ادعای ۹/۳ میلیارد دلاری اوراکل بر ضد گوگل

ادعای ۹/۳ میلیارد دلاری اوراکل بر ضد گوگل

نبرد حقوقی گوگل و اوراکل یک بار دیگر آغاز شده است و این بار اوراکل به جرم استفاده بدون مجوز از جاوا در اندروید ادعایی ۹٫۳ میلیارد دلاری را بر ضد گوگل مطرح کرده است.

اوراکل بعد از خرید شرکت سان مالک تمامی نرم‌افزارهای تولیدی آن ازجمله جاوا شده و معتقد است گوگل بدون کسب اجازه از برخی امکانات و اجزای جاوا در سیستم‌عامل اندروید خود استفاده کرده است.
اوراکل قبلاً هم گوگل را به استفاده از بخش‌هایی از جاوا بدون پرداخت حق امتیاز به این شرکت متهم کرده بود. دادگاه در سال ۲۰۱۲ به این موضوع رسیدگی کرد، اما نتوانست در مورد آن به نتیجه قطعی برسد.
سیستم‌عامل اندروید گوگل یکی از محبوب‌ترین سیستم‌عامل‌های همراه است و در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۵ سهم ۸۰٫۷ درصدی از این بازار را در اختیار داشته است و هرگونه محدودیت در توزیع آن برای گوگل خساراتی سهمگین به همراه می‌آورد. زیرا هزاران برنامه جانبی سازگار با اندروید برای گوشی‌ها و تبلت‌ها عرضه می‌شود و گوگل بخشی از درآمد حاصل از فروش برنامه‌های مذکور را به جیب می‌زند.
به نظر می‌رسد هدف اصلی اوراکل از طرح این شکایت به دست آوردن سهمی از درآمد مذکور است. خسارتی که اوراکل این بار از گوگل طلب کرده ده برابر بیشتر از رقم درخواستی قبلی آن است. خود اوراکل هم اعلام کرده که ۸٫۸ میلیارد دلار از خسارت ادعایی این شرکت مربوط به سودی است که گوگل از طریق توزیع اندروید در طول سال‌های گذشته به دست آورده است.