گزارش تحلیلی از وضعیت استارت‌آپ‌های الکام‌استارز سال گذشته(۱۳۹۶)

گزارش تحلیلی از وضعیت استارت‌آپ‌های الکام‌استارز سال گذشته(۱۳۹۶)

هم‌زمان با برگزاری الکام‌استارز سال گذشته، مرکز کسب‌وکارهای نوپا با همکاری هسته پژوهشی نوآوری کسب‌وکارهای دیجیتال دانشگاه تهران، پژوهشی از ۲۰۰ استارت‌آپ ایرانی حاضر در الکام‌استارز انجام داد. نتایج حاصل از این تحلیل که احتمالا جامع‌ترین پژوهش از اکوسیستم استارت‌آپی ایران است را در کتابی ۴۷ صفحه‌ای منتشر کردیم. در این کتاب علاوه بر اطلاعات عمومی مانند نقشه پراکندگی استارت‌آپ‌های ایرانی و مدت‌زمان سپری‌شده از تاسیس استارت‌آپ‌ها؛ اطلاعات مفیدی دیگری ازجمله طبقه‌بندی استارت‌آپ‌ها بر اساس مرحله عمر، مدل تجاری، مدل درآمدی و حوزه فعالیت آن‌ها به تصویر کشیده شده است.

ویژگی مثبت دیگر این گزارش مقایسه آمار و اطلاعات به‌دست‌آمده حاصل از این پژوهش با اطلاعات استارت‌آپ‌های حاضر در الکام‌استارز سال ۹۵ است که با مقایسه این اطلاعات به‌خوبی تغییرات اکوسیستم استارت‌آپی کشور قابل‌مشاهده است.

تیم اجرایی این پژوهش تلاش داشته در تعامل با موسسان استارت‌آپی، اطلاعات دیگری ازجمله مهم‌ترین چالش‌هایی که تیم‌های استارت‌آپی با آن مواجه هستند، بازارهای بالقوه و بالفعل کسب‌وکار، تعداد اعضای تیم استارت‌آپی، مدل‌های درآمدزایی و روش‌های تامین مالی و جذب سرمایه را بررسی و منتشر کنند. همچنین برای تحلیل بهتر شرایط اکوسیستم، تلاش شده است آمار و ارقام به‌دست‌آمده از این پژوهش را با اطلاعات بین‌المللی مقایسه کرده و جایگاه اکوسیستم استارت‌آپی ایران را از دیدگاه جهانی بررسی کرد.

برای دانلود رایگان نسخه الکترونیکی این پژوهش، می‌توانید فایل قرار داده‌شده در انتهای این خبر را دریافت کنید.