به‌کارگیری تجربیات کشورهای مختلف در حوزه دولت الکترونیک
معاون دولت الکترونیک خبرداد:‌

به‌کارگیری تجربیات کشورهای مختلف در حوزه دولت الکترونیک

رشد دو برابری محتوا، سرویس و اشتغال با توسعه کسب‌وکارهای نوپا

معاون دولت الکترونیک از به کارگیری تجربیات کشورهای مختلف در حوزه دولت الکترونیک خبرداد و گفت:‌ حضور کسب‌وکارهای نوپا در حوزه ICT رشد دو برابری محتوا، سرویس و اشتغال رابه همراه دارد.

مهندس رضا باقری اصل معاون دولت الکترونیک در سازمان فناوری اطلاعات در گفتگو با خبرنگار وزارت ارتباطات، گفت: با کشورهایی که در موضوع دولت الکترونیک و هویت الکترونیک، تجربیات خوبی داشته‌اند ارتباط برقرار می‌کنیم و از بستر تجاربی که به کشور ما قابل‌انتقال است و قابلیت تطبیق و بومی‌سازی دارد نیز، استفاده می‌کنیم.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص تبادل تجربیات به کشورهای دیگر پس از برجام در حوزه دولت الکترونیک، اظهار کرد: در تمامی اجلاس‌های مربوط به حوزه دولت الکترونیک شرکت می‌کنیم و همچنین با کشورهای اول شاخص دولت الکترونیک همچون کره و سایر کشورها نیز تعامل داریم و آنچه را که قابلیت انتقال به ایران را داشته باشد؛ با حفظ تمامیت و امنیت کشور، به کار می‌گیریم.

وی تصریح کرد: ان‌شاءالله تا آخر خردادماه بنا بر قولی که به رئیس‌جمهور داده‌ایم زیرساخت‌های اساسی توسعه دولت الکترونیک رونمایی می‌شود که در حال حاضر پایلوت‌های آن در حال اجراست.

باقری اصل بر پروژه‌هایی چون گذرگاه ملی تبادل اطلاعات اشاره کرد و افزود: بر طبق این پروژه دستگاه‌های اجرایی بدون اینکه دوبه‌دو باهم ارتباطات برقرار کنند، فقط کافی است سرویس الکترونیکی خودشان را بنا بر استانداردهای کمیسیون دولت الکترونیک، مبادله کنند.

وی به پروژه پرتال ملی خدمات ملی دولت اشاره کرد و گفت: این پروژه خدمت وزیر ارتباطات ارائه‌شده و خدمت معاون اول و رئیس‌جمهور کشور نیز ارائه می‌شود که ان‌شاءالله به‌زودی زمان بهره‌برداری آن اعلام خواهد شد و تمامی شناسنامه‌های خدمات احصاء شده و لینک خدماتی که در پشت این شناسنامه‌ها قرار دارد. در پرتال قابل‌دسترسی مردم خواهد بود.

باقری اصل به پروژه کارپوشه ملی ایرانی اشاره کرد و گفت: این پروژه بر اساس آئین‌نامه دولت در اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات انجام می‌شود و دسترسی مردم به خدمات یکپارچه را فراهم می‌کند و مردم می‌توانند ر یک پنجره واحد تمام آنچه را که از دولت می‌گیرند دریافت کنند.

وی اصل چارچوب ملی معماری را یکی دیگر از پروژه‌های در دست اقدام معرفی کرد و گفت: این پروژه شامل چارچوب تعامل‌پذیری اطلاعات دولت و پرتال ملی داده‌های آزاد دولت است که تا ۹۵/۴/۳۱ به بهره‌برداری می‌رسد و از آنجا به بعد تکالیف دستگاه‌های اجرایی برای اینکه خدمتشان را در این بستر ملی فراهم کنند آغاز می‌شود.

باقری اصل در پاسخ به سؤالی در خصوص اقدامات سازمان فناوری اطلاعات در اقدام و عمل در حوزه اقتصاد مقاومتی گفت: دکتر روحانی در سخنان خود سه موضوع مهم را به وزارت ارتباطات تکلیف کردند که یکی از آن‌ها شبکه ملی اطلاعات بود که حرکت زیربنایی اقتصاد مقاومتی و امری راهبردی است و وزارت ارتباطات از زمانی که دولت یازدهم فعالیت خود را، بنا به اوامر رهبر معظم انقلاب، سیاست‌های ابلاغی دولت و مصوبات شورای عالی فضای مجازی، شروع کرده است و در این زمینه، شاخص ما آن است که اکثر خدمات پرکاربرد در کشور، داخلی شوند.

وی به گام دوم در حوزه اقدام و عمل و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: به گفته رئیس‌جمهوری، دولت الکترونیک می‌تواند با شفاف‌سازی، راهی مؤثر برای مقابله با فساد باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اشتغال را یکی دیگر از خواسته‌های دکتر روحانی از وزارت ارتباطات عنوان کرد و گفت: اشتغال بر پایه توسعه فناوری اطلاعات قابل شکل گرفتن است و آمارهای جهانی و همچنین تجربیات در کشور ما، در سه سال گذشته نیز، این موضوع را به‌خوبی نشان داده است.

باقری اصل در پاسخ به سؤالی در خصوص چگونگی حمایت وزارت ارتباطات از کسب‌وکارهای نوپای ایرانی گفت: در شرایطی که دستگاه‌های دولتی استخدامی ندارند برای ارتقای سرویس‌ها و توسعه، بخش ICT کشور توانست بلوغی از خود نشان دهد و با حضور کسب‌وکارهای نوپا در حوزه ICT رشد دو برابری محتوا، سرویس و حتی کاربران ایجاد شد که در کنارش اشتغال نیز به دو برابر رسید.

وی با تأکید بر اینکه راهبرد وزارت ICT در کنار توسعه صنعت فاوا حمایت از توسعه کسب‌وکارهای نوپای ایرانی است، ادامه داد: این کسب‌وکارها چه آن‌ها که می‌خواهند در داخل کشور ارزش‌افزوده، ایجاد کنند و یا آن‌ها که می‌خواهند در خارج از کشور صادرات و خدمات فنی داشته باشند موردحمایت وزارت ارتباطات خواهند بود.

باقری اصل با اشاره به اینکه شکل‌گیری استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا در حوزه ICT، موجب اشتغال می‌شود و هم درون سازی سرویس‌ها و خدمات الکترونیک دولت را به همراه دارد، گفت: برای برطرف کردن موانع رشد شبکه‌های اجتماعی داخلی، برنامه‌ریزی‌های خوبی انجام‌شده است و حمایت جدی از حوزه شبکه‌های اجتماعی داخلی، خواهیم داشت.