افتتاح ۱هزار و ۵۸پروژه ارتباطی و مخابراتی در مازندران
در حاشیه سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مازندران صورت گرفت

افتتاح ۱هزار و ۵۸پروژه ارتباطی و مخابراتی در مازندران

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ۱۴تیرماه ۱۳۹۷ در سفر به مازندران یک‌هزار و ۵۸پروژه ارتباطی و مخابراتی با اعتباری بیش از ۳هزار و ۸۱۰ میلیارد ریال را افتتاح کرد.

بهره‌برداری از ۱۱۸سایت نسل‌دو، احداث ۳۰۱سایت نسل سوم، راه‌اندازی ۵۸۲ سایت نسل چهارم، برخورداری ۳شهر از اینترنت، توسعه ظرفیت شبکه انتقال در ۸ شهر، TD-LTE برای ۳شهر، افتتاح فاز نخست شبکه اختصاصی مدیریت، مرکز اگریگیتور (تجمیع، ICTبحران در حوزه تولید محتوای دیجیتال)، راه اندازی بالن امدادی، توسعه شبکه فیبرنوری مسیراستان، اجرای پروژه سیماک در شهرستان‌ها از جمله پروژه‌های افتتاح شده بود.

در ادامه افتتاح تعدادی از پروژه‌ها در حوزه توسعه فیبرها و ایجاد زیرساخت‌های مخابراتی در شهرستان بابل صورت گرفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم با بیان اینکه نقش فیبرنوری در تامین نیازهای زندگی روزمره مردم دارای اهمیت است، گفت: لازمه اصلی ارتباطات موبایل پهن‌باند در طول جاده‌ها، روستاها و شهرها، توسعه ظرفیت فیبرهای نوری در درون شهرها و بین شهرها است.

محمدجواد آذری با اشاره به جایگاه مازندران از لحاظ زیرساختی و ارتباطی که جزو استان‌های برتر کشور است، افزود: بیش از ۱۱ میلیارد ریال درحوزه ارتباطات‌و فناوری اطلاعات در دولت یازدهم در این استان سرمایه‌گذاری شده است ودر حال حاضر توسعه زیرساخت‌های ارتباطی از اولویت برنامه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

او بیان کرد: شرکت ارتباطات زیرساخت‌و مخابرات توسعه خود را انجام داده‌است و ۱۰ مسیر در حوزه فیبر نوری و مسیرهای فیبر نوری جدید بین شهری انجام شده‌ است و در مخابرات توسعه فیبر نوری و ظرفیت انتقال را داشته‌ایم.

آذری جهرمی گفت: در کنار آن، رشد کمی و ارتقای کیفی در حوزه ارتباطی و مخابراتی مازندران با توسعه ۱۱.۵ برابری ظرفیت شبکه انتقال و افزایش ۴.۵ برابری پهنای باند ورودی استان و توسعه بیش از ۵۰۰ کیلومتر فیبر نوری انجام شده‌است؛ در حوزه توسعه روستایی هم بیش از ۶۰ درصد روستاهای استان به خدمات پهن باند متصل است و بیش از ۵۰ میلیارد تومان تجهیزات ارتباطاتی در استان نصب شده و آماده ارایه خدمات است.

راه‌اندازی مرکز تجمیع ایده‌های نوآورانه مازندران در ساری
افتتاح مرکز تجمیع ایده‌های نوآورانه (اگریگیتوری) مازندران که با حمایت سرمایه‌گذار بخش خصوصی و همکاری اداره‌کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان و مرکز رشد فناوری اطلاعات در صنعت دانشگاه آزاد اسلامی در محل مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی ساری مستقر است، از برنامه‌های دیگر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بود.

آن‌طور که مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش از سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره مرکز تجمیع ایده‌های نوآورانه (اگریگیتوری) خبرداده بود، با هدف جذب و به‌کارگیری تیم‌های جوان، شرکت‌های توسعه دهنده و محصولات نرم افزاری و اپلیکیشن‌‌ها با تمرکز بر حوزه گردشگری و کشاورزی شامل محتوا و خدمات گردشگری، اینترنت اشیا (IOT) همچنین بازی‌ها و اپلیکیشن‌های واقعیت مجازی و واقعیت‌افزوده و دیگر محصولات با قابلیت خلق ارزش بر بستر تلفن همراه و خدمات ارزش‌افزوده فعالیت خود را آغاز کرد.

یدالله طهماسبی تسهیل‌گری، شتاب‌دهی و حمایت از تولیدکنندگان، تامین‌کننده‌ها و خالقان ایده و محتوا در مازندران را از جمله اقداماتی عنوان کرد که از طریق این مرکز می‌تواند صورت گیرد.

به گفته او، این مرکز به عنوان بخش درآمدزای حوزه فناوری برای جوانان تحصیل‌کرده به شمار می‌رودو جوانان می‌توانند با تولید محتوا برای کسب‌و کارهای نوپا به درآمدزایی لازم دست یابند.

براساس توافق صورت‌گرفته با شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل، تولیدکنندگان محتوا در مازندران می‌توانند در حوزه‌های مختلف سرویس‌های متنوع و خلاقانه‌ای تعریف کنند تا با ایجاد نوآوری در این عرصه، به سرویس‌های محبوبی در حوزه خدمات ارزش‌افزوده تلفن‌همراه تبدیل شود.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرای موفق مرکز اگریگیتور در دانشگاه شیراز با درآمد ۲۰۰میلیارد تومانی، دانشگاه صنعتی شریف با درآمد ۳۰۰میلیارد تومانی دلیلی برصحت سخنانش عنوان کرد.

افتتاح نخستین بالن ارتباطی کشور 
افتتاح نخستین بالن ارتباطی کشور با هدف تامین ارتباطات در بحران‌هایی چون زلزله و همین‌طور نظارت برسفرهای مرزی مانند پیاده‌روی اربعین از برنامه‌های دیگر وزیرارتباطات‌و فناوری اطلاعات بود.

این بالن ارتباطی امکان برقراری ارتباطات صوتی، اینترنت، خدمات Push To Talk(گفت‌و گوی دوطرفه)  در شعاع ۴کیلومتری خود و با ظرفیت ۸ هزار کاربر هم‌زمان را فراهم می‌آورد.