fa-IR
حفظ مالکیت معنوی آثار، زمینه کسب‌وکار جدید است
وزیر ارتباطات در کتابخانه ملی یادآور شد

حفظ مالکیت معنوی آثار، زمینه کسب‌وکار جدید است

محمدجواد آذری جهرمی در نشست کتابخانه ملی، با بیان اینکه امروز سهم زبان و خط فارسی در محتوای وب به ۲ درصد رسیده است و این سهم باید مطابق اهداف در نظر گرفته شده به ۴ درصد برسد، گفت: یکی از ‌مطمئن‌ترین شیوه‌های حفاظت از مالکیت معنوی آثار به‌کارگیری فناوری بلاکچین است و این فناوری باید در کتابخانه ملی استفاده شود.

او با اشاره به لزوم اهمیت گسترش زبان فارسی در فضای وب افزود: امروز نسل نوینی از فناوری در حال ظهور است که بر اساس آن دیگر لازم نیست گروهی برای تهیه حافظه ملی ایرانیان به طور اختصاصی کار کنند، بلکه پدیدآورندگان ایرانی به‌آسانی می‌توانند آثار خود را به محتواهای مناسب تبدیل کنند و فقط مدیریت آن در کتابخانه ملی صورت می‌گیرد.

وزیر ارتباطات با اشاره به کاربردهای فناوری بلاک‌چِین در حفاظت از مالکیت معنوی آثار ادامه داد: هرچند عده‌ای همواره به دنبال بستن شبکه‌های اجتماعی هستند که البته عملی نیست اما با استفاده از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی می‌توان هم اطلاعات را ترویج داد و هم از مشارکت سایر اعضا بهره‌مند شد. به طور مثال امروز با مشارکت نویسندگان در قید حیات می‌توان کل منابع مکتوب اعم از کتاب و نشریات را از طریق ایجاد کمپین‌هایی با هزینه‌های اندک به‌صورت دیجیتالی گردآوری کرد.

آذری جهرمی با تاکید بر اینکه با بهره‌گیری از ظرفیت بی‌نظیر شبکه‌های اجتماعی می‌توانیم حافظه ملی ایرانیان را با کمک و همراهی ایرانیان بسازیم، اظهار کرد: وزارت ارتباطات وظیفه توسعه محتوای ملی و بومی را عهده‌دار است و چه محتوایی بهتر و ارزشمندتر از گنجینه‌های مکتوب پدیدآورندگان ایرانی که در شبکه ملی اطلاعات استفاده شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه با استفاده از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی و ایجاد مشارکت عمومی می‌توان تولید و ترویج محتوای فارسی در فضای وب را افزود، گفت: البته باید پلتفرم‌هایی بر مبنای دسترسی آزاد به اطلاعات مهیا شود تا کسب‌وکارهای نوپا جذب شوند و با استفاده از ظرفیت‌های خود از این منابع ارزش‌افزوده ایجاد کنند.

او با تاکید بر در دسترس عموم قرار دادن منابع و داده‌ها در کتابخانه ملی افزود: اگر این منابع اطلاعات به‌صورت آزاد در دسترس قرار گیرد، امکان به‌کارگیری هوش مصنوعی و تحلیل داده‌ها برای تشخیص نسخه‌های شبیه‌سازی‌شده و کپی فراهم خواهد شد و به این طریق می‌توان برای حفظ مالکیت معنوی صاحب اثر گام برداشت و این خود زمینه ایجاد یک نوع کسب‌وکار جدید است.

آذری جهرمی با بیان اینکه باید در کتابخانه ملی از فناوری بلاکچین استفاده و استانداردهای داده‌ها را نیز بازتعریف کنیم، اظهار کرد: امروز سطوح مطالعه در جامعه تا حدود زیادی کاهش‌یافته است که یکی از علل آن، تغییر عادت مطالعه مردم است. چراکه امروزه مردم عادت کرده‌اند به‌جای کتاب، گوشی و تبلت دست بگیرند، بنابراین با دسته‌بندی کردن و هشتگ زدن می‌توان مطالب مورد علاقه مردم را به‌راحتی در اختیارشان قرار داد.