fa-IR
توسط مرکز توانمند‌سازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا استان فارس

کارگاه آموزشی «ایده‌پردازی در حوزه ICT» برگزار شد

کارگاه آموزشی «ایده‌پردازی در حوزه ICT»، پنج‌شنبه چهاردهم تیرماه ۱۳۹۷ در مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری استان فارس برگزار شد.

محورهای اصلی این کارگاه، موضوعاتی چون «آشنایی با مفهوم خلاقیت و موانع آن»، «کاربردی‌ترین تکنیک‌های خلاقیت»، «افزایش توان ایده‌پردازی»، «تریز» و «تجزیه و تحلیلی محیطی» بود و در این راستا مدرس نمونه‌هایی از ایده‌های موفق و بخصوص ایده‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات را بیان کرد سپس روش‌های خلق ایده و پایش آن را تشریح کرد.

مدرس این کارگاه، محمدمهدی رجا، فعال حوزه اکوسیستم کارآفرینی بود. او گفت: خلاقیت به معنای شکل دادن، ارایه ایده جدید و ارزش آفرینی محصول «ایده» است. به عبارتی بکارگیری توانایی‌های ذهنی برای ایجاد یک فکر یا مفهوم جدید خلاقیت محسوب می‌شود.

رجا افزود: موانع بسیار بر سر راه خلاقیت و ایده پردازی وجود دارد اما نباید با نگرش منفی از پیشبرد کار جلوگیری کنید. برخی از ایده‌ها در ابتدا کاملا غیر منطقی به نظر می‌رسند اما در پایان کسب‌و‌کار قوی شده است.

در ادامه او گفت: کارآفرینی فرآیند سیستماتیک کاربرد خلاقیت و نوآوری در تامین نیازها و استفاده از فرصت‌های موجود در بازار است. کارآفرین ایده‌های خلاق خود را از طریق انجام اقداماتی هدفمند به واقعیت تبدیل می‌کند و با شناسایی فرصت‌ها، جمع‌آوری منابع و قبول مخاطرات، کسب‌و‌کاری را برای عرضه محصول یا خدمتی جدید به بازار را با هدف کسب سود و موفقیت راه‌اندازی می‌کند.

در آخر می‌توان گفت خلاقیت در دنیای امروز ضرورت بالایی دارد. دنیای امروز به قدری پیچیده، پویا و نامطمئن است که ما مجبوریم برای رشد، پیشرفت و حتی بقا هر لحظه مشکل جدیدی را حل کنیم.

بعد از این کارگاه، کارگاه ارزیابی ایده در ادامه همین مباحث برگزار شد.

 

کلمه‌های کلیده : ایده‌پردازی ، خلق ایده ، پایش ایده