۱۰ درس فوتبالی برای سرمایه‌گذاری

۱۰ درس فوتبالی برای سرمایه‌گذاری

همان‌طور که در هر تیم فوتبال ۱۱ بازیکن حضور دارند، در پرتفولیوی سرمایه‌گذاری هم نباید بیشتر از ۱۰ الی ۱۵ سهام وجود داشته باشد.

جام جهانی فیفا در روسیه آغازشده است. نه‌تنها طرفداران فوتبال، بلکه حتی سرمایه‌گذاران نه‌چندان باتجربه هم می‌توانند از این رویداد بزرگ درس‌هایی بیاموزند.

فوتبال، به‌طور خاص، یکی از ورزش‌هایی است که تک‌تک بازیکنان آن باید ازنظر سلامتی و تناسب‌اندام و آمادگی جسمانی در سطح عالی باشند. در مورد سرمایه‌گذاری نیز، چابکی و نشاط سرمایه‌گذاران به آن‌ها کمک می‌کند تا هنگام تجارت، در لحظات حساس و بحرانی، به‌سرعت تصمیم‌گیری کنند.

جو بازی‌های جام جهانی بسیار پویا و هیجان‌انگیز است، درست مثل شلوغی و هیاهویی که در خیابان دلال (خیابانی در بمبئی در هند که سازمان بورس بمبئی آنجا واقع‌شده است) هرروز شاهد آن هستیم. نوسانات بسیار زیادی در بازار رخ می‌دهند، ارزش بعضی سهام کاهش می‌یابد و ارزش بعضی دیگر به‌طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

پارکارش گاگدانی، مدیرعامل 5Paisa.com می‌گوید: «زمانی یکی از بازیکنان مشتاق فوتبال بودم، چرا که فوتبال ورزشی بسیار فعال است و علاوه بر نیرو و انرژی، به انعطاف ذهنی و تفکر تاکتیکی هم نیاز دارد. هیچ‌وقت تماشای بازی‌های آرژانتین، آلمان و اسپانیا را از دست نمی‌دهم.»

واقعیتی که همه می‌دانند این است که سرمایه‌گذاران باید تنوع را در سهامشان رعایت کنند. اما تنوع بیش‌ازاندازه، یکی از مشکلات مهمی است که اغلب سرمایه‌گذاران به آن توجهی نمی‌کنند. همان‌طور که تعداد بازیکنان هر تیم فوتبال ۱۱ نفر است، پرتفولیوی سرمایه‌گذاری هم نباید بیشتر از ۱۰ الی ۱۵ سهام را شامل شود.

استراتژی مصلحت‌آمیز و حساب‌شده این است که ۱۱ سهم برتر از بخش‌های مختلف داشته باشید و به این فکر نکنید که از فوتبالیست آرژانتینی، یعنی لیونل مسی، یا فوتبالیست پرتغالی، یعنی کریستیانو رونالدو (منظورمان حرفه‌ای‌های بازار هستند) تقلید کرده و multibagger ها را گلچین نمایید. به گفته کارشناسان، مجموعه مهارت‌های بنیادینی که فرد طی یک دوره زمانی طولانی به دست می‌آورد، خواه سرمایه‌گذار باشد یا فوتبالیست، تعیین می‌کند که در چه پست یا موقعیتی بازی خواهد کرد و از عهده چه ریسک‌هایی می‌تواند برآید.

متخصصان بازار، همچون راکش جونجونوالا یا وارن بوفت، برای انتخاب سهام، استراتژی‌های خاص خود را دارند و این استراتژی‌ها ممکن است با استراتژی‌های شما تفاوت داشته باشند. همچنین توانایی ریسک‌پذیری برای بازیکنان بزرگ در مقایسه با سرمایه‌گذاران نه‌چندان باتجربه، بیشتر است.

جایکیشان پارمار از شرکت Angel Broking می‌گوید: «تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که چرا آرژانتین باوجود مسی تابه‌حال جام جهانی را نبرده؟ یا چرا پرتقال باوجود رونالدو تابه‌حال برنده جام جهانی نشده؟ پاسخ این است که با یک گل بهار نمی‌شود. برنده شدن در فوتبال نیازمند کار تیمی است. به همین دلیل است که کشورهایی مثل برزیل و آلمان تابه‌حال ۹ بار در جام جهانی برنده‌شده‌اند. این مساله در مورد سرمایه‌گذاری هم مصداق دارد. بنابراین از کار تیمی در سرمایه‌گذاری‌تان استفاده کنید.» ازنظر پارمار، سرمایه‌گذاران باید تحقیقات عالی را با اجرای عالی و مدیریت ریسک در هم بیامیزند تا بتوانند فرمول برنده شدن را به حقیقت تبدیل کنند.

از تعداد زیادی کارشناسان بازار سوال کردیم که سرمایه‌گذاران کم‌تجربه چه درس‌هایی می‌توانند از فوتبال بگیرند. پاسخ‌های آن‌ها عبارت بودند از:

 

  • از سنین پایین شروع کنید

سونیل چیتری، از برترین گلزن‌ها و بازیکنان بین‌المللی هند، وقتی اولین گل بین‌المللی‌اش را در سال ۲۰۰۴ مقابل پاکستان به ثمر رساند، فقط ۲۱ سال داشت. از آن زمان تاکنون، او ۶۴ گل بین‌المللی زده است و در فهرست گل زنان برتر، رتبه دوم را بعد از رونالدو داراست. رسانه‌های هند او را «ماشین گل» نامیده‌اند.

جیمیت مودی، مدیرعامل و موسس Samco Securities می‌گوید: «سرمایه‌گذاری یکی از آن کارهایی است که باید در جوانی آغاز کنید. هر چه سن شما پایین‌تر باشد شانس رسیدن به اهداف مالی در زمان نسبتا کوتاه‌تر، بیشتر است. دلیل این مساله هم اثر مرکب است.» برای مثال، شخصی که در سن ۲۵ سالگی هرماه ۲۰٫۰۰۰ روپیه پس‌انداز کند، و فقط ۱۰ سال به این کار ادامه دهد، وقتی در سن ۶۵ سالگی بازنشسته می‌شود، در مقایسه با شخصی که در سن ۳۵ سالگی شروع می‌کند و ماهانه ۲۰٫۰۰۰ روپیه پس‌انداز می‌کند و این کار را ۳۵ سال ادامه می‌دهد، پول بیشتری خواهد داشت.

 

  • سنجیده ریسک کنید

تجربه الکس فرگوسن، مربی سابق باشگاه منچستریونایتد را در نظر بگیرید. فرگوسن بازیکنان مسن و باتجربه‌اش را با تیم جوانی جایگزین کرد (که میانگین سنی آن‌ها ۲۴ سال بود). او به مدت ده سال روی این بازیکن‌ها سرمایه‌گذاری کرد و باعث شد منچستریونایتد به بهترین باشگاه انگلیس تبدیل شود. به همین ترتیب، هنگام سرمایه‌گذاری، هر چه سرمایه‌گذاری شما ریسک بیشتری داشته باشد، پاداش آن‌هم می‌تواند بیشتر باشد (multibagger). سرمایه‌گذار متبحر باید به دنبال این باشد که با کمترین ریسک، بیشترین بازده را به دست بیاورد.

 

  • به هنگام نیاز، بررسی کرده و تغییرات لازم را اعمال نمایید

 به گفته مودی، هر تعویضی در فوتبال اهمیت دارد. به همین ترتیب، سرمایه‌گذاران نیز باید پرتفولیوی خود را بررسی و تغییرات لازم را اعمال کنند، یعنی سهامی را که بازدهی زیادی ندارد با سهام بهتر جایگزین نمایند.

 

  • نگران پستی‌وبلندی‌ها نباشید

باشگاه فوتبال ساوت همپتون دچار ورشکستگی شد و به لیگ یک سقوط کرد. اما بعدازآنکه نیگل ادکینز مدیریت آن را بر عهده گرفت، کم‌کم اوضاع بهبود پیدا کرد و این باشگاه در سال ۲۰۱۱ به لیگ قهرمانی صعود کرد و در سال ۲۰۱۲ به لیگ پریمر بازگشت و همچنان پله‌های پیشرفت را یکی پس از دیگری طی نمود.

به گفته مودی، باآنکه می‌دانیم سهام، در مقایسه با سایر دارایی‌ها، در درازمدت بازدهی بیشتری خواهد داشت، اما سرمایه‌گذاران معمولا به دلیل ماهیت بی‌ثبات بازار سهام، سرمایه‌گذاری‌هایشان را به تعویق می‌اندازند. اگرچه تردیدی نیست که بازار سهام در کوتاه‌مدت بسیار بی‌ثبات است، اما در درازمدت، همیشه پیشرفت خواهد کرد. متوسط بازدهی سهام، بسیار بیشتر از سایر روش‌های سنتی و ایمن سرمایه‌گذاری است.

 

  • از حرفه‌ای‌ها کمک بگیرید

اگرچه استعداد به‌تنهایی ممکن است باعث شود فوتبالیست خوبی شوید، اما برای ستاره شدن کارهای زیادی باید انجام دهید. برای رسیدن به این هدف، می‌توانید از بازیکنان باتجربه و حرفه‌ای کمک بگیرید. مودی می‌گوید بیشتر مواقع، تصمیم‌گیری‌های غلط برای سرمایه‌گذاری ازاینجا ناشی می‌شوند که سرمایه‌گذارها برای تحقیق درباره شرکت‌ها فرصت ندارند. «اگر برای تحقیق فرصت ندارید، بهتر است از حرفه‌ای‌ها کمک بگیرید، چون آن‌ها بیشتر از شما تجربه‌دارند.»

 

  • در رویاهایتان به مسی و رونالدو فکر نکنید

ویژگی‌های مختلفی هستند که باعث می‌شوند یک بازیکن از دیگری متمایز شود. به همین ترتیب، سرمایه‌گذاران ‌هم نباید افراد خاصی را ملاک قرار دهند. روهیرا می‌گوید: «درست همان‌طور که بازیکنان مختلف مهارت‌های مختلفی دارند، سرمایه‌گذاران مختلف هم استراتژی‌های خاص خود را دارند. مجموعه مهارت‌های بنیادینی که افراد با گذشت زمان، به دست می‌آورند، تعیین‌کننده آن است که در چه پستی بازی کنند و چه ریسک‌هایی را بپذیرند.»

 

  • آماده‌باشید

آمادگی در فوتبال، اهمیت بسیاری دارد. تیم‌هایی که برنده می‌شوند تیم‌هایی هستند که سخت تمرین کرده، به پیشرفت ادامه می‌دهند و روی آمادگی جسمانی خود تمرکز می‌کنند. پارمار می‌گوید: «وقتی سرمایه‌گذاری می‌کنید، هر چه آماده‌تر باشید و اطلاعات بیشتری داشته باشید، و هر چه بیشتر تحقیق و تحلیل کنید، شانس موفقیت شما بیشتر است.

 

  •  متفاوت فکر کنید

بیشتر تیم‌ها، قبل از مسابقه، با شناسایی حرکات معمول حریفشان، برنامه‌ریزی می‌کنند. بنابراین، شما فقط زمانی می‌توانید تفاوت را ایجاد نمایید که حریف را غافلگیر کنید. پارامار می‌گوید: «در سرمایه‌گذاری نیز باید متفاوت فکر کرده و به دنبال ایده‌ها، موضوعات، و نوآوری‌های جدید باشید.»

 

  • استراتژی مناسبی انتخاب کنید

پارامر می‌گوید: و بالاخره، برنده شدن در فوتبال نیازمند این است که قطعات پازل را درست کنار هم بچینید. «در مورد سرمایه‌گذاری نیز باید انتخاب سهام، مدیریت ریسک و اجرا را به‌خوبی کنار هم انجام دهید.»

 

  • خوب است از میانگین بالاتر باشید

گاگدانی می‌گوید: شانس یافتن مسی یا رونالدو، یک در میلیون است و دستیابی به چنین موقعیتی ساده نیست. بنابراین با این طرز تفکر، احتمال ناامیدی شما بسیار زیاد است. «خوب است بالاتر از میانگین باشید، چرا که در این صورت، شانس موفقیت شما چند برابر شده و می‌توانید از طریق سرمایه‌گذاری، به‌راحتی رضایت مطلوب را به دست بیاورید.»