استارت‌آپ‌های تکراری کمبود‌ها را رفع نمی‌کنند
مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان

استارت‌آپ‌های تکراری کمبود‌ها را رفع نمی‌کنند

ذوالفقاری مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در حاشیه هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری، گفت: در حوزه فناوری کشاورزی، آب و صنایع وابسته کمبودهایی وجود دارد که در سال‌های اخیر توانسته‌ایم با شیب مناسبی به سمت حل این کمبودها و مشکلات حرکت کنیم.

او افزود: امروزه بیشتر استارت‌آپ‌ها با موضوعات یکسان و تکراری فعالیت می‎کنند و به دلیل اینکه ارزش‌افزوده‌ای ایجاد نمی‌کنند، نیازهایی را برطرف نمی‎کنند. ازاین‌رو بستری را فراهم کردیم تا راه‌حل‌های فناورانه‌ای ارایه شود و این نیازها برطرف شوند.

همچنین رحیمی مدیرکل بهره‌وری اقتصادی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، توضیحاتی را در خصوص چالش‌ها و نیازهای موجود در حوزه کشاورزی این سازمان که عمده این مشکلات مربوط به خشک‌سالی و کم‌آبی است، ارایه داد.

رحیمی اظهار کرد: حوزه فناوری میان‎بری است که می‎تواند مسیر طرح‌های سازمان را از صدسال به چند سال برساند.

تبار، نماینده قرارگاه پیشرفت و آبادانی نیازهای موجود درزمینه فناوری اطلاعات این سازمان را در ۴ بخش تشریح کرد که یکی از مهم‌ترین این نیازها درزمینه ایجاد پلتفرمی جهت به اشتراک گذاشتن اطلاعات تولید روستایی و اعلام زمان‌های صحیح کاشت و برداشت محصولات کشاورزی است.

نماینده قرارگاه پیشرفت و آبادانی نحوه حمایت این سازمان از اشخاصی که بتوانند در این زمینه‌ها فعالیت مفیدی داشته باشند را نیز توضیح داد که به دو صورت اعطای وام‌هایی با نرخ سود پایین و تضمین خرید خدمات و محصولات شرکت‌های تاسیس شده است.

در ادامه، دربانیان قائم‌مقام مدیرعامل شرکت توامندسازان فناوری‌های نوین بیان کرد: این شرکت باهدف توانمندسازی شرکت‌های فناور در حوزه زیست‌بوم فناوری کشور فعالیت می‎کند.

او ادامه داد: طرح‌های فناوری خلاق ارزیابی و به صندوق توسعه فناوری‌های نوین جهت حمایت مالی معرفی می‎شوند، درواقع ما با کمک به شرکت‎های فناور فضای لازم را برای رشد آن‌ها فراهم کرده درنتیجه برای ایجاد اشتغال نیز قدم برمی‌داریم.

دربانیان ادامه داد: گاهی عدم اطلاع شرکت‌های دولتی و خصوصی ایرانی از وجود برخی فناوری‌ها در داخل کشور باعث می‎شود که این شرکت‌ها نیازهای خود را از منابع خارجی تامین کنند و به همین دلیل معرفی این فناوری‌ها به شرکت‌های کارفرما این مشکل را حل خواهد کرد.