توسط مرکز توانمند‌سازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا استان فارس

کارگاه «خودشناسی شغلی در حوزه ICT» برگزار شد

کارگاه آموزشی «خودشناسی شغلی در حوزه ICT»، پنج‌شنبه  چهاردهم تیرماه ۱۳۹۷ در مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری استان فارس برگزار شد.

ارایه کارگاه در سه بخش خودشناسی، انتخاب شغل و پیامدهای شغل  با بررسی موضوعاتی چون «تیپ‌های شخصیتی»، «عناصر موثر در خودشناسی و انتخاب شغل»، «مهارت‌های مورد نیاز هر شغل»، «دسته‌های شغلی» و «انواع زندگی شغلی» آغاز شد و همزمان با آن سعی شد که هر یک از حاضران خود و شغل جاری خود را به عنوان نمونه با معیارهای بیان شده بسنجند و از آن در امتداد مسیر زندگی خود استفاده کنند. در این کارگاه برای اولین‌بار چهارچوب مشخصی برای بررسی مشاغل مورد استفاده در حوزه فاوا ارایه و با چند مثال از مشاغل موجود تشریح شد

مدرس این کارگاه، علی دقت فعال حوزه اکوسیستم کارآفرینی بود. او دلیل برگزاری این کارگاه را این‌گونه بیان کرد: متاسفانه عدم آشنایی کافی اشخاص از شخصیت‌های شغلی و‌‌‌‌‌‌‌‌ ارتباط مستقیم این فرایند با پیشبرد فعالیت‌های شغلی باعث می‌شود بسیاری از کارهای نوپا در همان ابتدای کار با مشکل مواجه شوند و باعث فروپاشی کامل مجموعه شود.

دقت افزود: خودشناسی شغلی باعث می‌شود تا فردی که می‌خواهد شغلی را برای خود برگزیند انتخاب بهتری داشته باشد و آن دسته از افرادی که شاغل هستند سطح بهروری خود را بالا ببرند و جایگاه خودشان را ارتقا دهند.

او در ادامه گفت: با خودشناسی و انتخاب شغل بر سبک زندگی و تفکر فرد را تحت تاثیر قرار می‌گیرد، به صورتی که فرد با انتخاب یک شغل در واقع سبکی از زندگی را برای خود انتخاب می‌کند و از طرفی شغل، ذهن شما را به طور مستمر تحت تاثیر قرار می‌دهد و سبکی از تفکر را پس از مدتی بر شما غالب می‌کند از این رو به اهمیت بالای شخصیت‌شناسی شغلی پی می‌بریم.

در طول کارگاه پرسش و پاسخ آزاد بود و تمامی این جلسه به صورت تعاملی و با بیان نمونه‌ها و مثال‌های عینی از شغل و مهارت‌های خود شرکت‌کنندگان، برگزار شد که این امر باعث افزایش سطح کیفی کارگاه شد.

 

کلمه های کلیدی : خودشناسی شغلی ، انتخاب شغل ، زندگی شغلی