fa-IR
زیست‌بوم حمایت از صنایع خلاق و فرهنگی مساعد می‌شود
ستاری در بازدید از استارت‌آپ «دانرو»

زیست‌بوم حمایت از صنایع خلاق و فرهنگی مساعد می‌شود

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در بازدید از استارت‌آپ «دانرو» ، با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های حمایت از صنایع خلاق و فرهنگی و استارت‌آپ‌های این حوزه گفت: بخشی از اقداماتی که ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عهده‌دار است حمایت جدی از کسب‌وکار حوزه صنایع خلاق و فرهنگی است.

سورنا ستاری با بیان اینکه فرهنگ‌سازی این حوزه و توسعه استارت‌آپ‌های حوزه فرهنگی و خلاق از اولویت‌های اصلی سال جاری معاونت علمی و فناوری به شمار می‌رود، اظهار کرد: مجموعه پیک برتر یکی از صدها شرکت فعال در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی به شمار می‌رود و از ایجاد چند استارت‌آپ در حوزه  تولید و تحلیل محتوا حمایت می‌کند؛ اما نمونه‌های موفق و اشتغال‌آفرین این‌چنینی کم نیستند و رشد فزاینده این دست کسب‌وکارها در سال جاری نیز همچنان ادامه می‌یابد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، نیروی انسانی خلاق و تحصیل‌کرده به عنوان مهم‌ترین سرمایه استارت‌آپ‌های صنایع خلاق فرهنگی ارزیابی کرد و گفت: ویژگی استارت‌آپ‌های خلاق و فرهنگی این است که می‌توانند نیاز به تولید و تحلیل محتوا را با توانمندی داخلی و بر بستر اپلیکیشن‌های ایران ساخت با تکیه به خلاقیت و توانمندی جوانان تحصیل‌کرده تامین کنند.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد زیرساخت مساعد برای تولیدات استارت‌آپی ایران ساخت افزود به طور مثال در حوزه نمایش تصویر، استارت‌آپ‌های موفقی در کشور رشد یافته‌اند که روزانه بیش‌از ۷۵ میلیون بازدید را دارند. اگر از این استارت‌آپ‌ها حمایت نشود باید میدان را به نمونه‌های خارجی واگذار کنیم.

استارت‌آپی‌ها سربازان پیشتاز اقتصاد دانش‌بنیان

رییس بنیاد ملی نخبگان، فعالان جوان استارت‌آپی سربازان پیشتاز عرصه اقتصاد دانش‌بنیان هستند افزود: این جوانان خلاق که توانستند در محیط‌های محدود و با امکانات اندک در قلب شلوغی شهر استارت‌آپ‌های خلاق خود را پیش ببرند می‌توانند ضمن رونق اقتصاد زمینه ایجاد اشتغال برای دیگر هم نوعان خود را فراهم کنند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، به حمایت مالیاتی قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: ذیل قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بیش‌از ۱۳۰ خدمت به شرکت‌های مشمول قانون ارائه می‌شود و این شرکت‌ها از معافیت‌های مالیاتی ذیل این قانون استفاده می‌کنند که در این راستا وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی کشور همکاری و همراهی خوبی داشته است.

«استارت‌آپ‌های خدماتی و خلاق» لازمه رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور

ستاری، اهمیت رونق استارت‌آپ‌های خدماتی و شرکت‌های خلاق را یادآور شد و افزود: استارت‌آپ‌های خدماتی زمینه‌ساز ایجاد بازاری مساعد برای شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان هستند و مادامی‌که شرکت‌های خدماتی در کار نباشد نمی‌توانیم توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان را انتظار داشته باشیم به همین خاطر حمایت ازاین‌دست استارت‌آپ‌ها را آغاز کردیم و ازآنجایی‌که در قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان فضایی برای حمایت ازاین‌دست کسب‌وکارها پیش‌بینی‌نشده است خط حمایتی جدیدی را برای حمایت از صنایع خلاق و استارت‌آپ‌های خدماتی تعریف کردیم.

ستاری، حمایت‌های بیمه‌ای را بخش دیگری از ایجاد فضای مساعد برای این شرکت عنوان کرد و گفت در حوزه بیمه موافقت‌هایی با وزیر کار رفاه و تعاون اجتماعی داشتیم به قول‌های مساعدی داده‌شده است تا این بخش حمایتی از قانون شرکت‌های دانش‌بنیان محقق شود؛

پررنگ‌ شدن نقش کسب‌وکارهای استارت‌آپی در سپهر اقتصاد دانش‌بنیان

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با اشاره به‌ضرورت فراهم ساختن ایجاد زیرساخت مساعد برای حمایت از شرکت‌های خلاق و فرهنگی و همچنین استارت‌آپ‌ها درکنار قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان  ادامه داد: استارت‌آپ‌های حوزه صنایع خلاق و فرهنگی با توجه به چارچوب خاص قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در بستری دیگر حمایت می‌شوند.

وی با بیان اینکه نقش کسب‌وکارهای دانش‌بنیان استارت‌آپی ایران ساخت در  سپهر اقتصاد دانش‌بنیان کشور پررنگ‌تر شده است افزود این دست کسب‌وکارها در اقتصاد کشور حرف‌های زیادی برای گفتن دارند و به طور متوسط توانسته سال گذشته به گردش مالی ۶۰ هزار میلیارد تومان برسد ویژگی این کسب‌وکارها هم این است که در زمان در زمان محدود و یک فضای کوچک می‌توانند به درآمد اشتغالی قابل توجه برسند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور ابراز امیدواری کرد با رونق صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و تمایل بیشتر سرمایه‌گذار بخش خصوصی به حضور در حوزه دانش‌بنیان استارت‌آپی و گام‌های روبه‌جلو مانند اعطای ماهیانه بیش‌از ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در قالب وام به یک شرکت دانش‌بنیان از سوی سیستم بانکی کشور تسهیلات جایگاه شرکت‌های خلاق و استارت‌آپی محسوس‌تر شود.

شرکت پیگ برتر فعال در حوزه رسانه و محتوا همچنین  ضمن فعالیت در حوزه تولید محتوای تخصصی در حوزه مشارکت کسب‌وکار و کارآمدسازی فضای کسب‌وکار، زمینه اشتغال نیروی انسانی تحصیل‌کرده را فراهم کرده است.