توسط مرکز توانمند‌سازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا استان فارس

کارگاه آموزشی «بوم کسب‌و‌کار در حوزه ICT» برگزار شد

کارگاه آموزشی «بوم کسب‌و‌کار در حوزه ICT»، پنج‌شنبه  چهاردهم تیرماه ۱۳۹۷در مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری فارس برگزار شد.

محورهای اصلی این کارگاه، موضوعاتی چون «نحوه نگارش بوم و کسب‌و‌کار»، «محاسبه جریان درآمدی»، «شناخت مشتریان»، «کانل توزیع» و «ارزش‌های پیشنهادی محصول» بود. این کارگاه با یک مرور تشریحی بر بوم کسب‌و‌کار آغاز شد و حاضران با بهره‌گیری از نمونه‌ای از بوم که در اختیارشان بود سعی در پیاده‌سازی گام‌به‌گام آموخته‌های خود کردند برای هر بخش به سوالات مربوطه پاسخ دادند.

مدرس این کارگاه، علی دقت فعال حوزه اکوسیستم کارآفرینی بود. او در ابتدای صحبت‌های خود به این شکل بوم کسب‌و‌کار را معرفی کرد: بوم مدل کسب و کار یک ابزار بسیار ساده و فراگیر برای ساخت، بازخورد و انتشار محصول است که یک مجموعه، در زمان بررسی و اجرای اولیه طرح یا ایده بدست می آورد.

در ادامه او گفت: نگارش این بوم برای هر کسب‌و‌کاری ضرورت دارد به این علت که در نگارش بوم کسب‌و‌کار تمامی بخش‌های مجموعه مورد بررسی قرار می‌گیرد و نقاط قوت و ضعف نمایان می‌شود که همین امر باعث می‌شود پیش از وقوع ضرر و زیان ضعف‌ها را بررسی و راه‌حل‌های مناسب را در پیش گرفت و همین طور می‌توان برنامه‌ریزی برای رویکردهای آینده در نظر گرفت.

در آخر او گفت یک استارت‌آپ بدون داشتن برنامه کاری مشخص رشد نخواهد کرد همان‌طور که هر چیز در این دنیا نیازمند فرآیند نگهداری خاصی است، کسب‌و‌کار نیز از این قاعده مستثنا نیست و شروع فرآیند نگهداری کسب‌و‌کار نیز این بوم است.

 

کلمه های کلیدی : بوم کسب‌و‌کار ، تحلیل ایده ، مدل کسب‌و‌کار