تاکید بر تشکیل کارگروه فناوری اطلاعات با همکاری بخش خصوصی
وزیر فاوا در جلسه با فعالان بخش خصوصی حوزه فناوری اطلاعات مطرح کرد

تاکید بر تشکیل کارگروه فناوری اطلاعات با همکاری بخش خصوصی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه با فعالان بخش خصوصی حوزه فناوری اطلاعات که ۱۴تیرماه ۱۳۹۷ در محل استانداری مازندران برگزار شد، گفت: بعد از نگاه به منابع در کنار مطالبات باید به اهداف‌مان نگاه بیندازیم، افزود: یکی از چالش‌های استان اشتغال است که با استخدام حل نمی‌شود بلکه کلیدواژه آن «اقتصاد خوب» است.

محمدجواد آذری جهرمی با بیان اینکه همه مردم با مشکل بیکاری دسته و پنجه نرم می‌کنند، اضافه کرد: در حال حاضر کشاورزی و صنعت رونق پیدا کرده اما اقتصاد رشد نکرده است و در واقع رونق اقتصاد را باید در بخش خدمات به دست آورد.

او بر رونق فعالیت‌های اقتصادی در بخش خدمات تاکید کرد و گفت: زیست بوم کسب‌وکارهای نو هنوز در استان شناسایی نشده است، عناصر زیست بوم، مانند پارک علم و فناوری، مراکز رشد، مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا در مازندران وجود دارد اما نیاز به ارتباط و ارتقای بیشتر کمی و کیفی است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این موضوع که ارتقای کیفی حوزه فناوری اطلاعات در مازندران سبب رفع مشکلات  نبود سرمایه گذار خطرپذیر می‌شود، افزود: زیرساخت لازم در استان وجود دارد اما تحقق روند رشد نیاز به اصلاح و بازنگری در پیاده‌سازی زیست‌بوم کسب‌وکارهای نوپا دارد.

جهرمی با اشاره به لزوم آشنایی کسب‌وکارهای نوپا  با عناصر زیست‌بوم استان، اضافه کرد: با برقراری این ارتباط نقش مرجع شناخته شده و روند طی مراحل رشد صورت می‌گیرد، البته لازم است تا تشکیلات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و فعالان حوزه فناوری اطلاعات به صورت جدی وارد این بخش شوند و از ظرفیت مراکز رشد و رویدادهای مختلف استفاده کنند.

او با بیان اینکه وزارت ارتباطات‌ و فناوری اطلاعات در توزیع دانش به فعالان این حوزه کمک می‌کند، گفت:  باید با تشکیل کارگروهی با بررسی و حل این مشکلات، زنجیره زیست‌بوم کسب‌وکارهای نوپا در استان مازندران تکمیل شود، برای رفع مشکلات مربوط به بیمه، مالیات و برخی دیگر از مسایل کسب‌و کارهای نوپا طرح نوآفرین از طرف وزارت ارتباطات تهیه شده که در دولت مراحل تصویب خود را طی می‌کند.

او درباره تامین مالی کسب‌و کارهای نوپا به تصویب تامین مالی از طریق بورس اشاره کرد‌ و افزود: پست‌بانک نیز به عنوان بانک تخصصی این حوزه می‌تواند در تامین سرمایه کمک کند، تخصیص ارز به استارت‌آپ‌ها با تایید سازمان فناوری اطلاعات تا سقف ۸۰هزار یورو صورت می‌گیرد.