دکتر جهانگیری :دولت نیازمند تقویت بنیان‌های ارتباطی با جامعه و نخبگان است

دکتر جهانگیری :دولت نیازمند تقویت بنیان‌های ارتباطی با جامعه و نخبگان است

معاون اول رئیس جمهور در مراسم پنجمین جشنواره فاوا گفت: دولت نیازمند تقویت بنیان‌های ارتباطی با جامعه و نخبگان است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت، دکتر جهانگیری گفت: این جشنواره نشان می‌دهد که باید توجه بیشتری به موضوع ارتباطات داشت، به ویژه در سالی که به سال همدلی و همزبانی دولت و ملت نامگذاری شده است، ارتباطات نقش مهمی در تحقق این شعار دارد.

وی به ارتباط خدا با انسان، انسان با خدا، انسان با انسان، انسان با طبیعت اشاره کرد و افزود: این ارتباطات از جمله وجوه عالی ارتباطات است که صاحبان دانش بر آن توجه دارند.

جهانگیری با بیان این که توسعه ارتباطات به عنوان زیرساخت تحرک بخش و توانمندساز همه‌ی بخش‌های اقتصادی کشور است، گفت: ما به توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نیازمندیم و برای تحقق این خواسته، زیرساخت اصلی که توسعه را تسهیل می‌کند، توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

وی با بیان این که نظام ارتباطی دولت به لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نیازمند تحرک و حرکت بیشتر است، افزود: دولت نیازمند تقویت بنیان‌های ارتباطی با جامعه و نخبگان است.

معاون اول رئیس جمهور اظهار کرد: سهم دولت در نظام رسانه‌ای کشور از سهم منتقدان و مخالفان بسیار کمتر است و این امر دولت را در ارتباط با جامعه با دشواری‌هایی مواجه می‌کند.

جهانگیری بر نقش دولت در توسعه ارتباطات تأکید کرد و افزود: دولت موضوع توسعه فناوری ارتباطات را با جدیت دنبال می‌کند.

 وی به هوشمندسازی و چابک‌سازی فعالیت‌های دولت تأکید کرد و ادامه داد: دولت کم‌تحرک و بزرگ نمی‌تواند نقش واقعی خود را در توسعه ارائه دهد.

 جهانگیری بر ارتقاء بهره‌وری دولت و بهره‌گیری از سرمایه نیروی انسانی تحصیل‌کرده تأکید کرد و ادامه داد: ارتقای بهره‌وری، کاهش هزینه و زمان ارایه خدمات دولت، تسهیل دسترسی آسان مردم به خدمات، پاسخگویی و شفاف‌سازی نظام اجرایی برای مقابله با فساد و ویژه‌خواری؛ مطالبات و دغدغه‌هایی است که با رویکرد صحیح نظام ارتباطی و فناوری اطلاعات قادر به دستیابی است.

وی با بیان این که ICT به عنوان زیرساخت، تحرک بخش و توامندساز همه‌ی بخش‌های اقتصادی کشور است، افزود: توسعه در اقتصاد، فرهنگ، اجتماع و سیاست نیازمند زیرساخت اصلی به نام توسعه ارتباطات است.

جهانگیری با اشاره به این که دولت یازدهم عزم خود را بر موضوع اصلاح وضع اقتصاد کشور جزم کرده است افزود: بازگشت به قانون یکی از اساسی‌ترین مسائلی است که باید به آن بپردازیم.

وی مبارزه با فساد و ویژه‌خواری را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: باید سعی کنیم آثار تحریم‌ها بر نظام اجرایی کشور کاسته شود.

معاون اول رئیس جمهور بر اصل شفافیت و پاسخگویی تأکید کرد و ادامه داد: راه میانبر برای رسیدن به اهداف دولت، توسعه فناوری‌های اطلاعاتی است.

وی با تأکید بر اینک ه توسعه با کارهای مقطعی و جزیره‌ای انجام نمی‌شود ادامه داد: شورای عالی فناوری اطلاعات به عنوان نهاد سیاست‌گذار و اجرایی کشور احیاء و فعال شد و این شورا موضوعات مهم و جدی همچون توسعه پهنای باند در کشور را در دستور کار دارد.

جهانگیری با بیان این که راهی جز استقرار دولت الکترونیک و حتی دولت همراه نداریم، افزود: کشوری که نسل‌های سوم و چهارم موبایل را ایجاد می‌کند می‌تواند از فرصت دولت همراه نیز استفاده کند.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه به گزارش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: این گزارش نشان داد که وزارتخانه‌ای که عده‌ای به دنبال تعطیلی یا ادغام آن بودند به یک وزارتخانه پرکار تبدیل شده است و به دنبال تحقق وعده‌های رییس جمهوری و انتظارات مردم است.

وی با اشاره به برنامه‌ی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ایجاد سالانه 100 هزار شغل، گفت: این موضوع، کار مهمی است و همه دستگاه‌ها باید از آن حمایت کنند تا سهم فاوا در تولید ناخالص ملی و صادرات کشور با یک حرکت علمی دقیق افزایش یابد.

ـ منبع: جشنواره ملی ارتباطات