کارگاه آشنایی با مفاهیم اولیه و کاربردهای بلاک‌چین
شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار کرد

کارگاه آشنایی با مفاهیم اولیه و کاربردهای بلاک‌چین

کارگاه آشنایی با مفاهیم اولیه و کاربردهای بلاک‌چین، یک‌شنبه ۳۱ تیرماه ۱۳۹۷ به همت مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا فاوا واحد اصفهان، در سالن کنفرانس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار شد.

شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به‌منظور ارتقا «توان مدیریتی مدیران، افزایش توان رقابت در بازارهای هدف و همچنین آشنایی مدیران با قوانین و مقررات مالی و مالیاتی، کار و بیمه، مدیریت پشتیبانی واحدهای فناوری» اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف در حوزه‌های مدیریت، بازاریابی و بازرگانی، قوانین بیمه و مقررات کار، امور مالی و مالیاتی و امور حقوقی کرده است.

پنج کارگاه آموزشی با موضوعات اجرایی سازی اینترنت اشیا، آشنایی با کاربردهای رزبری‌پای، آشنایی با مفاهیم اسکرام، کارگاه آشنایی با قانون تجارت و کارگاه آشنایی با فناوری‌های مالی تا به حال در راستای تحقق اهداف آموزشی، توسط مرکز کسب‌وکارهای نوپا فاوا، برنامه‌ریزی و برگزار شده است. ششمین کارگاه آموزشی نیز با موضوع مفاهیم اولیه و کاربردهای بلاک‌چین و با حضور بسیاری از شرکت‌های مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار شد.

آشنایی با مفاهیم اولیه بلاک‌چین و کاربردهای، بررسی مفهوم اجماع و اهمیت و کاربرد بلاک‌چین در دستیابی به اجماع، آشنایی با مفهوم ماینینگ و قراردادهای هوشمند، بررسی رمزارزهای مطرح (بیت کوین و اتریم) و آشنایی با توکن‌ها و جذب سرمایه به روش عرضه توکن ازجمله مباحثی بود که محمدحسن صمدانی، هم‌بنیان‌گذار شرکت فناوری امن مروارید پیام‌پرداز بدان اشاره کرد.

محمدحسن صمدانی در ابتدا به این موضوع اشاره کرد که فناوری بلاک‌چین چگونه می‌تواند منجر به تمرکززدایی از سیستم‌های مختلف شود و هدف اصلی آن تولید، نگهداری و انتقال پول بدون نیاز به بانک فیزیکی می‌باشد. در ادامه نیز به تفاوت از در فضای بلاک چین با فضاهای ابری را توضیح داد و گفت: هرکاری را که به‌صورت متمرکز در حال انجام است را می‌توان با بلاک چین به‌طور کاملاً غیرمتمرکز، سریع‌تر و دقیق‌تر انجام داد.

در ادامه کارگاه نیز محمدحسن صمدانی انواع روش‌های ماینینگ را به دو دسته virtual mining و proof of word تقسیم کرد و نحوه مدیریت و کنترل فضای بلاک‌چین را توضیح داد. او همچنین تفاوت در نگهداری دفاتر کل در بلاک‌چین را بیان کرد و نحوه استفاده از این فناوری را در بازار طلا و جذب سرمایه را عنوان کرد. در انتها نیز به بررسی وضعیت بیت کوین و بلاک‌چین در بازار جهانی و روند رو به رشد آن پرداخت.