ما تنها سوزاندن نفت را یاد گرفته‌ایم
علی وطنی:

ما تنها سوزاندن نفت را یاد گرفته‌ایم

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: اقتصاد نفتی به پایان رسیده است و می‌توان هفت میلیون محصول از نفت و گاز ایجاد کرد، اما ما تنها سوزاندن آن را یاد گرفته‌ایم.

علی وطنی در مراسم افتتاحیه رویداد کارآفرینی هم‌نت روستا اظهار کرد: اگر نیازهای جامعه تشخیص داده نشود و نسخه تجویز شود نه‌تنها درمان انجام نمی‌گیرد بلکه شاید باعث آسیب زدن به آن نیز شود.

وی با بیان اینکه امروز افتخار بسیاری از افراد بازگشت به روستاها است، افزود: روستاییان فرش ابریشم گران‌قیمت را بدون هیچ کلک و حقه‌بازی می‌بافند و به دنیا عرضه می‌کنند. صداقت، خرد، ایمان، اعتقاد و پشتکار در فرش ایرانی دیده می‌شود که حاصل تلاش هنر فرش‌بافان روستایی کشور است.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: باید علم و فناوری در اختیار فرش‌بافان قرار گیرد.

وطنی به ستاد توسعه فناوری راهبردی در گیاهان دارویی اشاره و اضافه کرد: بیش‌ترین گیاهان دارویی دنیا در کشور ما قرار دارد. نمی‌توانیم بگوییم امسال خشک‌سالی است و بارندگی کم بوده، باید بپذیریم که بحران آب در کشور وجود دارد و به همین دلیل باید در جهت توسعه فناوری‌ها بربیاییم.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ایران مملو از گیاهان دارویی است و حیف است که آن را تحت عنوان گیاه دارویی خام توسعه دهیم و به‌صورت خام صادر کنیم.

وی ادامه داد: اگر مشکلات روستا درست تشخیص داده شود و تلاش کنیم از علم و فناوری برای محصولاتی که در روستاها تولید می‌شود استفاده کنیم، هزینه تولید محصولات نیز کاهش خواهد یافت. اگر قرار باشد محصولات تولیدی با نگاه صادراتی تولید شود، باید در آن استانداردها رعایت شود. در این راستا باید علم و فناوری در روستاها به کار گرفته شود و همچنین بستری برای دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها فراهم شود تا دانش خود را در روستاها به‌کارگیرند و عملیاتی کنند.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه ۱۴ ستاد توسعه فناوری راهبردی در این معاونت تشکیل شده است، اظهار کرد: در توسعه فناوری گیاهان دارویی بیش از دو هزار و دویست طرح تحقیقاتی تهیه‌شده و از این تعداد ۸۵ طرح تجاری شده‌اند. باید جوانان در سراسر کشور با این ستادها به‌صورت مستمر ارتباط مؤثر داشته باشند.

وطنی با بیان اینکه یک ممیز پنج‌دهم یک میلیارد تومان از واردات کشور چین از سوغات مشهد است، افزود: بر طبق افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ GDP کشور باید به هزار و دویست میلیارد دلار برسد که از این میزان ششصد میلیارد دلار باید از طریق اقتصاد دانش‌بنیان تأمین شود. اگر این میزان را بین استان‌ها تقسیم کنیم، باید هر استانی حدود 20 میلیارد دلار صادرات ارزی داشته باشد.

وی با بیان اینکه اقتصاد نفتی به پایان رسیده است، خاطرنشان کرد: می‌توان هفت میلیون محصول از نفت و گاز ایجاد کرد، اما تنها سوزاندن آن را یاد گرفته‌ایم.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: سرمایه‌های واقعی نه در زیرزمین بلکه بر روی زمین قرار دارد و آن عقل و خرد افراد است. با استفاده از سرمایه‌های روی زمین می‌توان محصولات فناورانه از سرمایه‌های زیرزمین به وجود آورد.