توسط مرکز توانمند‌سازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا استان فارس

کارگاه «اعتبار سنجی و تایید نهایی» برگزار شد

کارگاه آموزشی «اعتبار سنجی و تایید نهایی»، پنج شنبه ۱۴تیرماه ۱۳۹۷ در مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری استان فارس برگزار شد.

محورهای اصلی این کارگاه، موضوعاتی چون «اعتبار سنجی ایده»، «صحت سنجی» و «بیست سوال قبل از شروع کسب‌وکار» و مدرس آن، محمدمهدی رجا فعال حوزه اکوسیستم کارآفرینی بود. این کارگاه در دو بخش اصلی اعتبارسنجی و صحت سنجی برگزار شد ابتدا مدرس تفاوت اعتبار و صحت را توضیح داد و سپس برای هر یک مثال‌هایی زد سپس به ارایه چهارچوبی برای بررسی آن‌ها پرداخت.

او گفت: قبل از شروع هر کسب‌و‌کار ابتدا باید اطلاعات دقیقی در رابطه با کسب‌و‌کار خود، در صورت وجود رقیب، بررسی رقبا و تمامی موارد که در کسب‌و‌کار ما جزو ملزومات است به دست آورید و بررسی کنید.

رجا افزود: بیست سوال پایه و متعارف برای شروع بهتر و راحت‌تر صحت سنجی ایده و کسب‌و‌کار وجود دارد که با استفاده از آن بسیاری از مسیرهای پیشرفت برای کسب‌و‌کار شما گشوده خواهد شد و در نتیجه رسیدن به مقصد راحت‌تر می‌شود. این سوال‌ها بر مواردی مانند شناخت مشکل، بررسی راه‌حل های موجود و قبل، ویژگی‌های کلیدی و ارزش‌های پیشنهادی محصول یا ایده‌، رقبا، منابع مورد نیاز و ... تمرکزدارند.

او در ادامه گفت: بعضی مواقع ایده یا کسب‌و‌کار شما توسط دیگران انجام شده است. شما می‌توانید از این فرصت به نفع پیشبرد ایده یا کسب‌و‌کار خود استفاده کنید و از نقاط ضعف و قوت و راه‌حل‌های آن‌ها در مسیر بهبود کار خودتان استفاده کنید و سریع‌تر و با خطای کمتری مسیر خود را ادامه دهید.

در پایان افزود: فقط بدلیل وجود رقیب و تکراری بودن ایده از کسب‌و‌کار خود دست نکشید. در بسیاری از مواقع شما می‌توانید از حضور رقیب در عرصه فعالیت خود یرای پیشرفت کسب‌وکارتان استفاده کنید.

 

 

کلمه های کلیدی : اعتبارسنجی ، بررسی‌ایده ، صحت‌سنجی