رویداد ملی کارآفرینی «هم نت روستا» در اصفهان آغاز شد

رویداد ملی کارآفرینی «هم نت روستا» در اصفهان آغاز شد

رویداد ملی کارآفرینی «هم نت روستا» روز سه‌شنبه با حضور مسئولان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان، استادان، کارشناسان و دانشجویان در اصفهان آغاز بکار کرد.

این رویداد با هدف راه‌اندازی کسب‌وکار با مشارکت روستاییان، محک زدن توانمندی‌ها و کمک به توسعه پایدار و رشد فراگیر روستا توسط بنیاد نخبگان استان اصفهان با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه روستایی ریاست جمهوری به مدت چهار روز تا سه اردیبهشت برگزار می‌شود.

هم نت روستا یک رویداد سه مرحله‌ای شامل شناسایی ظرفیت‌های مناطق روستایی و جلب مشارکت و توانمندسازی روستاییان، پیش‌رویداد چندروزه روستایی (بیان فرصت‌ها، ایده‌پردازی، آموزش، کار تیمی) به‌منظور شکل‌گیری هسته‌های کارآفرین زیر نظر سرمایه‌گذاران و تسهیل گران روستایی و درنهایت رویداد کارآفرینی روستا به‌منظور عملیاتی کردن طرح‌های اجرایی با تأیید دهیاری‌ها و مشارکت روستاییان مناطق است.

رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان در مراسم آغاز بکار این رویداد گفت: در رویداد هم نت روستا به دنبال رسیدن به توسعه پایدار روستاهای کشورمان هستیم.

شقایق حق جو جوانمرد افزود: شرکت‌کنندگان در این رویداد به روستای «کفران» از توابع بخش بن رود شهرستان اصفهان و همچنین شهرستان سمیرم می‌روند، در آنجا با فرصت‌های واقعی مواجه شده و به شناسایی چالش‌های کارآفرینی در روستا و بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود با مشارکت روستاییان می‌پردازند.

وی ادامه داد: تیم‌هایی در این رویداد برتر خواهند شد که ایده آن‌ها منجر به توسعه پایدار در روستا شود.

وی با بیان اینکه برای برگزاری این رویداد، مدل‌های جهانی توسعه روستاها بررسی شد اظهار کرد: توسعه زمانی اتفاق می‌افتد که در مرحله یک خود روستاییان این امر را بخواهند که برای این منظور باید آن‌ها را توانمند کرد.

رئیس بنیاد نخبگان اصفهان گفت: ما در سال‌های گذشته بیشتر سعی کردیم که روستاها را شبیه شهرها کنیم که این امر باعث ایجاد چالش‌های زیادی شده است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم گفت: امروزه جامعه روستایی کشورمان با مشکل‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مواجه است که باید به دنبال راه‌حلی برای آن‌ها باشیم.

محمدحسین عمادی افزود: نظام آموزش عالی کشورمان خود را برای حل این مشکل‌ها آماده نکرده است و ما با هزاران دانش‌آموخته بیکار مانند چهل هزار دانش‌آموخته جویای کار رشته کشاورزی مواجه هستیم.

وی با تأکید بر اینکه دانش‌آموختگان دانشگاه‌های کشور می‌توانند با هدف حل مشکل روستاها برای خود و روستاییان فرصت شغلی ایجاد کنند گفت: تاکنون توسعه روستاها مبتنی بر توسعه عمرانی و کمی و ایجاد زیرساخت‌ها مانند برق و گاز و همسان‌سازی آن‌ها با شهرها بوده است درحالی‌که باید به فرصت‌های کارآفرینی توجه شود.

این مشاور سازمان‌های بین‌المللی درزمینهٔ توسعه یکپارچه روستاها افزود: حدود بیست‌ویک میلیون نفر از جمعیت کشورمان در روستاها زندگی می‌کنند و حفظ منابع طبیعی و تولید دامی و زراعی ما به آن‌ها وابسته است لذا باید اقبال و توجه بیشتری به موضوع توسعه پایدار روستایی شود.

عمادی تفاوت درآمد بین جامعه شهری و روستایی، پیچیده بودن شرایط روستاها، فقدان آمار و اطلاعات دقیق از روستاها و سهل و ساده‌انگاری درباره روستاها را از معضل‌های موجود در راه توسعه پایدار روستاها خواند.

وی اضافه کرد: در سال‌های اخیر با کاهش مداوم جمعیت روستاها مواجه بودیم به‌طوری‌که نسبت جمعیت روستایی به شهری به ۲۸ به ۷۲ در سال ۱۳۹۰ رسیده درحالی‌که این نسبت در سال ۱۳۳۵ معادل ۶۸ به ۳۲ بود.

به گفته وی هیچ‌یک از کشورهای منطقه چنین ضریب سریع جابجایی نداشته‌اند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: توسعه روستایی، راهبرد همه‌جانبه در چارچوب توسعه ملی به‌منظور بهبود متوازن وضعیت جوامع روستایی از طریق توانمند کردن مردم برای تأمین نیازهای اولیه و تضمین مدیریت پایدار و منابع است.

وی عناصر اصلی توسعه روستایی را افزایش بهره روی و رقابت‌پذیری در بخش کشاورزی، افزایش سهم اقتصادی فعالیت‌های غیر کشاورزی، بهبود رفاه اجتماعی و مدیریت ریسک و آسیب‌پذیری عنوان و اظهار کرد: در توسعه پایدار روستاها باید به دنبال تقویت مدیریت پایدار منابع طبیعی نیز باشیم.

عمادی همچنین سه اقدام و عمل برای توسعه پایدار روستاها را کارآفرینی در سطح محلی و روستایی (تعیین نیاز و اولویت)، کارآفرینی در سطح منطقه و استان (هماهنگ‌کننده اجرا) و کارآفرینی در سطح ملی (انسجام دهنده طرح و برنامه) عنوان کرد.

رویداد کارآفرینی هم نت روستا تا سه اردیبهشت در اصفهان برگزار و در روز پایانی از تیم‌های برتر ارائه‌کننده ایده‌های کارآفرینانه در روستاها تجلیل می‌شود.

نخستین رویداد کارآفرینی هم نت، مرداد ۹۴ با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بنیاد نخبگان و اتاق بازرگانی اصفهان در شهر اصفهان برگزار شد.

تاکنون رویداد هم نت در زمینه‌های دیگر مانند سلامت و فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز در اصفهان برگزار شده است.