fa-IR
برگزاری کارگاه «آشنایی شرکت‌های نوپای بوشهری با قوانین مالی»

برگزاری کارگاه «آشنایی شرکت‌های نوپای بوشهری با قوانین مالی»

کارگاه آموزشی «آشنایی با قوانین مالی و حقوقی حاکم بر شرکت‌های تجاری»، چهارشنبه ۶ تیرماه ۱۳۹۷ در مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری خلیج فارس برگزار شد.

محورهای اصلی این کارگاه، موضوعاتی چون «دفاتر مالی»، «استهلاک دارایی»، «مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی»، «جرایم مالیاتی» و «اظهارنامه مالیاتی» بود. مدرس این کارگاه، رضا کشاورز حسابدار داخلی نیروگاه اتمی بوشهر بود.

او گفت: متاسفانه عدم آشنایی کافی شرکت‌های نوپا با قوانین مالی حاکم بر شرکت‌های تجاری باعث تحمیل خسارت‌ها و جرایم مالیاتی به این شرکت‌ها می‌شود و شرکت‌ها در بدو تاسیس موظف‌ هستند بلافاصله برای تهیه و پلمپ دفاتر مالی به اداره‌ ثبت شرکت‌ها مراجعه کنند چرا که در غیر این‌صورت جرایم مالیاتی به آن‌ها تعلق خواهد گرفت.

کشاورز افزود: همچنین باید در مورد مالیات‌های مختلف موجود در قوانین جاری کشور چون «مالیات بر درآمد»، «مالیات تکلیفی قراردادها» و «مالیات بر ارزش افزوده» اطلاعات کافی را کسب کنند. در ادامه او با اشاره به شروع بارگذاری اظهارنامه‌های مالیاتی در سازمان امور مالیاتی کشور در مورد این فرآیند توضیحاتی ارایه کرد.

در ادامه او گفت: تمامی هزینه‌های ثبت‌شده در سامانه چون پرداخت حقوق و دستمزد، هزینه تجهیزات و غیره باید دارای مستندهای لازم باشند؛ در غیر این‌صورت در زمان بررسی اظهارنامه مشمول جرایم مالیاتی خواهند شد. همچنین شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری باید در زمان بارگذاری اظهارنامه در بخش ماده ۹ به این موضوع اشاره کنند. علاوه‌ بر این، شرکت‌های دانش‌بنیان نیز برای استفاده از معافیت‌های مالیاتی پیش‌بینی شده در قانون باید در ماده ۳ به این موضوع اشاره کنند.

در بخش پایانی یک نمونه اظهارنامه مالیاتی یکی از شرکت‌های نوپا بارگذاری و موارد مطرح‌شده در کارگاه به‌صورت عملی آموزش داده شد و افراد حاضر در کارگاه سوال‌های خود را مطرح کردند و کشاورز به سوال‌های آن‌ها پاسخ داد.