کارگاه تخصصی «ارزشگذاری شرکت‌های نوپا» در پارک علم و فناوری کردستان برگزار شد

روز یکشنبه  ۳۱ تیرماه ۱۳۹۷، کارگاه تخصصی «ارزشگذاری شرکت‌های نوپا»، از مجموعه کارگاههای تخصصی مرکز توانمندسازیوتسهیلگری کسبوکارهای نوپای فاوا در استان کردستان با حضور تعدادی از مدیران و نمایندگان واحدهای فناور مستقر، دانشجویانی از دانشگاههای استان و سایرعلاقهمندان استارتآپی، به مدت ۱۰ساعت در پارک علم و فناوری کردستان برگزار شد.

به گفته مهدی کنعانی، مدرس کارگاه و متخصص کسب‌و‌کارهای نوپا، هدف از برگزاری این کارگاه آشنا کردن افراد و صاحبان استارت‌آپ‌ها با جدیدترین روش‌های ارزشگذاری شرکت نوپا اعلام کرد و گفت: صاحبان شرکت‌های نوپا برای جذب سرمایه‌گذار نیاز به بهره‌گیری از روش‌های مختلف ارزشگذاری سهام خود است تا در طول مذاکره برای جذب سرمایه‌گذار از این دانش استفاده کند.

در بخش اول کارگاه، این استاد دانشگاه یک شرکت نوپا را به جعبه‌ای تشبیه کرد و اظهار کرد: شرکت نوپا مثل یک جعبه است که هرچه تعداد آیتم‌های باارزشی مانند حق ثبت اختراع و تیم مدیریتی قوی در آن قرار داد، ارزشش بالاتر می‌رود. اما مشکل اساسی در ساختن این جعبه، سرمایه‌گذاری است به همین دلیل آشنایی با روش‌های مذاکره با سرمایه‌گذار بسیار حیاتی است.

کنعانی سپس ۹ روش محاسبه ارزشگذاری شامل متدهای برکوس، مجموع ریسک فاکتور، ارزشگذاری کارت امتیازی، تراکنش‌های قیاس‌پذیر، ارزش دفتری، ارزش انحلال، جریان نقدی تخفیف خورده، فرست شیکاگو و سرمایه‌گذاری خطرپذیر را برشمرد و تصریح کرد: این متدهای ارزشگذاری تقریبی هستند و هیچگاه ارزش واقعی استارت‌آپ را مشخص نمی‌کنند اما می‌توانند به صاحبان کسب‌و‌کارهای نوپا کمک کنند تا بدانند بازار تا چه اندازه حاضر است رو استارت‌آپ شما سرمایه‌گذاری کند و شما تا چه حد حاضرید با شرایط کنار بیایید.

وی با ذکر این جمله از Pierre Entremont سرمایه‌گذار شرکت Otium Capital که سرمایه بهینه سرمایه‌ای است که در طول زمان به جای زیان زدن به شرکت، به کارآفرین کمک می‌کند، گفت: ارزشگذاری استارت‌آپ شروع خوبی برای جذب سرمایه است و با این کار هنگام مذاکره با سرمایه‌گذاران با دلایل منطقی و هدفمند در مورد ارزش شرکت نوپای خود سخن می‌گوییم.

این متخصص حوزه کسب‌و‌کار، در بخش دوم کارگاه به تشریح سطوح نه‌گانه آمادگی فناوری برای شرکت‌های فناوری و اختراع‌محور و آمادگی بازار برای طرح‌های خدماتی و حوزه ICT پرداخت و گفت: با دنبال‌کردن این سطوح، آمادگی لازم برای ورود به بازار و در نهایت سرمایه‌گذاری و یا مذاکره با سرمایه‌گذار را خواهیم داشت.

گفتنی است که پارک علم و فناوری کردستان به عنوان مرکز توانمندسازی‌و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا در استان کردستان، در راستای رسالت خود، کارگاه‌های تخصصی متعددی را به منظور توانمند‌سازی دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و علاقه‌مندان به این حوزه، به منظور ایجاد کسب‌وکارهای نوپا برگزار کرده است.  

پارک علم و فناوری کردستان - کسب‌و‌کارهای نوپا - ارزشگذاری استارت‌آپ‌ها