معاونت علمی در سال ۹۵ به کدام سمت می‌رود؟

در سالی که گذشت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برنامه‌های متنوعی را دستور کار داشته که آن را اجرا کرد حال برای سال ۹۵ نیز برنامه‌هایی را پیش‌بینی کرده است که درصدد است آن‌ها را در کشور اجرا کند
مجموعه بزرگ معاونت علمی و فناوری شامل معاونت علمی و فناوری و مجموعه‌ای که پیرامون آن شکل می‌گیرد یعنی پارک علم و فناوری پردیس به‌عنوان بزرگ‌ترین پارک علم و فناوری کشور، صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق حمایت از پژوهشگران که اکنون به صندوق توسعه علمی و فناوری کشور تغییر نام داده است، می‌باشد که هدف اصلی آن تلاش در راه توسعه فناوری است. این معاونت در حوزه‌های آموزش، پژوهش عرضه محور و فناوری ورود نمی‌کند بلکه می‌کوشد تا همه کشور را در حوزه علم و فناوری ترغیب نموده و سبب ایجاد پیشرفت و ترقی در کشور شود.
بااین‌حال اگر بخواهیم به برنامه‌های معاونت علمی در سال ۹۴ یک نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم بسیاری از برنامه‌های این معاونت به سرانجام رسیده و در سال ۹۵ برنامهٔ گسترده‌تری تدارک دیده‌اند.

آیا برنامه‌های سال ۹۴ به فرجام رسید؟
تدوین نقشه راه فناوری‌های دریایی یکی از برنامه‌هایی بود که اوایل سال ۹۴ از سوی دکتر سیف دبیر ستاد توسعه فناوری صنایع دانش‌بنیان دریایی مطرح شد که در اسفندماه ۹۴ نقشه راه فناوری‌های دریایی عملیاتی شد.
در اوایل سال ۹۴ قادری فر مدیرکل دفتر تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تلاش معاونت علمی‌وفناوری برای تغییر رویکردها در استفاده از محصولات دانش‌بنیان داخلی خبر داد و بیان کرد: این معاونت برای ایجاد دغدغه ذهنی در نخبگان و فناوران، تغییر انگاره‌ها برای استفاده از محصولات و خدمات دانش‌بنیان داخلی و حاکمیت نوآوری در کشور در سال ۹۳ تلاشی جدی داشته است در این زمینه باید اقدامات بسیاری صورت گیرد اما معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ایجاد دغدغه ذهنی در نخبگان و فناوران کشور به شهادت بسیاری از مخاطبان موفق عمل کرده است.
حال که سال ۹۴ به پایان رسیده شاهد تغییر رویکردها در استفاده از محصولات دانش بینیان هستیم

بسته‌های مالی و مدیریتی برای شرکت‌هایی که به سمت دانش‌بنیان شدن حرکت می‌کنند.
قادری همچنین تصریح کرد: در سال ۹۳ در سفرهای استانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه معاونت نوآوری و تجاری‌سازی برای اینکه شبکه‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل شود و در مرحله شتاب‌دهی برای توسعه کسب‌وکار شرکت‌ها سوق داده شوند، یک سری تفاهم‌نامه‌ها با روسای پارک‌های علم و فناوری و استانداران منعقد شد.
در این تفاهم‌نامه‌ها به‌جای اینکه معاونت علمی و فناوری هزینه زمین و زیرساخت به دانشگاه‌ها ارائه کند، به دانشگاه‌هایی که می‌توانستند توسعه محصول داشته باشند و از مرحله ایده محوری عبور کنند و نمونه اولیه محصول داشته باشند و در بازار مصرف محصولی را عرضه کردند، اعتبارات حمایتی در قالب تسهیلات اختصاص داده شد حال در اواخر سال ۹۴ بر اساس تفاهم‌نامه‌ها در کارگروه تجاری‌سازی فناوری، ۲۰۰ طرح فناورانه از استان‌ها در سامانه تجاری‌سازی طرح‌های دانش‌بنیان معرفی شد؛ و برنامهٔ سال آینده برنامه سال آینده در این حوزه، ارائه بسته مشاوره مالی و مدیریتی برای این شرکت‌ها است تا آن‌ها به سمت دانش‌بنیان شدن حرکت کنند و از منابع خوب صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند.

اعطای چهار میلیارد تومان جایزه ملی تجاری‌سازی به دانشگاه‌ها برای نخستین بار در سال ۹۴
قادری فر در خصوص برنامه دیگر معاونت علمی که در سال ۹۴ انجام شد بیان کرد: در سال ۹۳ یکی از اقدامات مهم و اثرگذار در حوزه تجاری‌سازی فناوری، تدوین، تصویب و اجرای آیین‌نامه جایزه تجاری‌سازی فناوری به دانشگاه‌ها بود. اوایل سال ۹۳ برای اولین بار آیین‌نامه اعطای جایزه تجاری‌سازی فناوری به دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی دانشگاه‌ها تصویب شد و این آیین‌نامه به‌صورت پایلوت به ۱۵ دانشگاه برتر کشور (۱۰ دانشگاه وابسته به وزارت علوم و ۵ دانشگاه از دانشگاه‌های علوم پزشکی) ابلاغ شده است.
در حوزه زیرساخت نیز معاونت باید از توسعه فناوری دانشگاه‌ها و مؤسسات حمایت کند بر همین اساس، اقدام به ایجاد مراکز نوآوری در برخی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی مانند دانشگاه صنعتی سهند تبریز، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دو مرکز نوآوری و فناوری در پارک علم و فناوری خراسان رضوی و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان شد، حال این مراکز نیمه اول ۹۴ به بهره‌برداری رسیدند و در حقیقت مراکز نوآوری در پارک‌ها و دانشگاه‌ها به‌عنوان مرکزی هستند که شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ بتوانند، در آن استقرار یابند و به رشد و توسعه خود ادامه دهند.

سال ۹۴ و حمایت ۲۸ میلیارد تومانی از شرکت‌های دانش‌بنیان
قادری فر گفت: یکی از مهم‌ترین اقدامات دفتر تجاری‌سازی معاونت علمی از سال ۹۳ بحث حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیانی است که در مسیر رسیدن به توسعه خود با شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ تعامل برقرار کنند.
در همین راستا از ۲۲۰ شرکت دانش‌بنیان با اعطای وام ۲۸ میلیارد تومانی در سال ۹۴ از مهم‌ترین اقدامات آن‌ها حمایت کرده‌ایم.

افتتاح برج فناوری در دانشگاه تربیت مدرس
بهزاد سلطانی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: هم‌اکنون در تهران ساختمان دانشگاه صنعتی شریف، تربیت مدرس و ساختمان نزدیک، دانشگاه صنعتی امیرکبیر را برای برج‌های فناوری در نظر گرفته‌ایم در حال حاضر ساختمان دانشگاه شریف خریداری شده و شرکت‌هایی که برای تجمیع در این شرکت‌ها تقاضا داده‌اند مورد ارزیابی قرارگرفته‌اند
و روز سه‌شنبه ۱۸ اسفند مجتمع فناوری تربیت مدرس حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، رئیس دانشگاه تربیت مدرس و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گشایش یافت.

چه برنامه‌هایی برای سال ۹۵ پیش‌بینی شده است؟
حال که روزهای پایانی سال ۹۴ را می‌گذرانیم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای سال ۹۵ برنامه‌های مختلفی در نظر گرفته است
محمد سعید سیف دبیر ستاد توسعه صنایع دانش‌بنیان دریایی در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری گروه علمی و پزشکی باشگاه خبرنگاران عنوان کرد: سال آینده نگاه ویژه به طرح‌های کلان ملی حوزه دریا خواهیم داشت
وی ادامه داد: اجرای طرح‌های کلان ملی این امکان را به کشور، سازمان‌های درگیر در امور علم، فناوری و نوآوری بخش‌های اقتصادی می‌دهد که در راستای نقشه جامع علمی کشور و همچنین سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ با تعریف و تبیین موضوعات کلیدی و راهبردی به کسب مهارت‌های انسانی، تولید علم، اشاعه و گسترش دانش و چگونگی تجاری‌سازی و تحقق فرایند نوآوری در بخش‌های ساخت، تولید و خدمات به‌عنوان همگرایی بین بخش علمی و صنعتی و بهره‌گیری از دانش ملی برای تبدیل آن به ثروت را فراهم آورد.

گسترش پارک‌های علم و فناوری
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز بیان کرد: سال آینده برنامه حمایتی ویژه برای ۱۲ دانشگاه برتر کشور خواهیم داشت بودجه خوبی برای پژوهش بسته‌شده و این بودجه بی‌سابقه است.
امیدواریم اتفاقات خوبی را در حوزه پژوهش در سال آینده شاهد باشیم و دانشگاه‌ها در حوزه آموزش، پژوهش و کارآفرینی فعال‌تر عمل کنند.
ستاری همچنین تصریح کرد: از توسعه و گسترش پارک‌های علمی و فناوری در سال ۹۵ در کشور خبر داد و گفت: سال آینده پارک‌های علم و فناوری گسترش می‌یابد، این پارک‌ها باید تقویت شوند همچنین سرمایه‌گذاری خطرپذیر در کشور و قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را توسعه و اجرایی می‌کنیم. باید بتوانیم این قانون را به‌درستی در جامعه حاکم کنیم.

برنامه ویژه برای بازگشت نخبگان به کشور
ستاری از بازگشت نخبگان به کشور و فعالیت آن‌ها در شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و بیان کرد: بازگشت نخبگان به ایران در ماه‌های اخیر شتاب و افزایش‌یافته و بیشتر جوانانی که به ایران بازمی‌گردند در شرکت‌های دانش‌بنیان مشغول به فعالیت می‌شوند و بخشی از آن‌ها در هیئت‌علمی دانشگاه‌ها عضو می‌شوند و بیشتر آن‌ها در حوزه‌های مهندسی هستند.

رونق بخشیدن به کسب‌وکارهای فناورانه
قادری فر مدیرکل دفتر تجاری‌سازی معاونت علمی عنوان کرد: ایجاد مراکز نوآوری در کنار مؤسسات و پارک علم و فناوری یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در سال ۹۵ در دستور کار داریم و در کنار آن کسب‌وکار فناورانه را رونق می‌بخشیم، طبق آیین‌نامه ماده ۴۲ قانون اساسی تحت عنوان تولیدات ایرانی مدل‌سازی برای خرید هرچه بیشتر تجهیزات در دستور کار قرار دارد و چهارمین نمایشگاه ساخت تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ۵ تا ۸ اردیبهشت‌ماه سال آینده برگزار می‌شود و تمامی شرکت‌ها در این نمایشگاه در سطوح چهارگانه فناوری دسته‌بندی می‌شوند.

بودجه مناسب معاونت علمی برای حمایت از دانشگاه‌های نخبه پرور
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: معاونت علمی از دانشگاه‌های نخبه پرور حمایت می‌کند و دانشگاه‌ها را به سمت پژوهش و دانش ارتقا می‌دهد.
ازاین‌رو سال آینده بودجه دانشگاه‌های نخبه پرور برای حمایت از نخبگان خوب است.
برای سال آینده علاوه بر بنیاد ملی نخبگان در معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور نیز برنامه‌ریزی کردیم که از این دانشگاه‌ها حمایت کنیم و این مسئله می‌تواند کمکی برای ارتقای تحقیق و پژوهش در دانشگاه‌ها باشد

در پایان
مسئولان مربوطه برای سال ۹۵ برنامه‌ریزی‌های زیادی کرده‌اند حال باید صبر کنیم تا ببینیم این مسئولان به کجا خواهند رسید امیدواریم که آن‌ها به وعده‌هایی که برای حمایت از نخبگان و دانشجویان داده‌اند عمل کنند و همانند سال ۹۴ در این راه موفق شوند.