قرارداد دو میلیارد و هفتصد میلیونی شرکت‌های دانش‌بنیان با بخش صنعت برای عرضه نرم‌افزار

رییس کمیته ملی روبوکاپ جمهوری اسلامی ایران مراکز رشد را یکی از زمینه‌های تجاری‌سازی دستاوردهای علمی دانست و گفت: یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مرکز رشد دانشگاه آزاد قزوین بیش از دو میلیارد تومان و شرکت دیگر بیش از هفتصد میلیون تومان در حوزه نرم‌افزار با بخش صنعت قرار منعقد کرده‌اند.

دکتر مرتضی موسی خانی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا با اشاره به برنامه‌های این کمیته در سال «اقتصاد مقاومتی،‌ اقدام و عمل» افزود: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری ارتقای توان برنامه‌نویسی در میان دانش آموزان را در سال جاری در دستور کار داریم.

وی برگزاری لیگ ربات‌های استاندارد امدادگر در بخش دانش‌آموزی در مسابقات آزاد ایران را با هدف توسعه توان برنامه‌نویسی دانش آموزان دانست و ادامه داد: با اجرای این برنامه در تلاش هستیم تا دانش آموزان را به سمت کد نویسی و برنامه‌نویسی که موردنیاز کشور است، سوق دهیم.

موسی خانی، کاربردی کردن ربات‌ها در بخش‌های صنعتی و تعامل ربات‌ها با حوزه‌های صنعتی را از دیگر برنامه‌های کمیته ملی روبوکاپ در کشور نام برد و خاطرنشان کرد: استفاده از ربات‌ها در بخش‌های صنعتی نیاز به حمایت و پیگیری جدی مسئولان کشور در حوزه رباتیک دارد تا بتوانیم از این طریق حمایت‌های بیشتر بخش صنعت به این حوزه را دریافت کنیم.

رییس کمیته ملی روبوکاپ جمهوری اسلامی ایران، با تأکید بر حمایت بیشتر وزارتخانه‌هایی چون صنعت، معدن و تجارت به حوزه رباتیک برای کاربردی کردن آن‌ها در بخش صنعتی، افزود: حمایت این وزارتخانه از حوزه رباتیک موجب توسعه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خواهد شد.

وی یکی از مهم‌ترین زمینه‌های مؤثر برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی را مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و اظهار کرد: افرادی که در حوزه رباتیک فعال هستند باسیاست‌های دولت و ابلاغیه مقام معظم رهبری به سمت ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و کاربردی کردن دستاوردهای خود در صنعت حرکت کرده‌اند.

رییس کمیته ملی روبوکاپ جمهوری اسلامی ایران، یادآور شد: ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از مؤثرترین راهکارها درزمینهٔ ایجاد اقتصاد مقاومتی، تولید و صادرات نرم‌افزار، اشتغال نیروهای تحصیل‌کرده و جلوگیری از فرار مغزها است که با اعمال سیاست‌های مناسب می‌توان درزمینهٔ جلوگیری از خروج مغزها و اشتغال‌زایی برای نیروهای تحصیل‌کرده گام‌های مؤثری برداشت.

وی ابراز امیدواری کرد که با حمایت بیشتر از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه رباتیک، کشور شاهد ایجاد شهرک‌های صنعتی درزمینهٔ تولید نرم‌افزار باشد.

موسی خانی، با اشاره به اقدامات دانشگاه آزاد قزوین در ایجاد ۳۶ شرکت دانش‌بنیان در مرکز رشد این دانشگاه، گفت: از این تعداد ۲۴ شرکت احراز دانش‌بنیان شدند که تاکنون دستاوردهایی را به بخش صنعت ارائه کرده‌اند.

وی با بیان این‌که این تلاش شده تا زمینه تجاری‌سازی دستاوردهای این شرکت‌ها فراهم شود، خاطرنشان کرد: معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد، معاونت علمی و دانشگاه‌ها در قالب برگزاری کمپ‌های استارت‌آپ و ایجاد مراکز رشد و شتاب‌دهی در تلاش هستند تا در حوزه اقدام و عمل مورد تأکید مقام معظم رهبری وارد شوند.

رییس دانشگاه آزاد قزوین با اشاره به برخی از دستاوردهای شرکت‌های مستقر در مرکز رشد افزود: یکی از این شرکت‌های مرکز رشد دانشگاه آزاد قزوین توانسته بیش از دو میلیارد تومان قرارداد با واحدهای صنعتی امضا کند.

موسی خانی این قرارداد را در حوزه تولید نرم‌افزار و خدمات نرم‌افزار ذکر کرد.

وی اظهار کرد: شرکت نوپای دیگری از این مرکز رشد تاکنون بیش از هفتصد میلیون تومان در حوزه نرم‌افزار قرارداد با بخش صنعت منعقد کرده است.

رییس کمیته روبوکاپ جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر این‌که در آینده بازار خوبی در حوزه نرم‌افزار و رباتیک پیش‌بینی می‌شود، تصریح کرد: در سال جاری که به نام سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» مزین شده است، امیدواریم اقدام و عمل ما نمود بیشتری داشته باشد.