fa-IR
کارگاه آموزشی «تحلیل SWOT» برگزار شد
توسط مرکز توانمند‌سازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا استان فارس

کارگاه آموزشی «تحلیل SWOT» برگزار شد

کارگاه تحلیل swot پنجشنبه، بیست‌و‌یکم تیرماه ۱۳۹۷ در پارک علم و فناوری فارس برگزار شد که علی دقت فعال حوزه کارآفرینی مدرس کارگاه بود.

علی دقت در کارگاه swot به اهمیت بالای این روش ارزیابی در کسب‌وکار اشاره کرد و افزود به دلیل نیاز تحلیل عملکرد قبل از شروع فرآیند برای پیشگیری از به وجود آمدن مشکل در مرحل انجام کار باید از این روش ارزیابی یا روش‌های دیگر موجود استفاده کرد. 

او در ادامه گفت: ارزیابی swot به دلیل ایجاد دید واضح‌تر نسبت به نقاط قوت، ضعف، تهدید و فرصت فرآیند، احتمال آسیب و مشکلات را کم کرده و مسیر پیش رو را برای ادامه فعالیت هموار‌ می‌کند.

این روش ارزیابی برای قابلیت‌ها و فرآیند‌های متفاوت کاربرد دارد و چون می‌توان از این ساختار برای تمامی کار‌های خرد و کوچک هر مجموعه به صورت جداگانه استفاده کرد ارزش یادگیری ارزیابی swot برای تمامی کسب‌وکار‌ها بالا می‌برد.

تحلیل SWOT ابزاری کارآمد برای شناسایی شرایط محیطی و توانایی‌های درونی سازمان است. پایه و اساس این ابزار کارآمد در مدیریت استراتژیک و همین‌طور بازاریابی، شناخت محیط پیرامونی سازمان است. حروف SWOT ، ابتدای کلمات Strength به معنای قوت، Weakness  به معنای ضعف، Opportunity  به معنای فرصت و Threat به معنای تهدید است. ماهیت قوت و ضعف به درون سازمان مربوط می‌شود و فرصت و تهدید معمولا محیطی است و از همین اصل برای شناخت و تفکیک آن‌ها از هم باید استفاده شود. 

بعد از تحلیل به روش SWOT نیاز به تعیین استراتژی و شناخت نیازهاست و پس از بکار‌گرفتن آنها می‌توان مجددا از همین روش برای بررسی میزان شناخت نواقص و بهبود فرایند اجرا در ادامه مسیر استفاده کرد.