تدوین مقررات مالیاتی استارت‌آپ‌ها
معاون وزیر اقتصاد مطرح کرد

تدوین مقررات مالیاتی استارت‌آپ‌ها

رییس سازمان امور مالیاتی گفت: هیچ استارت‌آپی تاکنون یک ریال مالیات بر درآمد پرداخت نکرده و صرفا مالیات بر ارزش‌افزوده از سوی این کسب‌وکارها پرداخت شده است.

سیدکامل تقوی‌نژاد درباره وضعیت مالیاتی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های نوین گفت: سازمان امور مالیاتی کشور با توجه به اهمیت موضوع و جلسات برگزار شده با معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال بررسی و ایجاد قوانین برای این دسته از کسب‌وکارها است و انتظار می‌رود که به‌زودی محصول بررسی‌های انجام شده به صورت رسمی اجرایی شود.

رییس کل سازمان امور مالیاتی افزود: اگر بحث دریافت خدمات مطرح باشد، مالیات «ارزش‌افزوده» باید پرداخت شود و درصورتی‌که درآمد کسب کنند، مشمول «مالیات» یا همان مالیات بر درآمد خواهند شد که برای پرداخت آن بر اساس فعالیت تجاری اجباری است.

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: اعتقاد داریم که با ایجاد قوانینی در خصوص مالیات استارت‌آپ‌ها مشکلات مالیاتی در این بخش حل خواهد شد. تاکنون هیچ استارت‌آپی یک ریال مالیات بر درآمد پرداخت نکرده و صرفا مالیات بر ارزش‌افزوده از سوی این کسب‌وکارها پرداخت شده است.

او با اشاره به بررسی‌های انجام شده از سوی سازمان امور مالیاتی برای کسب‌وکارهای استارت‌آپی گفت: بر اساس آخرین بررسی‌های سازمان امور مالیاتی بیش از ۱۵ هزار کسب‌وکار در حوزه فضای مجازی توسط سازمان امور مالیاتی کشور شناسایی و رصد شده است.

بر اساس برسی‌های انجام شده از سوی سازمان فناوری اطلاعات ۱۵ مشکل و چالش اساسی برای استارت‌آپ‌ها شناسایی شد که بزرگ‌ترین مشکلات استارت‌آپ‌ها در حوزه مالیات و بیمه است که محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ابتدای دولت دوازدهم وعده داده بود تا این مشکلات را بر اساس مذاکره و ایجاد قوانین در دولت برای فعالین کسب‌وکارهای نوپا رفع کند.

در همین خصوص، رسول سراییان، رییس فناوری اطلاعات ایران درباره مالیات استارت‌آپ‌ها گفت: طبق قانون برنامه ششم دولت نمی‌تواند کسب‌وکارها ازجمله کسب‌وکارهای استارت‌آپی را از مالیات معاف کند اما پیشنهاد شده تا شرکت‌های نوپا درصورتی‌که درآمدی کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان داشته باشند، در سه سال اولیه شروع کار از مالیات معاف باشند.

گفتنی است، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دیدار با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وعده رفع مشکلات بیمه‌ای کسب‌وکارهای نوپای استارت‌آپی را داده بود و بر همین اساس مسئولین ارشد سازمان تامین اجتماعی چندی پیش به صورت رسمی تاکید کردند که استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای مجازی مشمول بیمه خواهند شد؛ هم‌اکنون به گفته رضا الفت نسب، سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی، مالیات و نحوه مشخص نبودن پرداخت مالیات بر درآمد یا مالیات ارزش‌افزوده برای استارت‌آپ‌ها بزرگ‌ترین مشکل به شمار می‌رود.