fa-IR
کارگاه آموزشی «تیم‌سازی» برگزار شد
توسط مرکز توانمند‌سازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا استان فارس

کارگاه آموزشی «تیم‌سازی» برگزار شد

کارگاه‌ آموزشی تیم‌‌سازی و مزایای کار تیمی پنج‌شنبه بیست‌ویکم تیرماه ۱۳۹۷ در پارک علم و فناوری فارس برگزار شد. در این کارگاه‌ محمد‌مهدی رجا به تفاوت گروه و تیم پرداخت.

رجا برای گروه، از جمعی از افراد که در ایستگاه اتوبوس در انتظار ایستادن به عنوان مثال استفاده کرد و گروه را مجموعه‌‌ای از افراد که باهم در ارتباط‌‌‌‌‌‌اند معرفی کرد و تیم را نیز مجموعه‌ای از اعضا دانست که برای رسیدن به یک هدف مشترک در تلاش‌اند و مهارت‌های فردی مکمل مهارت‌های فردی دیگر است.

او با بیان این‌ که ارزشمند‌ترین منابع برای یک سازمان، منابع انسانی آن سازمان است، در خصوص کار تیمی مثالی از مسابقات جام جهانی و تیم فوتبال مراکش زد که در بازی با ایران یکی از بازیکنان تیم مراکشی توپی را درون دروازه خودشان قرار داد و افراد تیم واکنش بدی نشان ندادند. به گفته رجا افراد تیم معنای واقعی تیم بودن را درک کرده‌اند.

رجا در ادامه از نقش مهم و اساسی مدیر تیم صحبت کرد و افزود: مدیر می‌تواند به اعضای تیم روش‌های درست تقسیم کار و احترام به حق و نظر دیگر هم‌تیمی‌ها و پذیرفتن دستورات بدون ایجاد ناراحتی را بیاموزد.

تیم‌سازی صحیح و مشارکت‌دادن اعضای تیم در تصمیمات و کارهای مختلف، باعث تقسیم صحیح فعالیت‌ها و همچنین اصلاح تصمیمات می شود اما اگر تیم‌سازی را بلد نباشیم، خیلی زود اعضای تیم یا از کارشان، یا از مدیر تیم و یا از کنار هم بودن خسته می‌شوند، کار را رها می‌کنند و حتی ممکن است تا انتهای کار با هم بمانند اما کارایی لازم را دیگر نداشته باشند.

در یک تیم خوب منافع فردی و جمعی افراد در کنار هم پوشش داده می‌شوند و وظایف به صورت تخصصی و وابسته به مهارت ها به گونه‌ای  بین آن‌ها تقسیم می‌شود که میزان عملکرد هر فرد متناسب با زمان و توان او به او اختصاص داده شده باشد اما در عین‌حال توجه می‌شود که میزان وظایف فرد آنقدر سنگین نشود که باعث خستگی و خروج او از تیم شود.