fa-IR
کتاب الکام استارز و الکام گیمز با آمارهای جامع منتشر خواهد شد

کتاب الکام استارز و الکام گیمز با آمارهای جامع منتشر خواهد شد

الکام استارز، امسال با گردهمایی ۴۸۰ استارت‌آپ از روز شنبه آغاز به کار می‌کند تا این کسب‌وکارها، خدمات و سرویس‌های خود را به نمایش بگذارند. اما آنچه امسال این گردهمایی را ماندگارتر می‌کند، انتشار کتابی با تمرکز بر الکام استارز و الکام گیمز است؛ کتابی که اطلاعات جامعی در خصوص استارت‌آپ‌های شرکت‌کننده در این دو بخش از نمایشگاه در آن وجود دارد.

«عطا خلیقی» عضو کمیته اجرایی و مسئول کتاب الکام استارز و الکام گیمز عنوان می‌کند که در این کتاب، اکثریت استارت‌آپ‌های حاضر در الکام استارز معرفی‌شده‌اند:

«استارت‌آپ‌های حاضر در الکام استارز در این کتاب یک پروفایل دارند. به این صورت که لوگو، اسم استارت‌آپ، حوزه کاری، آدرس وب‌سایت و اینکه متعلق به کدام استان و شهر هستند ذکرشده است. همچنین شعار و توضیح کوتاهی در مورد استارت‌آپ‌شان وجود دارد. فرض ما بر این است که شاید بعضی از استارت‌آپ‌های حاضر در الکام استارز، شناخته‌شده نباشند، بنابراین از این طریق می‌خواستیم به بیشتر شناخته شدن آن‌ها کمک کنیم. درنهایت هم، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای هدفش از برگزاری الکام استارز مالی نیست و می‌خواهد به اکوسیستم کمک کند؛ این هم یک کمک از همین جنس است.»

معرفی استارت‌آپ‌ها ولی تمام هدف این کتاب نیست. داده‌های آماری مختلفی در کتاب الکام استارز و الکام گیمز وجود دارد که از طریق پرسشنامه‌هایی که استارت‌آپ‌ها به آن‌ها پاسخ‌ داده‌اند، جمع‌آوری‌شده‌اند. به گفته خلیقی در این پرسشنامه سوالاتی در مورد نوع تامین مالی، بازارها، انتظارات آن‌ها از دولت و شرکت‌های خصوصی و برعکس مطرح‌شده است:

«الکام استارز بزرگ‌ترین گردهمایی استارت‌آپ‌هاست و برای ما بسیار مهم است تا بتوانیم از این رویداد خروجی آماری و اطلاعاتی دقیقی به دست بیاوریم تا بر اساس آن سازمان‌ نظام صنفی رایانه‌ای، سازمان‌های دولتی و تمام کسانی که در این حوزه فعال هستند بتوانند طبق خروجی این پرسشنامه تصمیم بگیرند و مطلع باشند که این اکوسیستم به کدام سمت می‌رود و نیازهای آن‌ها چیست. در این نظرسنجی ۲۴۶ استارت‌آپ شرکت کردند. نتایج این پرسشنامه‌ها، تحلیل و تبدیل به اینفوگرافی شده و در کتاب چاپ خواهد شد.»

درحالی‌که ۴۸۰ استارت‌آپ در الکام استارز حضور دارند اما از این تعداد، پروفایل ۳۶۲ استارت‌آپ در این کتاب موجود است. خلیقی دلیل این موضوع را این‌گونه بیان می‌کند: «پروفایل استارت‌آپ‌هایی در کتاب وجود دارد که تا پایان مهلت ثبت‌نام استارت‌آپ‌ها در الکام استارز و الکام گیمز، ثبت‌نام را انجام داده‌اند. نمی‌توانستیم اطلاعات استارت‌آپ‌هایی که دیرتر اضافه‌شده بودند را اضافه کنیم چون کار کتاب، بسیار سنگین است و تلاش کردیم برای خوش‌قول‌ها اهمیت قائل شویم.»

 به گفته خلیقی، این کتاب رایگان است، قابلیت فروش ندارد و با حمایت کافه بازار در ۲ هزار نسخه چاپ خواهد شد. به دلیل وجود پرسشنامه و اطلاعات آماری، جامعه هدف این کتاب فعالان اکوسیستم استارت‌آپی، تصمیم گیران، مدیران دولتی و محققان این حوزه است. هرچند پس از پایان نمایشگاه، نسخه دیجیتالی کتاب الکام استارز و الکام گیمز منتشر خواهد شد تا استارت‌آپ‌ها و بازدیدکنندگان نیز بتوانند این اطلاعات را در اختیار داشته باشند. خلیقی درنهایت اشاره می‌کند که این کتاب هم‌اکنون در حال چاپ بوده و هم‌زمان با نمایشگاه، در دسترس خواهد بود.