fa-IR
استارت‌آپ‌ها مردم را بی‌اعتماد نکنند
هشدار پلیس

استارت‌آپ‌ها مردم را بی‌اعتماد نکنند

این روزها کسب‌وکارهای نوین توانسته‌اند جای خود را به‌خوبی در میان مردم باز کنند، اما قانون‌گریزی آن‌ها و برخی اخبار که درباره استخدام‌های نامتعارف است، این اعتماد مردمی را از بین می‌برد.

 یکی از دلایل رشد استارت‌آپ‌ها، استفاده درست از ظرفیت بازار، صرفه‌جویی در زمان و هزینه و اعتمادسازی بوده است. همین موضوع باعث شد تا بسیاری از دستگاه‌های مسئول و نظارتی نیز در حمایت از استارت‌آپ‌ها فعال شوند.

کسب‌وکار جدید اگرچه در ابتدا با کسب‌وکارهای سنتی دچار چالش‌هایی بودند به دلیل ظرفیت بالای اشتغال و آسان‌سازی امور که دستاوردهای چندگانه‌ای داشت، توانستند علاوه بر همراهی مردم، نظر مساعد مسئولان را هم جلب کنند.

اگر نگاهی به مشکلات و چالش‌های کلان‌شهرها در دنیا بیندازیم، بسیاری از آن‌ها مشترک هستند؛ کارتن‌خوابی، حاشیه‌نشینی، بیکاری، آلودگی هوا، ترافیک و... اما برخی از کلان‌شهرها توانسته‌اند با بهره‌گیری از گروه‌های مردم‌نهاد یا کسب‌وکار نوین میزان این چالش‌ها را به حداقل برسانند و به‌جای نگاهی منفعلانه در برابر آن‌ها به مقابله اساسی و هوشمندانه با چالش‌ها و آسیب‌ها بپردازند.

امروزه واژه استارت‌آپ برای همه مفهومی آشناست. مردم کلان‌شهرها بارها و بارها این واژه را شنیده‌اند و این شرکت‌های نوین جای خود را در کلان‌شهری چون تهران بازکرده‌اند.

گامی برای حرکت در مسیر شهر سالم

عضو کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به حمایت از استارت‌آپ‌هایی که در زمینه شهری فعالیت می‌کنند گفت: اگر طبق قانون شهرداری می‌تواند به‌جایی کمک کند، استارت‌آپ‌ها باید در اولویت قرار گیرند. دلیل این امر هم نقش استارت‌آپ‌ها در کاهش مسایل و چالش‌های کلان‌شهری است که این روزها با آن روبه‌رو هستیم.

او تاکید کرد: وجود پدیده استارت‌آپ و کسانی که صاحب ایده و فکر هستند و تلاش می‌کنند برای اینکه ایده‌شان را پیش ببرند مسئله بسیار مهمی که مورد حمایت شورا نیز است. ما در استارت‌آپ‌ها با جوانان خلاقی روبه‌رو هستیم که هم درد را می‌شناسند و هم درمان را. نمونه آن شرکت الوپیک است که هم اشتغال‌زایی می‌کند و هم زمینه‌ساز حرکت به سمت شهر سالم شده است.

نگاه ما حمایتی است/ با کسب‌وکار متخلف برخورد می‌شود
سردار حسین رحیمی رییس پلیس پایتخت با اشاره به افزایش استارت‌آپ‌ها و فعالیت آن‌ها در شهر هوشمند گفت:  ما نگاهمان به استارت‌آپ‌ها بسیار مثبت و حمایتی است.

رییس پلیس پایتخت درعین‌حال تاکید کرد: اما هر اقدامی باید در چارچوب قانون و با نظارت‌های لازم انجام شود و این یک اصل مهم است. ما نگاهمان کنترلی، حمایتی، نظارتی و امنیتی است.

اکنون که استارت‌آپ‌ها به‌ویژه در حوزه حمل‌ونقل با اقبال گسترده مردمی روبه‌رو شدند، اما اخیرا رسانه ملی درباره استارت‌آپی برنامه‌ای روی آنتن برد که یکی از استارت‌آپ‌ها برای جذب سریع‌تر نیرو، خارج از قوانین اقدام کرده و مدرکی را به‌عنوان ضمانت از فعالان دریافت نکرده است. این استارت‌آپ تنها به دریافت سفته اکتفا کرده و برای استخدام، هیچ مدرک شناسایی، و سوء پیشینه دریافت نمی‌کند.

در این فیلم فردی که برای استخدام به یکی از ون‌های بی شناسنامه کنار خیابان مراجعه کرده بود، از مسولان استخدام شرایط عضویت در اپلیکیشن را جویا شده بود و دو کارمند این کسب‌وکار برای اینکه به هر قیمتی فرد را به استخدام شرکت دربیاورند عنوان کردند که شرکت از یک ماه پیش اعلام کرده برای استخدام نیاز به هیچ مدرک خاصی نیست و فقط فرد با امضای سفته‌ای که هیچ اعتبار قضایی ندارد، می‌تواند مشغول به کار شود.

این‌گونه اقدامات که در کوتاه‌مدت ممکن است باعث جذب نیرو شود، علاوه بر ایجاد بستر برای بی‌اخلاقی، زمین خوردن استارت‌آپ‌ها و بی‌اعتمادی مردم خواهد شد.

رییس پلیس پایتخت با اشاره به این موارد گفت: حرکت در چارچوب قانون یک اصل مهم است. ما بسیاری از صاحبان و متفکران این ایده‌ها را دعوت کردیم، بسیاری از آن‌ها به پلیس اماکن عمومی آمدند و رعایت قوانین و ضوابط را پیگیری کردیم. قطعا حمایت ما استارت‌آپ‌ها تا زمانی ادامه دارد که اقدامات بر مبنای قانون صورت گیرد.

این درحالی است که کسب‌وکارهای نو علیرغم عمر کوتاهی که دارند، از اقبال بسیار چشمگیری در میان مردم برخوردار شده‌اند و همین اعتماد و استقبال عمومی نظارت صدچندان نهادهای مرتبط را طلب می‌کند.

در این شرایط ورود نهادهای نظارتی و قضایی و همچنین دستگاه‌های مرتبط در راستای فرمایش مقام معظم رهبری برای حمایت از استارت‌آپ‌های بومی مطالبه‌ای مردمی است تا بتوان از پتانسیل بالای اشتغال‌زایی این استارت‌آپ‌ها و درآمدزایی آن‌ها بیشترین بهره را برد.