fa-IR
کارگاه آموزشی «راه‌اندازی کسب‌وکار» برگزار شد
توسط مرکز توانمند‌سازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا استان فارس

کارگاه آموزشی «راه‌اندازی کسب‌وکار» برگزار شد

کارگاه آموزشی «راه‌اندازی کسب‌وکار» در دو بخش توسط امیر درجه و محمد‌امین ابراهیمی، بیست‌و‌یکم تیرماه ۱۳۹۷ در پارک علم و فناوری فارس برگزار شد.

ابتدا ابراهیمی مدیرعامل شرکت ثانیه‌پرداز به بیان ساختار شرکت از بعد داخلی پرداخت و گفت : بسیاری از کسب‌و‌کارهای بزرگ ابتدا به پروش و سازماندهی خود می‌پردازند و زمانی که وارد بُعد درآمدی اصلی خود می‌شوند و نیازمند قرارداد بستن با مشتریان می‌شوند خود را درگیر پروسه ثبت شرکت می‌کنند.

او پیشنهاد داد که قبل از ثبت شرکت حتما جایگاه و برنامه مشخصی برای آن متصور شوید و برنامه دقیقی را برای گسترش آن پیش‌بینی کنید. او در ارایه خود ساختارهای شرکت و عناصر تشکیل دهنده آن را برای حاضران تشریح کرد و توضیح داد که چگونه باید از یک شرکت نگهداری کرد.

سپس امیر درجه مدیر عامل پالاپال‌پرداز و موسس استارت‌آپ «اپ‌ساز» وارد بحث قانونی و ثبتی موضوع راه‌اندازی شرکت شد و برای حاضران توضیح داد که وابسته به نیاز و تعداد نفرات موسس چه نوع شرکتی را می توانند ثبت کنند و بعد از ثبت شرکت چه مجوزهایی را از چه اداراتی باید کسب کنند و تکالیف مالیاتی و بیمه‌ای خود را چگونه انجام دهند تا درگیر مشکلات احتمالی ناشی از آنها نشوند.

هر شرکت با هر زمینه شغلی باید در اداره مالیات پرونده مالیاتی تشکیل‌داده و کد‌اقتصادی بگیرد و سپس برای مالیات بر ارزش افزوده ثبت‌نام کند. همچنین برای تمامی اماکن شغلی الزامی است که در ابتدا به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنند و با تشکیل پرونده حق بیمه برای تمامی کارکنان خود پرداخت کنند.

شرکت‌های مرتبط با فناوری‌اطلاعات علاوه بر موارد فوق جهت قرارداد‌های کوچک و متوسط، باید از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان خود و برای قراردادهای بزرگ و دولتی رتبه شورای عالی انفورماتیک را اخذ کنند؛ علاوه بر آن اگر فرد بخواهد تنها تا سقف پروژه‌های کوچک که امسال حدود ۲۰ میلیون تومان است اقدام به مشاوره یا فعالیت‌های اقتصادی نماید می‌تواند با اخذ مجوز حقیقی از نظام صنفی رایانه‌ای و بدون ثبت شرکت فعالیت های خود را شروع کند و بر مبنای آن اقدام به تشکیل پرونده‌های مالیاتی و بیمه ای خود کند.