fa-IR
با همکاری مرکز توانمند‌سازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا استان فارس

دوره جامع اینترنت‌اشیا برگزار شد

دوره جامع اینترنت‌اشیا در روزهای پنج‌شنبه و جمعه بیست و یکم و بیست و دوم تیر ماه در مکان موسسه آموزش عالی زند شیراز در قالب هفت کارگاه آموزشی در روز اول و اجرای ده سناریوی عملی مختلف برگزار شد.

مدرسان این کارگاه ها عبارت بودن از آقای خوشوقت با موضوع  «مفاهیم اولیه ، تاریخچه، معماری و زنجیره‌ارزش اینترنت‌اشیا» ، آقای قصیری «اقتصاد اینترنت‌اشیا» ، آقای قلی زاده «سخت‌افزار اینترنت اشیا» ، آقای اویسی «ارتباطات و مخابرات اینترنت اشیا» ، خانم محبان «تجاری سازی و کسب و کارهای اینترنت اشیا» ، آقای صغیری «هوش مصنوعی و پلتفرم های اینترنت اشیا» و آقای مهندس ایلوخانی «امنیت و استانداردهای اینترنت اشیا» که همین مدرسان به عنوان مربی در اجرای عملی سناریو‌های زیر به حاضران راهنمایی می‎‌کردند

خانه هوشمند : در خانه هوشمند همه دستگاه‌­ها می­توانند به اینترنت متصل شده و با یکدیگر ارتباط داشته باشند تا همگی تحت یک اپلیکیشن، مدیریت و کنترل شوند. خانه هوشمند علاوه بر فراهم کردن آسایش، موجب صرفه­‌جویی در مصرف انرژی نیز می‌­شود. نمونه­ای از کاربردهای اینترنت اشیا در منازل عبارتند از:کنترل دما، کنترل سیستم تهویه، کنترل روشنایی و استفاده نور طبیعی (به‌کمک باز و بسته کردن خودکار پرده و کرکره­‌ها) ، سیستم­‌های صوتی و تصویری ، سیستم­‌های اعلام و اطفا حریق ، سیستم­‌های حفاظتی و امنیتی، سیستم تشخیص نشتی و ...

شهر هوشمند شهر هوشمند چشم­‌اندازی از توسعه خدمات شهری است. با یکپارچه‌­سازی خدمات فناوری اطلاعات در قالب راهکارهای اینترنت اشیا می­توان روش‌­های امن و بهینه‌­ای را برای مدیریت فرآیندها و فعالیت­‌های شهری ارائه داد.کاربردهای اینترنت اشیا در حوزه شهر هوشمند را می­توان در چند دسته تقسیم­‌بندی کرد:سیستم روشنایی هوشمند، سیستم پارکینگ هوشمند، سیستم آبیاری هوشمند و بهینه­سازی انرژی، سیستم مدیریت پسماند هوشمند، سیستم تشخیص ترافیک هوشمند، حمل و نقل عمومی هوشمند

خودرو هوشمندبه­‌کارگیری فناوری­‌های اینترنت اشیا در حوزه خدمات خودرویی و تحلیل داده­‌های جمع‌­آوری شده از سنسورها کاربردهای مختلفی را به همراه دارد که از آن جمله می­توان به افزایش امنیت جاده‌­ها، کنترل ترافیک و پارک، تعمیر و نگهداری خوردو و جلوگیری از تصادف از طریق نصب سنسورها بر روی خودروها جهت مکان­‌یابی، تشخیص فاصله بین خودروها و کنترل چراغ­های راهنمایی و رانندگی اشاره کرد.

سلامت هوشمنداینترنت اشیا می­تواند در زمینه­‌های مختلف پزشکی از جمله سیستم مراقبت و نظارت از راه دور بیماران، سیستم هشداردهنده موارد اورژانسی، برنامه­‌های تناسب اندام، بیماری­‌های مزمن و مراقبت از سالمندان مورد استفاده قرار گیرد و باعث کاهش هزینه‌­های درمانی و آمارهای مرگ و میر شود. این نظارت می­تواند از طریق پایش ضربان قلب، سیستم اندازه­‌گیری فشارخون، قند خون، دمای بدن، میزان اکسیژن و مکان­‌یابی، ضربان­‌سازهای مصنوعی و سمعک­‌ها باشد. در موارد پیشرفته‌­تر دستگاه‌­ها سیر درمان، داروها و مقدار آنها را نیز پایش می­‌کند. همچنین برنامه‌­هایی در اینترنت اشیا طراحی شده­‌اند که به‌­وسیله آن پزشک می­تواند پس از ترخیص بیمار از بیمارستان، بیمار خود را تحت نظر داشته باشد.

کشاورزی هوشمندکشاورزی هوشمند مفهومی است که به سرعت وارد فضای کسب و کار کشاورزی شده است. ارائه کنترل دقیق محصول، جمع­‌آوری داده­‌های مفید و روش­‌های کشاورزی خودکار از جمله مزایای یک مزرعه هوشمند هستند. بر اساس پیش­بینی‌­ها، تولید غذا تا سال سی سال آینده باید رشد هفتاد درصدی داشته باشد تا بتواند نیاز جمعیت میلیاردی جهان را تامین کند. همچنین نگرانی‌­های فراوانی در خصوص آینده کشاورزی وجود دارد که راه­‌حل رفع آنها کشاورزی هوشمند است. کاربرد اینترنت اشیا در کشاورزی شامل استفاده از سنسورها و تجهیزات متصل در مزارع و محیط‌­های کشاورزی، باغبانی و گلخانه­‌ای در جهت پایش و مدیریت فرآیندها و با هدف افزایش بهره­‌وری است.

امنیت هوشمند: یکی از کاربردهای اینترنت اشیا امروزه در سیستم‌­های امنیتی منازل و تشخیص حرکت افراد در محدوده خاص و یا در کنار این سیستم‌­هاست.

جنگل هوشمند: آتش­‌سوزی جنگل با منشأ طبیعی و یا انسانی آثار زیان‌بار و ویرانگری به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر جوامع انسانی دارد که در صورت وقوع، تأثیر عظیمی بر محیط زیست جنگل­ها، روستاها و ساکنان آنها به دلیل تمرکز جمعیت می­‌گذارد. کشور ایران ازجمله کشورهای حادثه خیز دنیا است که پدیده آتش‌­سوزی جنگل، یکی از مهمترین بحران‌های آن محسوب می­شود.

پایش زلزله: زلزله بدون هیچ­گونه هشدار قبلی رخ می‌­دهد و به همین دلیل یکی از بدترین حوادث طبیعی برای بشر بوده است. اما اگر چند ثانیه قبل از وقوع آن به ساکنین منطقه هشدار داده شود، تا حد زیادی از خسارات جانی این پدیده طبیعی کاسته خواهد شد.

صنعت هوشمند: کاربرد اینترنت اشیا در صنایع بسیار گسترده است و یکی از پرکاربردترین و مهمترین کاربردهای اینترنت اشیا که به اختصار اینترنت اشیا صنعتی نامیده می‌­شود.از مهمترین دستاوردهای اینترنت اشیا در صنایع، هوشمندسازی کارخانه‌ها و پالایشگاه­های نفت و گاز است. به­‌طور مثال می‌­توان تدابیری اندیشید که ابزارهای صنعتی در اثر افزایش دما و لرزش بیش از حد دچار آسیب نشوند. برای این منظور سنسورهایی روی دستگاه نصب می‌­شوند که میزان دما، لرزش و فشار را بر روی دستگاه‌­ها و تجهیزات نشان داده و در صورت بالا رفتن بیش از حد، اقداماتی برای جلوگیری از خرابی و کاهش زمان توقف دستگاه انجام می‌­دهد. با توجه به گران بودن ماشین‌­آلات صنعتی، تعمیرات و نگهداری از آنها، اینترنت اشیا صنعتی به صورت قابل توجهی عملکرد را افزایش داده و هزینه‌­ها را کاهش می‌­دهد. همچنین اینترنت اشیا از طریق کاهش مصرف انرژی، نظارت و عملکرد خطوط تولید و حفظ سلامت و ایمنی کارگران تاثیر چشمگیری بر صنعت می­‌گذارد.

پس از اجرای سناریوهای عملی اینترنت اشیا، مراسم اختتامیه دوره جامع اینترنت اشیا با حضور تیم برگزار کننده، اساتید و شرکت­ کنندگان برگزار شد.