fa-IR
مدیر مرکز رشد فناوری دانشگاه شهید چمران:

تنها راه اشتغال‌زایی افراد ورود به حیطه دانش‌بنیان و کارآفرینی است

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه شهید چمران اهواز با تشریح شرایط اعطای وام به شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت‌های بازاریابی از این شرکت‌ها، گفت: تنها راه اشتغال‌زایی و کاهش بیکاری در کشور ورود افراد به حیطه دانش‌بنیان و کارآفرینی است.

دکتر سید یحیی میرزایی با بیان این‌که شرایط شرکت‌های دانش‌بنیان بر اساس آئین‌نامه اجرایی معاونت فناوری ریاست‌جمهوری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، اظهار کرد: این شرایط شامل مجموعه‌ای از خدمات ویژه در حوزه‌های مشخصی متشکل از چند شاخه و زیرشاخه می‌شود و شرکت‌ها در صورت احراز آن، عنوان «دانش‌بنیان» را دریافت می‌کنند.

وی افزود: شرکت‌ها پس از دانش‌بنیان شناخته شدن برای دریافت تسهیلات به صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی می‌شوند که لازم است گزارشی در خصوص کسب‌وکار و ایده‌های تجاری‌سازی خود ارائه کنند؛ همچنین یک کارشناس به‌طور حضوری از شرکت بازدید به عمل می‌آورد.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که پس از گذراندن این مراحل به این شرکت‌ها وام اعطا می‌شود، عنوان کرد: سقف وام بستگی به نوع کسب‌وکار دارد و به‌طورمعمول محدودیتی برای آن وجود ندارد؛ بخشی از این وام در قالب وام کم‌بهره است و اگر از حدی بیشتر باشد ضریب سود به آن تعلق می‌گیرد.

میرزایی تصریح کرد: در معاونت فناوری ریاست‌جمهوری دو نوع شرکت دانش‌بنیان تعریف شده که یک نوع آن شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا هستند. این شرکت‌ها در مراکز رشد در ابتدای مسیر قرار دارند که با توجه به چشم‌انداز آن‌ها، صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های مستقر در مرکز رشد دانشگاه شهید چمران، به‌طورمعمول تا سقف صد میلیون وام اعطا می‌کند اما شرکت‌های دانش‌بنیان که از مرحله نوپایی گذشته و به توانمندی تجاری‌سازی رسیده باشند محدودیتی ازلحاظ سقف وام ندارند.

وی با بیان این‌که حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت فناوری ریاست‌جمهوری تنها به اعطای وام محدود نمی‌شود، گفت: لیزینگ محصولات دانش‌بنیان و مشارکت در سهام این شرکت‌ها از حمایت‌های دیگر است. ممکن است در جهت حمایت مالی بخشی از سهام این شرکت‌ها را خریداری کنند و پس از توانمند شدن شرکت سهام را به آن بفروشند؛ همچنین حمایت از ساخت محصولات داخلی از دیگر خدمات قابل‌ارائه است و بستگی به مرحله رشد دارد.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به این‌که تسهیلات دانش‌بنیان کاملاً وابسته به شرح موضوع (گزارش) ارائه‌شده توسط شرکت و بازدهی سرمایه آن دارد، اظهار کرد: بخشی از پرداخت وام به‌صورت قرض‌الحسنه با کارمزد و بخش دیگر با سود متوسط اعطا می‌شود؛ همچنین نوع دیگری از وام‌های با بهره نیز قابل پرداخت است.

میرزایی ادامه داد: بازپرداخت وام قرض‌الحسنه به‌صورت اقساط و بسته به نوع فعالیت تجاری با تنفس ۶ ماهه تا یک‌ساله است؛ بازپرداخت این وام به‌صورت اقساط بزرگ و با در نظر گرفتن انعطاف‌پذیری برای شرایط خاص به برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌شود.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه شهید چمران اهواز در خصوص دیگر حمایت‌ها اظهار کرد: شرکت‌های تحت پوشش این مرکز از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزش بازاریابی یا مشاوره خصوصی با ارائه تخفیفات ویژه حمایت می‌شوند اما سیر اصلی بازاریابی بر عهده خود شرکت است.

میرزایی افزود: ازجمله حمایت‌هایی معاونت فناوری ریاست‌جمهوری در این زمینه برگزاری یک نمایشگاه سالانه تحت عنوان «ساخت ایران» است که محصولات در حوزه علمی، پژوهشی و ساختارهای صنعتی به نمایش گذاشته می‌شود و دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی علمی در صورت نیاز می‌توانند این محصولات را با تخفیف ۵۰ درصدی خریداری کنند.

وی با بیان این‌که ۵۰ درصد دیگر قیمت محصول توسط معاونت فناوری ریاست‌جمهوری به شرکت پرداخت می‌شود، گفت: این موضوع سبب ایجاد انگیزه برای خرید محصول توسط دانشگاه‌ها و مراکز علمی و همچنین فروش محصولات دانش‌بنیان می‌شود.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه شهید چمران اهواز عنوان کرد: طرح جدیدی به نام فن‌بازار ملی که پارک علم و فناوری متولی آن است، به‌تازگی ارائه شده و وظیفه آن تبلیغ، ترویج و فروش محصولات دانش‌بنیان و خروجی مرکز رشد و شرکت‌های تحت حمایت پارک است؛ همچنین پارک علم و فناوری در حال راه‌اندازی بازاریابی در فضای مجازی است.

میرزایی چالش عمده شرکت‌های دانش‌بنیان را پیش‌بینی‌هایی که توسط قانون انجام گرفته دانست و تصریح کرد: به‌طور مثال معافیت مالیاتی در گذشته به دلیل ناشناخته بودن این شرکت‌ها در نظر گرفته نشده بود و متصدی مالیاتی از برخورد صحیح قانونی با این شرکت‌ها آگاه نبود اما اکنون این وضعیت در حال بهبود است.

وی چالش دیگر را ناتوانی در رقابت با شرکت‌های بزرگ عنوان و خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان نیاز به حمایت درزمینهٔ فروش، بازاریابی و ... دارند زیرا مشتری در بازار نوآوری صبر می‌کند تا از جوابگو بودن محصول اطمینان حاصل کند و این جلب اعتماد و برندسازی دشوار است.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که شرایط کنونی کشور به‌گونه‌ای است که پتانسیل راه‌اندازی کارخانه‌های بزرگ و همچنین اشتغال‌زایی برای انبوه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در آن وجود ندارد، اظهار داشت: تنها راه اشتغال‌زایی برای این افراد حمایت از تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز رشد است.

میرزایی با تأکید بر این‌که نگاه به محصولات دانش‌بنیان باید عمومی شود، در پایان اظهار داشت: تنها راه مبارزه با بیکاری ورود افراد به این حوزه و کارآفرینی است.