مردم از خدمات استارت‌آپ‌ها استقبال نمی‌کنند

مردم از خدمات استارت‌آپ‌ها استقبال نمی‌کنند

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بااینکه قوانین و تسهیلات مالی بسیاری برای حمایت از کسب‌وکارهای نوین (استارت‌آپ) در داخل تهیه و اجراشده اما مهم‌ترین مانع رونق در این بخش استفاده نکردن عموم مردم از کالاها و خدمات ارایه‌شده آن‌هاست.

نصرالله جهانگرد سه‌شنبه، ۱۲ تیرماه ۱۳۹۷ در نشست خبری معرفی زنجیره حمایتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از تولید کسب‌وکارهای نوپای بخش آی.سی.تی و در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه صاحبان ایده و جوانان خلاق هنگامی‌که ایده خود را به محصول تبدیل کردند با مشکلات و موانعی مواجه می‌شوند که نومید می‌شوند، گفت: اکنون قوانین و مقررات و تسهیلات فراوانی در نظام حمایتی مالی برای این ایده پردازان و جوانان خلاق وجود دارد که از آن‌ها حمایت‌های لازم را انجام می‌دهد.

او ادامه داد: به‌رغم همه این سرفصل‌های حمایتی و تعدد اقدام‌های حاکمیتی کسب‌وکارهای نوپا و جوانان خلاق با مشکل در سمت تقاضا مواجه می‌شوند و این موضوع از عواملی است که سبب می‌شود آن‌ها نتوانند محصول خود را آن‌گونه که بایدوشاید، عرضه کنند.

جهانگرد گفت: اکنون انواع و اقسام پول‌های حمایتی و قانون‌هایی که تسهیل‌کننده کار هستند در خدمت کسب‌وکارهای نوپاست اما در بخش استفاده، کار کساد است و ایده پردازان نیز از آن در رنج هستند.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: باید تلاش کرد در سمت تقاضا رویکرد همگانی به سمت استفاده از محصولات تولید داخل باشد و علاوه بر آن، عزم مدیران نیز به استفاده از دست آورد‌های متخصصان داخلی باشد تا رونق در این کسب‌وکارها ایجاد شود.

کسب‌وکارهای نوپا تا ۵۰درصد آورده خود تسهیلات می‌گیرند
جهانگرد در ادامه به اقدام‌های حمایتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حمایت از کسب‌وکارهای نوپا اشاره کرد و از ایجاد یک‌صد شتاب‌دهنده این کسب‌وکارها و تعدادی صندوق‌های ریسک‌پذیر خبر داد و گفت: تا ۵۰ درصد آورده کسب‌وکارهای نوپا به آنان تسهیلات کم‌بهره پرداخت می‌شود.

او یکی از مهم‌ترین اقدام‌های حمایتی وزارت ارتباطات از کسب‌وکارهای نوپا را تدوین پیوست فناوری برشمرد و افزود: پیوست مذکور پس از تایید در ستاد اقتصاد مقاومتی اجرایی می‌شود و بر اساس آن ۱۹ قلم کالای خارجی مرتبط با حوزه آی تی که در داخل تولید می‌شوند، اجازه ورود نخواهند داشت.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: پیوست فناوری موضوع خرید از داخل و میزان مشارکت داخلی‌ها در قراردادهای بین‌المللی را به جد مورد توجه قرار داده و اکنون بیشتر خریدها به سمت محصولات داخلی است.

جهانگرد خاطرنشان ساخت: کمیته‌ای برای کنترل اپراتورها درباره خرید تجهیزات داخلی توسط آن‌ها تشکیل‌شده است که این کمیته طبق مصوبه ۱۶۳ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شکل‌گرفته و با عضویت رییس سندیکای صنعت مخابرات کار نظارت بر خرید تجهیزات اپراتورها انجام می‌دهد.

نمایشگاه فناوری‌های ایران در افغانستان برگزار می‌شود

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات ادامه داد: نمایشگاه فناوری‌های کشورمان با هدف حمایت از کسب‌وکارهای فعال این بخش با حضور سه استان شرقی در کشور افغانستان به‌زودی برگزار خواهد شد که اقدامی حمایتی برای توسعه بازار آن‌ها است.

او به حمایت‌های فنی و اجرایی و حقوقی از استارت‌آپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و شرکت داخلی اشاره کرد و گفت: مصوبه ۱۶۳ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات نحوه استفاده از ظرفیت نیروی انسانی شرکت‌های داخلی، ظرفیت مشاوره و ظرفیت تولید مشترک را اعلام کرده است و یک کمیسیون هم ناظر بر این کار است.

جهانگرد به تلاش‌های یک‌سال اخیر وزارت ارتباطات برای حمایت از کسب‌وکارهای نوپا اشاره کرد و بیان داشت: تسهیلات بیمه‌ای و مالیاتی، تسهیلات مربوط به تاسیس، تولد، شکل‌دهی و توسعه بازار این شرکت‌ها و مصوبات حقوقی در جریان اجرا قرارگرفته است و به‌تدریج اگر موارد دیگری پیش بیاید دنبال خواهد شد به‌گونه‌ای که همین‌الان طرحی در دولت به نام «نوآفرین» در دست اجراست که با تصویب آن ، اعلام عمومی می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر کمک‌های فنی و اجرایی وزارتخانه برای ایجاد شرایط تست فنی بسیاری از محصولات داخلی گفت: از طریق مرکز تحقیقات مخابرات در بسیاری از دانشگاه‌ها، آزمایشگاه‌های تست محصولات تولید داخل شکل‌گرفته تا از اجرایی اپلیکیشن ها و برنامه‌هایی که در داخل کشور تولید می‌شوند، آزمایش شوند.

جهانگرد افزود: جدیدترین مورد برای بهبود ظرفیت‌ها مربوط به شبکه‌های اجتماعی بومی بوده است که به همه آن‌ها ظرفیت لینک بسیار بالای را داده‌ایم تا بتوانند سرویس خوبی را به مردم ارایه دهند.

او در ادامه بابیان اینکه تامین مالی از کمک‌های مقدماتی آغاز می‌شود، افزود: تامین مالی (سیدمانی) یا کمک‌های مقدماتی با کمک صندوق کارآفرینی امید دنبال می‌شود که در قالب آن تسهیلات زیر ۱۵ میلیون تومان برای طراحی و اجرای انواع برنامه‌های کاربردی تلفن همراه و ایده‌های جدید پرداخت می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات افزود: در مراحل بعد کمک‌ها در قالب تحقیق و توسعه پرداخت می‌شود که برای این کار شوراهای استانی تشکیل‌شده است و به تشخیص آن‌ها، ایده‌های نو برای دریافت وام معرفی می‌شوند.

جهانگرد گام سوم حمایت مالی از استارت‌آپ‌ها را حمایت از قراردادهای بزرگی دانست که بنگاه‌های تولیدی برای تامین نقدینگی نیاز دارند و تا سقف ۳ میلیارد تومان پرداخت می‌شود.

او تصریح کرد: گروه چهارم که به‌تازگی انجام‌شده، ایجاد مراکز شتاب‌دهی در سطح استان‌هاست که تا 50 درصد آورده این شرکت‌ها از محل وجوه اداره شده، وام داده می‌شود.

او با اشاره به مساله فرهنگ‌سازی در سطح عموم و مدیران برای ایجاد اعتقاد به استفاده از محصولات تولید داخل اظهار کرد: بخش زیادی از این فرهنگ‌سازی نیازمند مساعدت و همکاری رسانه‌ها و باید با کمک یکدیگر بتوانیم هم ارزش این کار و اشاعه آن را در جامعه هدف‌گذاری کنیم.

معاون وزیر ارتباطات گفت: در بحث کمک‌های فنی و مشاوره‌ای در سال‌های گذشته مرکز تخصصی توانمندسازی کسب‌وکارهای نو پا در سازمان فناوری اطلاعات شکل‌گرفته است که به استان‌ها نیز تسری یافته تا آن‌ها بتوانند به‌طور مستقیم به توسعه این بازارهای حمایتی از کسب‌وکارهای نوپا کمک کنند.