افزایش تسهیلات اشتغال‌زایی در حوزه گردشگری/ایجاد ۹۵ شغل در بومگردی

افزایش تسهیلات اشتغال‌زایی در حوزه گردشگری/ایجاد ۹۵ شغل در بومگردی

افزایش تسهیلات اشتغال‌زایی در حوزه گردشگری/ایجاد ۹۵ شغل در بومگردی

گردشگری ازجمله بخش‌هایی است که توانسته طی سال‌های گذشته درزمینهٔ اشتغال‌زایی بسیار مؤثر عمل کند تا جایی که در استان یزد با ایجاد ۲۲ واحد بوم‌گردی، ۹۵ شغل ایجاد کند.

توسعه روزافزون اشتغال در بخش‌های خدماتی گردشگری همچنین در حوزه ایجاد زیرساخت‌ها، این بخش را در استان یزد موردتوجه قرار داده تا جایی که امروز در جلسه کارگروه اشتغال استان یزد، بحث میزان اشتغال‌زایی در حوزه گردشگری و لزوم حمایت‌های صندوق کارآفرینی و امید به‌طور ویژه موردتوجه قرار گرفت.

استاندار یزد در این نشست اظهار داشت: ایجاد شغل از دغدغه‌های دولت یازدهم است و این موضوع را با جدیت دنبال می‌کند اما تحقق اشتغال‌زایی نیازمند الزاماتی است که باید موردتوجه قرار گیرد.

سید محمد میرمحمدی، ایده پردازی و کارآفرینی، سرمایه‌گذاری، حمایت از سرمایه‌گذار، آموزش، نهادینه کردن فرهنگ کار، برنامه‌ریزی و برندسازی و تبلیغات را از الزامات ایجاد شغل در استان یزد اعلام کرد.

وی افزود: تا زمانی که فکر و ایده برای کارآفرینی وجود نداشته باشد، سرمایه‌گذار نمی‌داند سرمایه خود را در چه راهی سرمایه‌گذاری کند اما با ایده نو و خلاقانه، حضور سرمایه‌گذار و حمایت از سرمایه‌گذاری، می‌توان به اشتغال پایدار دست‌یافت.

 

آموزش رکن اصلی اشتغال‌زایی است

میرمحمدی، آموزش را نیز از رکن‌های اصلی اشتغال‌زایی دانست و بیان کرد: همه افراد باید قبل از ورود به کار، تجربه کافی به دست آورند و بتوانند از عهده کارهای محوله به خود به بهترین نحو ممک برآیند و کار خود را با تخصص لازم انجام دهند.

استاندار یزد در مورد نهادینه کردن فرهنگ کار نیز  عنوان کرد: در مواردی کار وجود دارد اما به دلیل اینکه فرهنگ کار تغییر کرده و نگاه جامعه به کار متفاوت شده است، بسیاری از ظرفیت‌های شغلی خالی می‌ماند یا توسط افرادی جویای کار سایر استان‌ها اشغال می‌شود.

 

فرهنگ کار باید در استان یزد تغییر کند

وی افزود: متأسفانه این دیدگاه وجود دارد که افراد تحصیل‌کرده باید در مشاغل دولتی مشغول فعالیت شوند درحالی‌که این‌گونه نیست و نگاه جامعه باید به این موضوع تغییر کند.

میرمحمدی در مورد برنامه‌ریزی نیز بیان کرد: تا زمانی که آمار درستی از افراد بیکار و شاغل، میزان سرمایه‌گذاری و دیگر اطلاعات آماری وجود نداشته باشد، برنامه‌ریزی امکان‌پذیر نخواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان یزد نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در بخش گردشگری نیاز به حمایت بیشتری از سوی صندوق کارآفرینی و امید وجود دارد، اظهار داشت: با برخی حمایت‌های محدود، اشتغال‌زایی خوبی در استان در این زمینه صورت گرفته و به‌طورقطع درصورتی‌که حمایت‌ها بیشتر شود، می‌توانیم به اشتغال‌زایی بیشتر در حوزه گردشگری استان یزد امیدوار باشیم.

 

ایجاد ۹۵ شغل در ۲۲ واحد بومگردی استان یزد

محمدمهدی شرافت بیان کرد: از شهریورماه سال گذشته تاکنون ۲۲ واحد بومگردی در استان یزد راه‌اندازی شده که ۱۱ مورد آن‌ها از تسهیلات صندوق کارآفرینی و امید استفاده کرده‌اند و که این ۲۲ واحد توانسته‌اند ۹۵ شغل مستقیم ایجاد کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه تاکنون ۱۱۰ مجوز در این زمینه صادر شده است، در صورت حمایت بیشتر می‌توانیم شاهد حجم قابل‌توجهی از ایجاد شغل در این واحدها باشیم.

مدیرکل فناوری اطلاعات استانداری یزد نیز در این نشست بر لزوم کارآفرینی در حوزه آی تی تأکید کرد.

 

لزوم کارآفرینی در حوزه آی‌تی

محمدرضا وزیری اظهار داشت: شرایط کار در حوزه آی‌تی و آی‌سی‌تی متفاوت است و حتماً نیاز به حضور فیزیکی افراد در محل کار نیست بنابراین لازم است مشکلات بیمه و ... در این زمینه برطرف شود.

وی تأکید کرد: اگر محدودیت‌ها در این حوزه برطرف شود، ظرفیت‌های خوبی در استان یزد برای اشتغال‌زایی در حوزه آی‌تی و آی‌سی‌تی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان یزد نیز در این نشست با اشاره به فعالیت خوشه‌های صنعتی سنگ، محصولات کنجدی، نساجی، کاشی و سرامیک و طلا در استان یزد اظهار داشت: چهار خوشه اول نیازمند بازار هستند اما در خوشه طلا مشکل بازار وجود ندارد.

 

ایجاد شرکت‌های صادرات گرا به بالندگی خوشه‌های صنعتی کمک می‌کند

سید مسعود عظیمی بیان کرد: برای چهار خوشه سنگ، نساجی، محصولات کنجدی و کاشی و سرامیک، درصورتی‌که شرکت‌های صادرات‌گرا ایجاد شود، علاوه بر ایجاد اشتغال جدید و رفع مشکل فروش محصولات این واحدها، اشتغال فعلی نیز حفظ خواهد شد.

 

وی افزود: در مورد خوشه طلا نیز مشکلات دیگری ازجمله کمبود نقدینگی و ... وجود دارد که در صورت پرداخت تسهیلات به این واحدها، می‌توانیم شاهد بالندگی خوشه صنعتی طلا در استان یزد و توسعه اشتغال در این زمینه باشیم.

معاون پشتیبانی پارک علم و فناوری یزد نیز در این نشست خواستار پیگیری مدیرعامل صندوق کارآفرینی و امید برای پرداخت تسهیلات به برگزیدگان جشنواره‌های ملی ایده‌های برتر و اختراعات و ابتکارات شد.

شهرام شکوهی بیان کرد: اگر از صاحبان ایده و مبتکران و مخترعان حمایت مالی شود، آن‌ها نیز به سهم خود می‌توانند اشتغال‌زایی داشته باشند.

در این نشست قرار شد سقف تسهیلات استان یزد از محل صندوق کارآفرینی و امید افزایش یابد و توجه ویژه‌ای نیز به افزایش سقف تسهیلات در حوزه گردشگری به‌منظور اشتغال‌زایی بیشتر شود.