صاحب بیشترین استارت‌آپ‌های زیست‌فناوری در منطقه‌ایم
ستاری در اختتامیه المپیاد جهانی زیست‌شناسی ۲۰۱۸

صاحب بیشترین استارت‌آپ‌های زیست‌فناوری در منطقه‌ایم

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با بیان این که ایران صاحب بیشترین استارت‌آپ‌های زیست‌فناوری در منطقه است، گفت: در حال حاضر به لحاظ تولید علم در زیست فناوری در رتبه سیزدهم و در حوزه سلول‌های بنیادی در رتبه چهاردهم قرار داریم و باید در این دو حوزه بیشتر سرمایه‌گذاری کنیم.

سورنا ستاری در اختتامیه بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست‌شناسی ٢٠١٨ که عصر شنبه، ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷ با حضور وزیر آموزش و پرورش در سالن اجلاس سران برگزار شد، با بیان اینکه سابقه المپیادهای علمی نشان می‌دهد که ما در ایران پتانسیل بسیار بالایی در حوزه نیروی انسانی داریم، افزود: اقتصاد دانش‌بنیان یکی از پایه‌های اصلی اقتصادی ایران در آینده است.

او اظهار کرد: در حال حاضر از نظر تولید علم در حوزه زیست‌فناوری در رتبه سیزدهم و در حوزه سلول‌های بنیادی در رتبه چهاردهم قرار داریم و باید در این دو حوزه بیشتر سرمایه‌گذاری کنیم.

ستاری با بیان اینکه در حال حاضر استارتاپهای منطقه خاورمیانه در حوزه زیست فناوری و سلول‌های بنیادی از آن ایران است، اظهار کرد: بیش از ۹۸ درصد داروهای مورد نیاز کشور را تولید می‌کنیم و علاوه بر این نیروی انسانی فوق‌العاده‌ای داریم که می‌توانند اقتصاد این حوزه را به شدت تقویت کنند.

المپیاد جهانی زیست‌شناسی ۲۰۱۸ از ٢۴ تیرماه در تهران آغاز به کار کرده است و ٢۷٠ دانش‌آموز از ٧٠ کشور جهان در این المپیاد شرکت کرده‌اند که این مسابقات در ۲۶ تیرماه در بخش عملی و در ۲۸ تیرماه در بخش تئوری برگزار شد.

دور قبلی المپیاد جهانی زیست‌شناسی در انگلستان برگزار شده بود که طی آن، دانش‌آموزان کشورمان به دو مدال طلا و دو نقره دست یافتند.

ایران از سال ۱۹۹۹ و در دهمین دوره، به المپیاد زیست‌شناسی پیوست و از آن سال تاکنون در ۱۹ دوره این المپیاد حضور ثابت و موفقی داشته است.