fa-IR
زمینه تشکیل کنسرسیوم رایانش ابری در کشور فراهم است
معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

زمینه تشکیل کنسرسیوم رایانش ابری در کشور فراهم است

معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: زمینه تشکیل کنسرسیوم رایانش ابری فراهم‌شده و اقدامات خوبی در این زمینه انجام‌گرفته است.

رایانش ابری مدل رایانشی بر پایه شبکه‌های رایانه‌ای مانند اینترنت است که الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل خدمات رایانشی (شامل زیرساخت، نرم‌افزار، بستر، و سایر منابع رایانشی) با به‌کارگیری شبکه ارائه می‌کند. «رایانش ابری» از ترکیب دو کلمه رایانش و ابر است. ابر استعاره از شبکه یا شبکه‌ای از شبکه‌های وسیع مانند اینترنت است که کاربر معمولی از پشت‌صحنه و آنچه در پی آن اتفاق می‌افتد، اطلاع دقیقی ندارد (مانند داخل ابر).

نصرالله جهانگرد سه‌شنبه، ۲۶ تیرماه ۱۳۹۷ در چهارمین رویداد بزرگ سالیانه رایانش ابری ایران در سالن همایش پژوهشگاه ارتباطات فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه حلقه خوبی در این زمینه شکل‌گرفته است، افزود: هرچند ظرفیت‌های علمی در این زمینه در سایر دانشگاه‌ها هم وجود دارد اما دانشگاه صنعتی امیرکبیر، پیشرو و الگویی موفق در این زمینه است و شرکت‌های کامپیوتری با آن‌ها در تماس بوده و انجمنی هم در این زمینه راه‌اندازی کردند.

او به همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران) با شرکت‌های رایانه‌ای اشاره کرد و گفت: طبیعتا اپراتورها و شرکت کاربری هم اگر در این حلقه، کار خود را توسعه دهند، تبدیل به کنسرسیومی می‌شوند که همه در آن نقش دارند و در ضمن همکاری، در ارایه سرویس، کیفیت و بازاریابانی باهم رقابت می‌کنند.

جهانگرد ادامه داد: تشکیل کنسرسیوم رایانش ابری یکی از الگوهای موفق خواهد بود و می‌توانیم آن را به سایر مجموعه‌ها هم تعمیم دهیم.

جهانگرد با اشاره به اینکه حوزه تکنولوژی جدید IT جنبه اقتصادی و هم اقتدار دارد، اظهار داشت: به همین دلیل، هرقدر ظرفیت‌های بومی رشد پیدا کند، شاهد درآمدزایی، اشتغال و ثروت آفرینی خواهیم بود و این امر به تعامل سازی برای احاطه بر قلمرو داده‌ای کشور هم منجر می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات و اطلاعات افزود: به همین دلیل توسعه فعالیت این شرکت‌ها از جنبه حاکمیت بسیار حیاتی است و ما خوشحال هستیم که بخش خصوصی در این حوزه‌ها خیلی خوب رشد می‌کند.

او بابیان این‌که توان دانشی نیروهای ما خوب است و باید بتوانیم در سطح ارایه سرویس هم این توانایی را به‌کارگیریم، تصریح کرد: دیتا هم مانند برق، آب و گاز در جریان زندگی مورداستفاده قرار می‌گیرد و دسترسی به دیتا ضرورت خدمات عمومی پایه است که دولت هم باید در پیاده‌سازی، این موضوع مهم را تسریع کرده و از آن حمایت کامل کند.

معاون وزیر ارتباطات و اطلاعات ادامه داد که دولت باید تاخیر در این موضوع را پیگیری کند و لازم است بسترهای آن را به‌عنوان یک خدمت زیر بنایی در کشور فراهم کرد و همچنین به‌عنوان روندی راهبردی در نظر گرفته شود.

او ادامه داد: اگر از این موضوع غفلت کنیم، دچار خسارت‌های بزرگی در موضوعاتی مانند اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی سلامت خواهیم شد.

جهانگرد سایر وظایف دولت در این زمینه را حمایت کامل و جدی، پیاده‌سازی قواعد رگولاتوری درست، اعمال ضوابط امنیتی صحیح در پلتفرم‌های شبکه‌ای، پیش‌بینی قواعد حقوقی برای حفظ حریم خصوصی کاربران و مشتریان و فرهنگ‌سازی و اشاعه آن در سطح عمومی برشمرد.

او بابیان اینکه پیگیری برای تشکیل کنسرسیوم رایانش ابری جزو تکالیف مجموعه ما نیز هست، ادامه داد: این فعالیت عمدتا از طریق پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران) توسعه پیدا می‌کند. در حمایت از شرکت‌ها هم انواع حمایت‌های مالی و بنگاهی را داریم.

چهارمین رویداد بزرگ سالیانه رایانش ابری ایران با تمرکز بر محورهای توسعه کسب‌وکار، نوآوری، رگولاتوری ، استانداردسازی و روندهای نوظهور، امروز ( ۲۶ تیرماه) در سالن همایش پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.