید و فروش نمونه آزمایشگاهی محصولات خود اکنون وارد فاز تولید صنعتی محصولات خود شدند و در گام بعدی لازم است تا معاونت علمی در جهت صادرات این محصولات اقدام کند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با تأکید بر این‌که این معاونت خدمات زیادی برای صادرات محصولات دانش‌بنیان در نظر دارد، یادآور شد: در این راستا کریدور صادرات را که شامل تدوین استانداردها، ثبت پتنت و ثبت محصول در خارج می‌شود، در نظر گرفته‌شده است.