fa-IR
واگذاری بهره‌برداری از ایستگاه‌های دریافت اطلاعات ماهواره‌ای
برای حضور فعال بخش خصوصی در چرخه فناوری فضایی صورت می‌گیرد

واگذاری بهره‌برداری از ایستگاه‌های دریافت اطلاعات ماهواره‌ای

سازمان فضایی ایران در راستای کاهش تصدی‌گری و حضور فعال بخش خصوصی در چرخه فناوری فضایی، در حال بررسی و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ورود بخش خصوصی به موضوع توسعه و بهره‌برداری از ایستگاه‌های زمینی دریافت تصاویر و داده‌های ماهواره‌ای است.

نعیمی، مدیرکل بهره‌برداری و نگهداری ایستگاه‌های زمینی سازمان فضایی ایران با اشاره به اهمیت تکمیل چرخه کامل فناوری فضایی در کشور گفت: امروزه تکمیل زنجیره ارزش فناوری فضایی چه در بالادست و چه در پایین‌دست در جهت توسعه اقتصادی پایدار برای بسیاری از کشورهای پیشرو و درحال‌توسعه حایز اهمیت است.

او ادامه داد: سازمان فضایی ایران برحسب جایگاه حاکمیتی خود و در راستای حمایت از  توسعه کسب‌وکارها، به دنبال حضور پررنگ‌تر بخش خصوصی در چرخه فناوری فضایی است.

نعیمی ایستگاه‌های دریافت داده‌های ماهواره‌ای را یکی از حوزه‌هایی دانست که سازمان فضایی ایران به دنبال جلب مشارکت بخش خصوصی است و ادامه داد: درگذشته فعالیت‌های کنترل و دریافت داده از ماهواره توسط اپراتور ماهواره صورت می‌گرفت و فقط دو شرکت در دنیا امکانات و توانایی ارایه این خدمات را به اپراتورهای ماهواره داشتند. اما طی سال‌های اخیر با گسترش منظومه‌های ماهواره‌ای سنجش‌ازدوری، شرکت‌های خصوصی و استارت‌آپ‌ها برای ارایه خدمات ایستگاه‌های زمینی در سطح کره زمین در حال شکل‌گیری هستند و طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده، از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۸ شرکت خصوصی و استارت‌آپ‌ در این زمینه شروع به فعالیت کرده‌اند.

او افزود: درآمد حاصل از ارایه خدمات ایستگاهی نیز رو به افزایش است و بستر مناسبی برای توسعه کسب‌وکارها و اشتغال‌زایی است.

نعیمی ایستگاه‌های دریافت داده‌های ماهواره‌ای را یکی از زیرساخت‌های موردنیاز برای توسعه کسب‌وکارهای فضاپایه دانست که قابل‌واگذاری به بخش خصوصی است و افزود: هم‌اکنون زیرساخت‌های مناسبی در سازمان فضایی ایران در راستای توسعه ایستگاه‌های زمینی شکل‌گرفته است که توانایی بالقوه ۴ خدمت هاستینگ، پردازش و مدیریت داده، TT&C و MCC و تله پورت را دارند.

او ادامه داد: در راستای حمایت از بخش خصوصی و توسعه کسب‌وکارهای فضاپایه، آزادسازی و عدم تصدی‌گری سازمان فضایی ایران در ایستگاه‌های زمینی ماهواره‌ای مطرح شد و تدوین سازوکارهای ورود و مشارکت بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری و ارایه خدمات کاربردی در این حوزه در دستور کار سازمان فضایی ایران قرارگرفته است.

این مقام مسئول در سازمان فضایی ایران اظهار کرد: با فراهم کردن زیرساخت لازم و رعایت استانداردهای بین‌المللی و تقویت توان داخلی و بخش خصوصی جهت خدمت‌رسانی به منظومه‌های جدید، می‌توان از بازارهای جهانی نیز کسب سهم کرد.

مدیرکل بهره‌برداری و نگهداری ایستگاه‌های زمینی سازمان فضایی ایران افزود: در حال حاضر پیش‌نویس طرح مذکور در حال بررسی است و در صورت ورود بخش خصوصی به این حوزه و حمایت سازمان فضایی ایران، علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمدزایی در این حوزه، می‌توان در زنجیره ارزش خدمات ماهواره‌ای در سطح بین‌المللی ایفای نقش کرد.