«کارآفرینی ICT برای تأثیر اجتماعی»
شعار سال ITU :

«کارآفرینی ICT برای تأثیر اجتماعی»

اتحادیه جهانی مخابرات، شعار امسال روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی را «کارآفرینی ICT به‌منظور تأثیر اجتماعی» نام‌گذاری کرد.

هولین ژائو دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) در بخشی از پیام خود به مناسبت انتخاب این شعار اظهار داشت: در سال ۲۰۱۵، ما جشن یکصدو پنجاهمین سالگرد تأسیس اتحادیه جهانی مخابرات را برگزار کردیم و توانستیم این اتحادیه را در سراسر جهان به‌عنوان یکی از سازمان‌های انعطاف‌پذیر در عرصه بین‌المللی معرفی کنیم.

وی افزود: از هفدهم می سال ۱۸۶۵ تاکنون اتحادیه جهانی مخابرات تمرکز خود را معطوف به پیشرفت‌های آینده ارتباطات کرده و امسال این تمرکز را بر شعار خود یعنی «کارآفرینی فناوری اطلاعات و ارتباطات برای تأثیر اجتماعی» معطوف داشته است.

هولین ژائو، با اشاره به اینکه شرکت‌های کوچک و متوسط ۹۰ در صد کسب‌وکارها را در سراسر جهان به خود اختصاص می‌دهند ادامه داد: بخش فناوری اطلاعات به‌عنوان یکی از بخش‌های سودآور در دنیا شناخته شده است.

دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات گفت: اتحادیه با بهره‌گیری از شرایط و منابع خود می‌تواند به‌عنوان نقش تأثیر گزار باعث دستیابی به توسعه پایدار و رشد اقتصادی، شود.

گفتنی است، بر اساس اطلاعیه سایت ITU، کارآفرینان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسط (AME) ها نقش ویژه و مرتبطی در تضمین رشد اقتصادی به شیوه‌ای پایدار و فراگیر دارند. آن‌ها با پتانسیل منحصربه‌فردشان برای ایجاد تأثیر طولانی‌مدت در اقتصاد جهانی، منطقه‌ای و ملی در توسعه راه‌حل‌های نوآورانه و ICT محور در تلاش‌اند و همچنین در اقتصاد دانش‌بنیان فعلی به‌عنوان منبع مهم مشاغل جدید، به‌ویژه برای جوانان شناخته می‌شوند.

لازم به ذکر است، موضوع شعار امسال روز جهانی مخابرات (WTISD-2016) در خصوص شکوفا کردن پتانسیل‌های ICT برای نوآوران و کارآفرینان جوان، شرکت‌های کوچک و متوسط و استارت‌آپ‌ها نوآورانه و مراکز فناوری به‌عنوان پیشرانان راه‌حل‌های نوآورانه و عملی برای تسریع پیشرفت در دستیابی به اهداف توسعه پایدار بین‌المللی، با تمرکز بر شرکت‌های کوچک و متوسط از کشورهای درحال‌توسعه، در راستای فعالیت‌های ITU است.