fa-IR
برگزاری کارگاه «آشنایی با مراحل رشد شرکت‌ها و جذب سرمایه»

برگزاری کارگاه «آشنایی با مراحل رشد شرکت‌ها و جذب سرمایه»

کارگاه آموزشی «آشنایی با مراحل رشد شرکت‌ها و جذب سرمایه» دوشنبه ۲۵ تیرماه ۱۳۹۷ در مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری خلیج فارس برگزار شد.

این کارگاه برای آشنایی مدیران شرکت‌های نوپا و مدیران و کارشناسان مراکز رشد و مراکز نوآوری استان بوشهر با مراحل رشد یک شرکت نوپا و راه‌های تامین سرمایه برای آن برگزار شد. مصطفی کریمیان اقبال مدیرعامل شرکت توسعه‌پردازان نادین‌ویژن، ابتدا مقدمه‌ای در مورد تاسیس و سیر تکامل مراکز رشد و نوآوری در کشور توضیحاتی به حاضران ارایه کرد.

او گفت: نخستین مرکز رشد تحت عنوان «مرکز رشد غدیر» در سال ۱۳۸۰ در اصفهان ایجاد شد و پس از آن با توجه به سیاست‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تدریج مراکز رشد و نوآوری در سایر استان‌ها تاسیس شد که ابتدا با تمرکز بر حمایت‌های مالی کوچک و خدمات استقرار این مراکز شکل گرفت اما به تدریج حمایت‌های مشاوره‌ای کسب‌وکار، بازاریابی و آموزش نیز به آن اضافه شد.

در ادامه کریمیان اقبال مراحل رشد شرکت‌های نوپا و چالش‌هایی که در هر دوره این شرکت‌ها با آن مواجه هستند را توضیح داد.

او گفت: هر کسب‌وکار نوپا دارای مراحل تولید، پیش‌رشد، رشد، بلوغ و تکامل است که وظیفه مراکز نوآوری و مراکز رشد این است که در هر یک از این مراحل به یک کسب‌وکار نوپا کمک کنند تا چالش‌های مربوط به هر یک از این دوره‌ها را پشت سر بگذارد.

کریمیان اقبال افزود: متاسفانه اطلاعات مدیران شرکت‌های نوپا در کشور در مورد این مراحل و خطراتی که کسب‌وکار آن‌ها را تهدید می‌کند و همچنین سیاست‌هایی که در هر دوره باید اتخاذ شود بسیار کم است و مراکز حمایتی باید خدمات مشاوره‌ای با کیفیت و گسترده‌تری را به آن‌ها ارایه کنند.

در بخش پایانی، شرکت‌کنندگان به چند گروه تقسیم شدند که هر گروه ترکیبی از مدیران شرکت‌ها و مدیران و کارشناسان مراکز رشد و نوآوری بود. سپس در هر گروه دو شرکت در مورد کسب‌وکارشان و مشکلات ایجاد‌شده برای آن کسب‌وکار توضیحاتی به دیگر اعضای گروه دادند. در نهایت یک نفر از کارشناسان هر گروه در مورد روند رشد و یا نزول دو شرکت گروه خود و پیشنهادها و راهکارهای مناسب برای دو شرکت آن گروه صحبت کردند.