استفاده از ارزهای مجازی می‌تواند برخی تحریم‌ها را دور بزند
وزیر ارتباطات:

استفاده از ارزهای مجازی می‌تواند برخی تحریم‌ها را دور بزند

وزیر ارتباطات کشورمان در نشست خبری امروز خود واقع در نمایشگاه الکامپ درباره ارزهای مجازی و فواید آن گفت. محمدجواد آذری جهرمی، درباره فایده ارزهای ملی مجازی و نوع کمک آن‌ها به اقتصاد کشور گفت: این ارزها شاید بتواند معاملات خرد را در تحریم‌ها دور بزند و اگر قانونی باشد بهتر می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

وزیر ارتباطات کشورمان در ادامه صحبت‌های خود درباره فناوری بلاک‌چین بیشتر توضیح داد و گفت: «بلاک‌چین یا زنجیره بلوکی در نظام بانکی دو کاربرد دارد. یک کاربرد آن به‌منظور استفاده از سیستم پیام‌رسانی، جایگزین سیستم‌هایی است که امروز داریم. تمام این سیاست‌ها پیرامون حوزه بلاک‌چین چه به‌عنوان پیام‌رسان چه به‌عنوان معاملات خرده کلان مربوط به بانک مرکزی است و فعلا سیاست این مجموعه به رسمیت نشناختن بیت کوین و سایر ارزهای مجازی است. این ممنوعیت به دادستانی هم ابلاغ‌شده و طبعا قوه قضائیه هم دستور فیلترینگ سایت‌های فعال در این حوزه را صادر کرده است.»

او در مورد دور زدن تحریم‌ها توولیه آن در الکامپ امسال به گوش می‌رسید نیز اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: خود من هم در حد خبر شنیدم که شرکت خدمات انفورماتیک اعلام کرده قصد رونمایی از اولین ارز دیجیتال بر پایه ریال را دارد که نویدبخش اخبار خوبی است. کاری که ما در وزارتخانه پیرامون ارزهای مجازی انجام می‌دهیم اما شکل و هویت دیگری دارد.

جهرمی در ادامه افزود که وزارت ارتباطات بر مطالعه و تحقیق و البته بکار گیری تکنولوژی بلاکچین کار می‌کند: «ما در وزارت ارتباطات تیم‌های پژوهشی درباره این حوزه داریم که در حال حاضر روی توسعه بلاکچین فعالیت می‌کنند و در حال فراهم کردن این بستر هستند تا بقیه شرکت‌های دانش‌بنیان و سازمان‌ها بتوانند از آن استفاده کنند.»

جهرمی تاکید دارد که ارز ملی مجازی در صورتی می‌تواند راهگشای برخی مشکلات باشد که در مجامع بین‌المللی هم مورد مقبولیت واقع گردد و اگر فقط در داخل کشور مورداستفاده قرار بگیرد فایده‌ای نخواهد داشت.د راه ارز ملی مجازی فراتر از این صحبت‌هاست و باید برای توسعه و بین‌المللی شدن آن نیز چاره‌ای اندیشید.