فعالیت در حوزه فناوری‌های مالی در اقتصاد کشور تاثیرگذار است
دلیری در نشست آیین تبادل تفاهم‌نامه همکاری در زمینه توسعه ارز دیجیتال و فناوری‌های مالی:

فعالیت در حوزه فناوری‌های مالی در اقتصاد کشور تاثیرگذار است

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی؛ موضوع فناوری‌های مالی در کشور را مکمل فناوری اطلاعات خواند و گفت: فعالیت در حوزه فناوری‌های مالی تاثیرگذار در اقتصاد کشور است.

علی‌رضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی؛ در نشست آیین تبادل تفاهم‌نامه همکاری در زمینه توسعه ارز دیجیتال (cryptocurrency ) و فناوری‌های مالی (FinTech ) با تاکید بر بخش فناوری‌های مالی در کشور اظهار کرد:  یکی از بخش‌های مهمی که در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند پررنگ شود و روی اقتصاد کشور نیز تاثیرگذار باشد، بخش فناوری‌های مالی است،  چراکه سرعت اثر این حوزه خیلی زیاد است و در بخش‌های دیگر اقتصادی نیز می‌تواند ورود مثبت داشته باشد.

دلیری با اشاره به مسئولیت معاونت علمی در راستای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان گفت:  بستر فناوری‌های نوین و البته دانش‌بنیان، فعال کردن دانش و تولید فناوری ازجمله اقداماتی است، که در معاونت علمی شکل می‌گیرد، که خوشبختانه با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته از سوی این معاونت، در چند سال گذشته شاهد اتفاقات خوبی بودیم که تاثیر آن در بخش اقتصاد به‌خوبی مشاهده می‌شود .

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی؛ بابیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های متعددی مشغول به کارند گفت: از میان سه هزار و سیصد شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه فناوری،  درصد بالایی در بستر فناوری اطلاعات مشغول به کارند، لذا فناوری اطلاعات بستر پررنگ فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان است.

 دلیری در ادامه بیان کرد: معاونت علمی  با ایجاد ظرفیت‌های لازم برای رشد شرکت‌های دانش‌بنیان محیطی را فراهم کرده است، تا پژوهشگران فعال در حوزه‌های گوناگون با دغدغه کمتری به فعالیت بپردازند، همچنین با فراهم‌سازی بسترهای حمایتی به حرکت آن‌ها در بخش اقتصاد سرعت بیشتری دهد.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی؛ بابیان اینکه بسترهای خدماتی در شرکت‌های دانش‌بنیان مدام در حال ارتقا است خبر داد: در حال حاضر بیش از صد و ده خدمت، به شرکت‌های دانش‌بنیان از سوی  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارایه می‌شود، لذا در این بخش بسترهای متعدد حمایتی در حوزه مالی و معنوی، فراهم‌شده است.

دلیری با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «اقتصاد کشور بر پایه اقتصاد دانش‌بنیان است» اظهار کرد: در صحبت‌های مقام معظم رهبری نیز مرتباً به این حوزه اشاره می‌شود، که زیرساخت اتصال کشور از طریق فناوری‌های جدید باید شکل بگیرد و بر اساس آن‌ها، حرکت کرد.

دلیری فضای کشور را دریکی دو سال گذشته، فضای دانش‌بنیانی و استارت‌آپی خواند و گفت: در یک دوره‌ای در ایران به‌سختی می‌توانست، استفاده از فناوری‌های جدید را در ذهن مدیران کشور جا بدهد، ولی اکنون این‌گونه نیست.

دلیری ادامه داد: بین سال‌های ۹۲ و ۹۴ امکان مذاکره با نظام بانکی در کشور وجود نداشت، چراکه معتقد بودند این حوزه بسیار ریسک‌پذیر است، درحالی‌که در پنج سال گذشته بیش از دوازده هزار میلیارد تومان پرداختی بانک‌ها به شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است. و این مسئله نشان‌دهنده آن است که راهی جز  اتکا  بر دانش و فناوری و بسترهای حمایتی از این نوع کالا وجود ندارد.

 دلیری با اشاره به تفاوت نگاه ایجادشده در حوزه فناوری‌های مالی در کشور گفت: در  چند سال قبل که بحث فین‌تک‌ها پیش‌آمده بود یک هجمه‌ای به بخش مالی کشور وارد شد و از طرفی فضای کسب‌وکار خوبی را ایجاد کرد ولی چون حوزه‌ی جدیدی بود و آشنایی درباره آن وجود نداشت و برای نهادهای نظارتی کشور ناشناخته بود، به‌یک‌باره شوکی وارد کرد و این فرصت را نداد که مدیران ما خودشان را با این فناوری به‌روز کنند.

دلیری در ادامه بابیان اینکه که مرزها برای انتقال فناوری، آنلاین است گفت: دولت باید خود را با این فناوری‌های جدید هماهنگ کند، البته که باید خط قرمزهای دولت و نظام را هم مدنظر قرار دهیم.

دلیری در ادامه با تاکید بر اهمیت خط قرمزهای دولت در حوزه فناوری‌های مالی بیان کرد: خوشبختانه در مدتی که استارت‌آپ‌های فین‌تک در حال فعالیت بودند، موردی نداشتیم که از خط قرمزها عبور کرده باشند، درحالی‌که هیچ قانونی و دستورالعمل مشخصی برای آن‌ها مصوب نشده است.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه  معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری؛ با اشاره به اینکه یکی از بحث‌های روز جدید بستر بلاک‌چین و موضوع ارز دیجیتال است گفت: مرزها از باب انتقال اطلاعات باز است و امکان مسدود کردن مرزها برای جلوگیری از فناوری‌ها وجود ندارد.

 دلیری در ادامه بابیان اینکه ارتباط مالی کشور با دنیا باید آنلاین صورت گیرد گفت: یک بستر علمی و فناوری در دنیا ایجادشده است، که باید با بررسی فرصت‌ها و تهدیدهای بازار این حوزه در دنیا به رشد و توسعه کشور در خصوص استفاده از فناوری‌های جدید سرعت بخشیم.

دلیری با اشاره به اینکه بستر بلاک‌چین در حال حاضر در دنیا در حوزه‌های مختلفی رسوخ کرده است اظهار کرد: رشد این بخش به‌قدری بالا است که امکان محدودیت در آن وجود ندارد،  لذا در بحث ارز دیجیتال نیازمند نگاه کارشناسانه است و باید بدانیم که چه بخواهیم و چه نخواهیم بحث مالی دنیا در چند سال آینده بحث ارز دیجیتال خواهد بود.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر نگاه ویژه دولت و بخش خصوصی به موضوع ارز دیجیتال اظهار کرد: نقش ارز دیجیتال و تثبیت آن در بازار نیازمند بررسی و نگاه کارشناسانه است، تا با شناخت نقاط مثبت و منفی، تهدیدها  و فرصت‌ها آن را به‌عنوان یکی از ارزهای کشور بشناسیم.

دلیری با اشاره به نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر موضوع ارز دیجیتال گفت:  معاونت علمی بر آن است بستر ارز دیجیتال را با مشورت کارشناسان و سرمایه‌گذاران راه‌اندازی کند و با پررنگ‌تر کردن نگاه‌های مثبت این موضوع را مدنظر قرار دهد تا این اقدام در کشور جا بیفتد.

دلیری با اشاره به اینکه معاونت در نظر دارد یک کارگروه را برای فعالیت در بخش ارز دیجیتال راه‌اندازی کند گفت: در نظر داریم یک تیم محدود با افراد درگیر در این موضوع به‌عنوان تیم تخصصی تشکیل دهیم، تا درنهایت یک چارچوب را هم به نیابت از بخش خصوصی و هم به نیابت از دولت تعیین کنیم تا این موضوع را  نهایی و به مرحله عملیاتی در کشور برسد.

دلیری با اشاره به راه‌اندازی یک ارز مشترک با کشورها بیان کرد: می‌توانیم با کشورهای که زیاد وارد مراودات مالی داریم یک ارز مشترک دیجیتالی راه بیندازیم تا هم در بستر داخلی و هم در بستر خارجی از پرداخت‌های مالی به‌صورت آنلاین حمایت کنیم.

دلیری به‌طورکلی موضوع ارز دیجیتال را اتفاق خوبی در کشور خواند و گفت: ارز دیجیتال، دیتای خوبی برای نقل و انتقالات مالی به شمار رود، و برای پیشرفت در این حوزه نیازمند نگاه بخش خصوصی هستیم، چرا که  تمام این اتفاقات در بستر بخش خصوصی ممکن خواهد شد و دولت تنها باید بخش تسهیل‌کننده باشد تا فناوری‌ها به‌سرعت بیشتری حرکت کند.

بر اساس این گزارش؛ جلسه آیین تبادل تفاهم‌نامه همکاری در زمینه توسعه ارزهای رمزنگاری‌شده و فناوری‌های مالی در معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری با حضور علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، ناصر حکیمی معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی و هامونی مدیرعامل فرابورس برگزار شد. در این جلسه تعداد زیادی از فعالان حوزه ارزهای رمزنگاری‌شده و بلاک چین نیز حضور داشتند و تفاهم‌نامه همکاری در زمینه توسعه ارز دیجیتال و فناوری‌های مالی بین بانک مرکزی و معاونت علمی ریاست جمهوری نیز امضا شد.