fa-IR
نخستین روز الکام تاکز در نمایشگاه الکامپ ۹۷ چگونه گذشت

نخستین روز الکام تاکز در نمایشگاه الکامپ ۹۷ چگونه گذشت

«الکام تاکز» یکی از بخش‌های نمایشگاه الکامپ ۹۷ است که برای نخستین بار توسط سازمان نظام صنفی به اجرا درمی‌آید. در این نشست‌های نسبتاً کوتاه که درواقع حلقه ارتباطی میان استارت‌آپ‌ها و ترند هاست، اساتید برجسته و نخبگان صنفی به ارایه توضیح در مورد موضوعات روز دنیای فناوری می‌پردازند.

روز شنبه ۶ مردادماه اولین سری الکام تاکز در نمایشگاه الکامپ ۹۷ برگزار شد. از تاخیر نیم‌ساعته برنامه اول، مشکلات صوتی متعدد، شلوغی محیط و ویروسی بودن لپ‌تاپ اجرای برنامه در بزرگ‌ترین رویداد ICT کشور که بگذریم، شاهد ارایه‌های جذابی بودیم که قطعاً موردتوجه استارت‌آپ‌ها و علاقه‌مندان قرارگرفته‌اند. پس از نشست «زنان در آینده اکوسیستم استارت‌آپی» که به شکل مجزا در موردش صحبت کردیم، در ادامه نگاهی به چهار گفتگوی دیگر در الکام تاکز خواهیم داشت.

 

اصغر محمدی فاضل: به بازارهای بین‌المللی فکر کنیم یا نه؟

«دکتر محمدی فاضل» که تجربه زیادی در شرکت‌های نوبنیان در اروپا و خاورمیانه دارد، در مورد فرصت‌های بین‌المللی پیش روی استارت‌آپ‌ها سخن گفت. به عقیده محمدی فاضل، استارت‌آپ‌ها باید در درجه اول خودشان را ارزیابی کنند و جایگاه خود را بشناسند. صرفاً علاقه یا توان مالی نمی‌تواند دلیل کافی برای حضور در بازارهای بیگانه باشد.

تخصص واقعی، توانایی‌های کاربردی، سرمایه، وضعیت سیاسی و ارتباطات بین‌المللی، همگی از مسائلی هستند که روی نتیجه کار تاثیر دارند و نادیده گرفتن آن‌ها، اتلاف قابل‌توجه منابع سازمان را در پی خواهد داشت. حتی دانستن زبان بومی، زبان فنی و زبان بازار کشور مقصد هم بسیار مهم است.

به گفته محمدی فاضل، هر کشوری قوانین نانوشته‌ای مانند تبعیض‌های جنسیتی، نژادی، زبانی، ملیتی و مانند این‌ها دارد که باید به‌دقت در موردشان به شکل میدانی تحقیق کرد. تعیین دقیق اهداف، انتخاب مقصد مناسب و برقراری ارتباطات موثر در انواع شبکه‌های اجتماعی، از شبکه‌های تخصصی مانند لینکدین گرفته تا شبکه‌های عمومی مانند توییتر و فیس‌بوک، باید ازجمله اولویت‌های استارت‌آپ‌ها باشند.

 

شهریار شهابی و وعده فروش هزار برابری

شهریار شهابی، بنیان‌گذار و مدیر شرکت aioconnect بیش از دو دهه در حوزه فناوری فعالیت کرده و به دنبال راهکارهای جدید برای استفاده از اینترنت در خدمت کسب‌وکارهاست. او که گاهی اوقات به‌سختی به دنبال واژه فارسی برای بیان منظورش می‌گشت، از عصر نوین کسب‌وکارها و شبکه‌های فروش سخن می‌گفت.

به عقیده شهابی، فروش کلاسیک منسوخ‌شده و باید به دنبال روش‌های جدید بگردیم. این مدل‌های فروش جدید به شکل «شخص به شخص (P2P)»  هستند و در این روش، نباید مشتری را به حال خودش واگذاشت، بلکه باید از طریق ایجاد کانال‌های ارتباطی و دسترسی متعدد، او را از یک بازدیدکننده ساده وب‌سایت به مشتری بالفعل و سپس به سفیر تبلیغاتی شرکت یا کسب‌وکار بدل کرد.

شهابی می‌گوید با ایجاد دسته‌ای از مشتریان وفادار و ایجاد انگیزه‌های مناسب، می‌توانید از اینترنت برای هزار برابر کردن فروش خود استفاده کنید.

 

نصیر دهقان: پتانسیل حوزه سلامت را از دست ندهید

«دکتر نصیر دهقان»، مدیر دپارتمان مدیریت سلامت دانشگاه علم و فرهنگ در مورد فرصت‌های جدید و پتانسیل‌های بالای حوزه سلامت سخن می‌گفت. به گفته او استارت‌آپ‌های حوزه مشاوره و درمان از راه دور با فعالیت خوبی روبرو شده‌اند اما بحث خدمات آنلاین آزمایشگاه و داروخانه و گجت‌های سلامت، حوزه جدیدی محسوب می‌شوند و می‌توان با اطمینان کامل به آن‌ها ورود کرد. حوزه دیگر، ویزیت و خدمات پرستاری در منزل است که هنوز جای کار زیادی دارد.

به عقیده دهقان، مهم‌ترین دلیل شکست استارت‌آپ‌ها در ایران، مشکل تیمی است. اعضای یک استارت‌آپ نمی‌توانند به‌راحتی روابط دوستی و حرفه‌ای را از هم جدا کنند. فقدان درآمدزایی و پایان یافتن منابع مالی هم بخش دیگر مشکلات استارت‌آپ‌های ایرانی را تشکیل می‌دهد.

 

ناصر غانم زاده: چرا سرمایه‌گذاری جسورانه نداریم؟

در آخرین پنل روز شنبه، «دکتر ناصر غانم زاده» مدیر شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه اپاتان، در مورد چالش‌های این حوزه در کشورمان سخن گفت. انفجار استارت‌آپ‌ها در ایران با ورود فناوری‌های جدید و نیروهای تحصیل‌کرده، باعث شده تا کشور به سرمایه‌گذاری جسورانه بسیار بیشتری نیاز داشته باشد.

به عقیده غانم زاده، کشور ما حداقل به ۸۰ شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه (VC) نیاز دارد، درحالی‌که هم‌اکنون با تعداد انگشت‌شماری روبرو هستیم که اکثراً استانداردهای معمول را هم ندارند. به‌عنوان‌مثال در اکوسیستم استارت‌آپی دنیا این موضوع تعریف‌شده که سرمایه‌گذار حق دخالت در استارت‌آپ را ندارد، ولی در ایران معمولاً این‌گونه نیست.

مشکل دیگر شرکت‌های VC در ایران این است که فکر می‌کنند همه استارت‌آپ‌ها باید به نتیجه برسند، درحالی‌که در سیلیکون ولی حداقل نصف سرمایه‌گذاری‌های یک شرکت VC اصلاً بازگشت سرمایه ندارند. درواقع فقط حدود ۵ درصد از سرمایه‌گذاری‌ها با موفقیت بالا همراه هستند، ولی همین مقدار هم برای سرمایه‌گذاران کافی است و سودآوری قابل‌توجهی را نصیب آن‌ها می‌کند.