fa-IR
آخرین نشست خبری الکامپ برگزار شد

آخرین نشست خبری الکامپ برگزار شد

آخرین نشست خبری سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور پیش از برگزاری الکامپ برگزار شد. در این نشست خبری حیدری، مدیر اجرایی نمایشگاه الکامپ به آمار و ارقام این نمایشگاه اشاره کرد.

 

الکام ترندز، شروعی برای بهتر شدن

حیدری در ابتدای نشست به موضوع الکام ‌ترندز پرداخت و گفت: سال‌های گذشته الکام ‌ترندز به شکلی خیلی محدود برگزار شد اما امسال سعی کردیم با برنامه‌ریزی خوب یک سالن مجزا را به این موضوع اختصاص بدهیم. الکام ‌ترندز امسال در ۶ محور اصلی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، بلاک چین و رمز ارزها، رایانش ابری، پردازش موازی و ابر پردازشگرها، اینترنت اشیا و کلان داده‌ها (Big Data) در سالن ۲۷ برگزار خواهد شد. مدیر اجرایی الکامپ در خصوص این سالن گفت: برنامه‌ریزی خوبی برای برپایی این سالن انجام داده‌ایم اما با توجه به برگزاری اولین دوره آن ممکن است کیفیت خوبی نداشته باشد و ما تلاش داریم همچون الکام‌استارز، این سالن را هم در سال‌های آینده بهتر برگزار کنیم.

 

یک‌سوم نمایشگاه در اختیار کسب‌وکارهای نوپا

در ادامه به موضوع جذاب استارت‌آپ‌ها پرداخته شد. استارت‌آپ‌های حوزه فناوری اطلاعات و تولیدکنندگان بازی‌ امسال در چهار سالن ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ در فضایی بالغ بر ۷۵۰۰ مترمربع حضور خواهند داشت. در نمایشگاه امسال چهار مدل غرفه اکونومی، پایه، ۱۲ متری و بزرگ‌تر از ۱۲ متر برای استارت‌آپ‌ها در نظر گرفته‌شده است که استارت‌آپ‌ها می‌توانستند بر اساس نیاز خود هر یک از غرفه‌های موجود را درخواست بدهند. بر اساس گزارش حیدری بسیاری از استارت‌آپ‌هایی که در سال گذشته در قالب یک استند در نمایشگاه حاضرشده بودند، امسال غرفه‌های ۱۲ متری را درخواست داده‌اند.

 

همراه شدن الکام‌گیمز با نمایشگاه الکامپ

امسال نخستین‌ باری است که نمایشگاه الکام‌گیمز به شکل رسمی همراه با الکامپ برگزار می‌شود، در بخش الکام‌گیمز سعی شده است روی استودیوهای بازی‌سازی که در پلتفرم‌های مختلف مشغول فعالیت هستند، تمرکز شود. بر همین اساس ۱۰۰۰ متر فضا به الکام‌گیمز اختصاص داده‌شده است که ۴۵ استودیو بازی‌سازی در آن حضور پیدا خواهند کرد.

حیدری با اشاره به رویکرد سازمان نصر برای بخش الکام‌استارز گفت: ما تمرکزی روی تجهیزات و سخت‌افزارهای تولید بازی نداریم بلکه تلاش داریم شرکت‌هایی که در زمینه‌های مختلف ازجمله کامپیوتر، موبایل یا کنسول‌های بازی تولید می‌کنند، را گرد هم بیاوریم. برای برگزاری بهتر این نمایشگاه با بنیاد ملی‌ بازی‌های رایانه‌ای هم تعامل داشته‌ایم.

 

سازمان نصر به دنبال ایجاد بستر جذب سرمایه

ارایه‌های VIP به‌منظور جذب سرمایه از سال گذشته در نمایشگاه الکام‌استارز شکل گرفت و استارت‌آپ‌ها می‌توانستند با پرداخت مبلغ ۵۰۰ هزار تومان، کسب‌وکار خودشان را در نزد سرمایه‌گذاران ارایه بدهند. اگرچه سال گذشته وعده‌هایی برای سرمایه‌گذاری قطعی از سوی نهادهای مختلف روی استارت‌آپ‌ها داده‌شده بود اما در نشست خبری قبلی که برگزار شد، تنها گفته شد که ۱۴ استارت‌آپ توانسته‌اند به مراحل بعدی مذاکره با سرمایه‌گذاران برسند اما آماری از جذب سرمایه در دسترس نیست. حیدری در پاسخ به این چالش گفت: سازمان نصر تلاش کرده است بستر جذب سرمایه را برای استارت‌آپ‌ها فراهم کند اما چون اطلاعاتی از سمت سرمایه‌گذاران و استارت‌آپ‌ها منتشر نمی‌شود، نمی‌توان سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده در نمایشگاه را ارزیابی کرد. در الکام‌استارز امسال اتاقی با ۷۰ مترمربع فضا را برای این منظور با عنوان آوردگاه سرمایه در نظر گرفته‌ایم و تلاش داریم از نهادهای مختلف سرمایه‌گذاری برای حضور در این بخش دعوت کنیم.

حیدری در ادامه گفت: سازمان نصر تلاش دارد وعده‌هایی را بدهد که بتواند آن‌ها را عملی کند. در همین راستا مذاکراتی را با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام داده‌ایم که هنوز نهایی نشده است. یکی از پیشنهادات ما در این راستا معرفی ۳۰ استارت‌آپ خلاق و اهدای جوایز به آن‌ها است که اگر نهایی بشود به شکل عمومی منتشر خواهیم کرد.

حیدری در خصوص جوایز استارت‌آپ‌های برتر بخش ارایه استارت‌آپی هم گفت: تلاش داریم به ۱۰ استارت‌آپ برتر بخش ارایه، کمک‌هزینه سفر برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی را ارایه کنیم که این نمایشگاه می‌تواند سبیت یا جیتکس باشد.

 

فضای اقامت برای استارت‌آپ‌ها

حیدری با اشاره به اینکه در نمایشگاه امسال برای بخش‌های مختلف سعی کرده‌ایم از ظرفیت خود استارت‌آپ‌ها استفاده کنیم گفت: با همکاری استارت‌آپ اتاقک تلاش کرده‌ایم محل‌هایی را برای اقامت استارت‌آپ‌ها با تخفیف ۷۰ درصد در نظر بگیریم. استارت‌آپ‌های حاضر در الکام‌استارز می‌توانند به کمک کد تخفیف‌هایی که به‌زودی منتشر خواهد شد، از اقامتگاه‌های موجود در تهران استفاده کنند. البته با توجه به موقعیت نمایشگاه این محل‌ها در اطراف نمایشگاه نیستند اما سعی شده است محل‌هایی که دسترسی مناسبی به مترو یا اتوبوس دارند، برای اقامت در نظر گرفته شوند.

 

انتقال نمایشگاه به شهر آفتاب

حیدری در خصوص اخبار منتشرشده در خصوص انتقال این نمایشگاه به شهر آفتاب گفت: بهتر است در شرایط فعلی در خصوص این موضوع صحبت نکنیم اما تاکنون نامه‌ای از سمت شرکت سهامی نمایشگاهی برای ما ارسال نشده است. اگر قرار باشد نمایشگاه به محل دیگری منتقل شود باید از پیش اطلاع‌رسانی شود و در آن زمان هیات اجرایی الکامپ برای این اتفاق تصمیم‌گیری خواهد کرد.