شش راه برای کنترل یک استارتاپ با رشد سریع

شش راه برای کنترل یک استارتاپ با رشد سریع

گریگ اسکلوت (Greg Skloot) از بنیانگذاران ۲۳ ساله کمپانی نرم‌افزارهای مدیریتی Attend.com، در پاسخ به مدیریت رشد سریع استارت‌آپ خود می‌گوید: «اعضای جوان و خلاق تیم به استارت‌آپ‌ها انرژی بسیار زیادی می‌دهند، اما آن‌ها احتمالاً هرگز با سرمایه‌داران برخورد نداشته و یا بر فرآیند استخدام نظارت نکرده‌اند. دلیل آن هم این است که شرکت‌های جدید به دنبال پیدا کردن مدیران ارشد باتجربه برای هدایت کسب‌وکار به سمت جلو هستند، بخصوص در زمانی که محصول و بازار به درستی پیدا شده و استارت‌آپ برای رشد جدی آماده است»
داشتن تعادل در سطوح سنی و تجربه کارکنان باعث پیشرفت شرکت خواهد شد، زیرا به افراد اجازه می‌دهد تا نقاط قوت خود را بروز دهند. کارکنان جوان‌تر می‌توانند ایده‌های جدید را اجرا کنند، درحالی‌که مدیران ارشد می‌توانند با استفاده از سال‌ها تجربه خود در طراحی استراتژی، برنامه‌ریزی و رشد مؤثر باشند. تا زمانی که هر یک از اعضای تیم در هیئت‌مدیره دارای فرهنگ و چشم‌انداز شرکت باشد، استخدام ترکیبی از افراد می‌تواند به رشد سریع و مؤثر شرکت کمک کند. زمانی که این مشاوران جدید را استخدام می‌کنید، نیاز دارید که به عقب گام برداشته و بر روی یک تصویر بزرگ‌تری تمرکز کنید، که نیازمند تعدادی تغییرات در مسیر تجاری شما است.

اسکلوت نکات زیر را برای راهنمایی کارآفرینان جوان بیان کرده است:

استخدام افرادی که از شما باهوش‌تر هستند.
در تیم‌های کوچک هر یک از اعضا بخش مهمی از کسب‌وکار هستند. اشتباه در استخدام اولیه می‌تواند همزمان با بزرگ شدن مقیاس کسب‌وکار منجر به بروز مشکلاتی در آینده شود، پس بسیار مهم است که از ابتدا بهترین افراد موجود را جذب کنید. افرادی که از شما باهوش‌تر هستند را برای اداره بخش‌های مختلف استخدام کنید تا اینکه بتوانید بیشتر بر روی استراتژی کلی خود تمرکز کنید. می‌توانید به شکل مداوم با دسترسی به شبکه خود، استفاده از رسانه اجتماعی و اعمال‌نفوذ سرمایه‌گذاران برای معرفی، کاندیدهای مناسبی برای استخدام پیدا کنید.

همه‌چیز را سازمان‌دهی شده نگه‌دارید.
در حالت رشد، عدم وجود سازمان‌دهی می‌تواند مضر باشد و باعث کاهش سرعت همه‌چیز شود. تلاش مضاعفی انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که هر چیزی به‌طور شفاف سازمان‌دهی و مستند شده و در دسترس تیم قرار دارد. این کار می‌تواند شامل فرآیندهایی مانند چگونگی پرداختن به یک مشتری جدید، و یا یک فرآیند یکنواخت که متضمن این باشد که در آن همه قراردادهای امضاشده اسکن شده و در یک پوشه به اشتراک گذاشته شود. اگر ازلحاظی برایتان امکان‌پذیر است، به دنبال استخدام دستیار اجرایی برای انجام این فعالیت‌های روزانه باشید.

اولویت‌بندی کنید و متمرکز باقی بمانید.
رشد سریع، فرصت‌های زیادی به ارمغان می‌آورد، اما لازم است که بعضی از آن‌ها را رها کنید. گفتن "نه" آسان نیست، اما شما باید این کار را انجام دهید و بارها هم آن را تکرار کنید. مطمئن شوید که تیم بر روی اهداف، معیارها، مأموریت و رسالت شما متمرکز است. هر چیزی که با آن همخوانی ندارد، یک اختلال است که باعث کاهش سرعت رشد می‌شود.

هرگز از جزئیات و نکات ریز چشم‌پوشی نکنید.
مطمئن باشید که توجه کافی به جزئیات دارید و اجازه ندهید که در هنگام رشد نادیده گرفته شوند. جزئیات می‌توانند یک شرکت را بسازند یا آن را خرد کنند، و باید همزمان که حجم کاری شما افزایش می‌ِیابد، آن‌ها را در ذهن خود داشته باشید. همزمان که تیم رشد می‌کند، می‌توانید این جزئیات و نکات ریز را به تعدادی از کارمندان جدید واگذار کنید تا بار آن‌ها از روی دوش خودتان برداشته شود.

همه‌چیز را بسنجید.
زمانی که شرکت کوچک است پیگیری همه‌چیز آسان است. رشد سریع، یک چالش جدید به همراه دارد، چراکه مستلزم سنجیدن است. کارآفرینان بزرگ شاخص‌های عملکرد کلیدی دارند که به‌روشنی برای هر بخش تعریف شده است و گاهی اوقات این شاخص‌ها برای هر کارمند در شرکت تعریف شده است تا بتوانند دیدگاهی ازآنچه انجام می‌دهند و آنچه برای پیشرفت نیاز دارند، داشته باشند. این شاخص‌های عملکرد کلیدی می‌تواند شامل معیارهایی مانند هزینه جذب مشتری، ارزش طول عمر مشتری، متوسط قیمت فروش، درآمد به ازای هر کارمند و غیره باشد.

به‌طور مداوم ارتباط برقرار کنید.
مردم از ناشناخته‌ها در هراس هستند. به‌عنوان یک رهبر باید بتوانید برای کاهش این ترس به‌طور مداوم با تیم خود در ارتباط باشید و اطلاعات کلیدی خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید. این اطمینان‌بخشی شاید در ظاهر کم‌اهمیت به نظر برسد اما تضمین‌کننده مسیر شما برای رشد خواهد بود.