fa-IR
آغاز به کار مرکز تامین و تربیت نیروی متخصص در حوزه ICT

آغاز به کار مرکز تامین و تربیت نیروی متخصص در حوزه ICT

با برگزاری وب کنفرانس شیوه‌نامه اجرایی برگزاری دوره‌های مشترک آموزشی «فناوری اطلاعات و ارتباطات با همکاری نماینده رسمی آموزش هوآوی در ایران» مرکز تامین و تربیت نیروی متخصص در حوزه ICT توسط معاونت آموزشی و سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاد دانشگاهی کار خود را آغاز کرد.

وب کنفرانس شیوه‌نامه اجرایی برگزاری دوره‌های مشترک آموزشی «فناوری اطلاعات و ارتباطات با همکاری نماینده رسمی آموزش هوآوی در ایران» 9 تیرماه، با حضور سید سعید هاشمی معاون آموزشی جهاد دانشگاهی،‌ محمدصادق بیجندی رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان، سیف احمدیان نماینده هواوی و مدیران آموزشی واحدهای سازمانی جهاد دانشگاهی برگزار شد.

در این وب کنفرانس بیان شد که تمام مراحل ثبت‌نام برای شرکت در این دوره‌های آموزشی از طریق مرکز تامین و تربیت نیروی متخصص ICT انجام می‌گیرد و دوره‌ها مختص دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با ICT و علاقه‌مندان دارای مهارت‌های پایه حوزه ICT، کارکنان و کارشناسان سازمانی نهادها و شرکت است.

هاشمی در حاشیه این وب کنفرانس اظهار کرد: بر اساس برنامه ششم توسعه جهاد دانشگاهی یکی از رویکردهای اصلی این نهاد حرکت به‌سوی آموزش‌های تخصصی و تخصصی پیشرفته است که این امر نیاز به کارهای مشترک و تغییر نوع ساز کار دارد.

او افزود: اما با توجه به این‌که نیاز به آموزش‌های خاصی در حوزه‌هایی مانند ICT داشتیم که سرعت و شتاب بالایی دارند، دیدیم توان جهاد دانشگاهی به‌تنهایی کارساز نیست و عملا باید با یک همکاری بین بخشی و ملی در سطح کشور این آموزش‌ها را به جلو ببریم. آغاز این حرکت از جهاد دانشگاهی واحد کرمانشاه بود که با شرکت نیروی غرب کار مشترکی را آغاز کردند و در ادامه این حرکت معاونت آموزشی و سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان با همکاری شرکت نیروی غرب تصمیم گرفتند مرکز تامین و تربیت نیروی متخصص در حوزه ICT را ایجاد کند.

هاشمی با اشاره به این‌که تامین زیرساخت‌ها بسیار مهم بود تا شرکت بتواند بحث آموزش را آغاز کند،‌ تصریح کرد:‌ تاکنون 8 مرکز برای برگزاری دوره‌های آموزشی موردتفاهم با شرکت هواوی در دانشگاه علم و فرهنگ،‌ پژوهشکده IT، جهاد دانشگاهی تهران، خراسان،‌ زنجان،‌ فارس،‌ خوزستان و کرمانشاه تجهیز شده‌اند.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی بیان کرد: ایجاد این مرکز یک مزیت خوبی است که نیروها برای آموزش به خارج از کشور اعزام نشود و در داخل کشور آموزش‌های لازم را ببینند.

او گفت: باوجود 148 مرکز آموزشی در جهاد دانشگاهی می‌توانیم این کار را راحت انجام دهیم و این مرکز تخصصی رسالت اصلی جهاد دانشگاهی را به سرانجام برساند.

در ادامه، بیجندی رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان تصریح کرد: جهاد دانشگاهی نهادی پیشرو و مجموعه‌ای دانش‌بنیان است که در بحث فناوری سعی کرده در لبه دانش و فناوری حرکت کند.

او افزود: ما معتقدیم که آموزش زیربنای فناوری است و زمانی اقتصاد مقاومتی محقق می‌شود که به آموزش به عنوان زیرساخت خودباوری نگاه کنیم.

بیجندی بیان کرد: کار مشترک هراندازه در جهاد دانشگاهی شکل بگیرد کشور بیشتر از آن منتفع می‌شود.

رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان گفت: این دوره‌ها فاز یک دوره‌های آموزشی این مرکز است.

احمدیان، نماینده شرکت هواوی نیز اظهار کرد: این دوره‌ها از آموزش‌هایی است که موردنیاز سه اپراتور همراه اول، ایرانسل و رایتل،‌ راه‌آهن و صنایع مادر است.

وی افزود: در این دوره برای دارندگان بیمه بیکاری (با داشتن استعلام معتبر از بیمه) و افراد جویای کار (با داشتن استعلام معتبر از بیمه) تخفیف‌های ویژه‌ای در نظر گرفته‌شده است.

نماینده شرکت هواوی تاکید کرد: ما رسالت شغل و ایجاد شغل را برای خودمان قایل هستیم.

احمدیان یادآور شد:‌ عصر حاضر عصر اینترنت اشیا است و زمانی است که باید اشیا دارای سیم‌کارت شوند. ما نیاز داریم کارها و آموزش‌هایی را انجام دهیم که هم نیاز الان و هم نیازهای آینده جامعه رفع شود.