امضای ۹۱ نفر پای طرح دو فوریتی بهبود فضای کسب‌وکار و حذف مجوزها در مجلس

امضای ۹۱ نفر پای طرح دو فوریتی بهبود فضای کسب‌وکار و حذف مجوزها در مجلس

رییس کمیسیون کسب‌وکارهای اینترنتی مجلس از کاهش تعداد مجوزهای لازم برای راه‌اندازی کسب‌وکار جدید از ۱۴۰ مجوز به ۳۰ مجوز خبر داد و گفت: این تعداد تا پایان سال به کمتر از ۱۰ مجوز کاهش می‌یابد.

«پروانه مافی» رییس کمیسیون کسب‌وکارهای اینترنتی مجلس شورای اسلامی در نشست خبری در ستاد خبری الکامپ در واکنش به گلایه صاحبان کسب‌وکارهای نوپا از تعدد اخذ مجوز، گفت: در یک بررسی جامع از چالش‌های پیش روی کسب‌وکارها به ۱۶ چالش مشترک رسیدیم که مهم‌ترین آن‌ها تعدد مجوز بود که اتفاقا

 

مشکل صنف نرم‌افزار ناشی از بی‌ثباتی نرخ ارز تا حد زیادی حل‌شده است

مافی در واکنش به خسارت شرکت‌های فناوری در اثر بی‌ثباتی نرخ ارز، گفت: تاثیر بی‌ثباتی نرخ ارز بر کسب‌وکارها قابل کتمان نیست و فراکسیون اشتغال مجلس دراین‌باره تلاش‌هایی داشته است که هم‌اکنون مشکل صنف نرم‌افزار تا حد زیادی حل‌شده و مشکلات بخش سخت‌افزار هنوز باقی‌مانده است.

رییس کمیسیون کسب‌وکارهای اینترنتی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز صحبت‌هایی دراین‌باره با وزیر ارتباطات و رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای داشته‌ام، گفت: امیدواریم در قالب کمیسیونی ۳ طرفه بتوانیم مشکلات بخش سخت‌افزار را نیز پیگیری و رفع کنیم.

 

طرح ۲ فوریتی حذف تمامی مجوزهای راه‌اندازی کسب‌وکار

مافی همچنین از پیشنهاد حذف صدور مجوز و جایگزین کردن ضابطه‌ها با مجوز خبر داد و توضیح داد: طرحی ۲ فوریتی با امضای ۹۱ نماینده مجلس را برای بهبود وضعیت تولید و اشتغال و حذف مجوزها مطرح کرده‌ایم که معتقدم غوغایی در اشتغال ایجاد خواهد کرد.

مافی گفت: بر اساس این طرح، هیچ مجوزی نباید برای راه‌اندازی کسب‌وکار جدید وجود داشت باشد و تنها ضوابطی در نظر گرفته شود که هر کس آن ضوابط را داشته باشد مجاز به فعالیت باشد. مانند بسیاری از کشورها که شروع فعالیت طی ۴۸ ساعت و با پذیرش ضوابطی امکان‌پذیر است.

 

به گفته او، مجوزی که توسط افراد داده شود محلی برای ایجاد رانت خواهد بود.

مافی در پاسخ به اینکه همان‌طور که از راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید حمایت می‌شود باید بر فعالیت آن‌ها نیز نظارت شود تا یک تخلف دو بار اتفاق نیفتد، گفت: نظارت وجودارهای اینترنتی، کسب‌وکارهای سنتی را رها کنیم زیرا آن‌ها پایه‌های اشتغال هستند.

 

فیلتر شدن اخیر برخی کسب‌وکارهای اینترنتی به دلیل تخلف بود

رییس کمیسیون کسب‌وکارهای اینترنتی مجلس شورای اسلامی درباره فیلتر شدن اخیر برخی کسب‌وکارهای اینترنتی که چرا بدون اخطاری بوده است، گفت: هر بار بحث فیلترینگ مطرح‌شده تعدادی از نمایندگان جلسه گذاشته‌اند مخالفت کرده‌اند و این نشان می‌دهد افرادی به این موضوع حساس هستند اما گاهی مسایل پیچیده‌تر اجزئیات دنبال کردم و متوجه شدم آن‌ها نیز تخلفی داشته‌اند و این‌طور نبوده که مقام قضایی بدون دلیل برخورد کرده باشد.