fa-IR
تجلیل از دانش‌آموزان ایده‌پرداز بوشهری

تجلیل از دانش‌آموزان ایده‌پرداز بوشهری

همایش تجلیل از دانش‌آموزان ایده‌پرداز بوشهر، دوشنبه ۴ تیرماه ۱۳۹۷ در مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری خلیج فارس به ابتکار موسسه پایک (پژوهش، ایده‌پردازی و کارآفرینی) و با حمایت مرکز توانمندسازی کسب‌وکارهای نوپا فاوا استان بوشهر برگزار شد.

در این همایش علی سملیان، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان بوشهر، محمدمهدی مزارعی مدیر مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری خلیج فارس، علیرضا چمکوری مشاور علمی و فناوری استانداری بوشهر و عبدالناصر غلامی معاون پژوهش و برنامه‌ریزی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر حضور داشتند.

ابتدا محمدمهدی مزارعی، به برخی کاستی‌ها و ناکارآمدی‌های سیستم فعلی آموزش در ایران اشاره کرد و گفت: متاسفانه علی‌رغم مصوبه مجلس مبنی بر حذف تدریجی آزمون کنکور، به دلایل مختلف اجرای آن به تعویق افتاده است چرا که سیستم کنکور از یک سو باعث عدم شکوفایی و خلاقیت و ایده‌پردازی در دانش‌آموزان و از سوی دیگر باعث استرس، نگرانی و تحمیل هزینه‌های مالی سنگین به خانواده‌ها و فرزندان می‌شود.

او همچنین از والدین خواست از جهت‌دهی اجباری فرزندان‌شان به رشته‌هایی که مورد علاقه آن‌ها نیست پرهیز کنند، چرا که در آینده باعث سرخوردگی و عدم‌موفقیت‌شان می‌شود.

در ادامه عبدالناصر غلامی با اشاره به ظرفیت‌های استخدامی دولت گفت: امروزه دیگر دانش‌آموختگان نباید چشم به استخدام دولتی داشته باشند، چراکه دولت به هیچ‌وجه قادر به استخدام میلیون‌ها فارغ‌التحصیل دانشگاهی نیست. مزارعی افزود: جوانان ما باید با همت و خلاقیت پا در مسیر کارآفرینی بگذارند و فرهنگ کارآفرینی باید در دوران دانش‌آموزی در بین نوجوانان و جوانان کشور ایجاد و تقویت شود.

در پایان از ۱۵ تیم دانش‌آموزی که ایده‌های آن‌ها با عنوان‌های «تردمیل دریایی»، «شهر بی‌نهایت»، «شکل زیر دریا U تونل»، «قایق اکواریوم »، «دوچرخه دریایی»، «کفش دریایی»، «باغ‌وحش دریایی»، «رستوران شناور»، «شبتاب دریایی»، «هنر امید»، «پروانه آنلاین»، «اسپورت آنلاین»، «موسیقی دریا»، «ساخت شهربازی آبی» و «دکتر نقاشی» در رویدادهای کارآفرینی برگزار شده در استان بوشهر طی یک سال گذشته به‌عنوان ایده‌های برتر انتخاب شده بودند، تقدیر شد.