شصت درصد اقتصاد دانش‌بنیان دنیا، حاصل اندیشه متخصصان علوم انسانی
ستاری در همایش فعالان اقتصاد دانش‌بنیان عنوان کرد

شصت درصد اقتصاد دانش‌بنیان دنیا، حاصل اندیشه متخصصان علوم انسانی

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با بیان این‌که تنها راه توسعه پایدار از راه تحقق اقتصاد دانش‌بنیان است، گفت: حدود ۶۰ درصد اقتصاد دانش‌بنیان دنیا از تراوش مغز متخصصان علوم انسانی حاصل می‌شود.
دکتر سورنا ستاری در دومین هم‌اندیشی فعالان اقتصاد دانش‌بنیان و نوآوری که با موضوع «بررسی مسائل مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان» در پژوهشگاه نیرو برگزار شد، با تأکید بر نگاه ویژه دولت به اقتصاد دانش‌بنیان گفت: از ابتدای آغاز به کار دولت تدبیر و امید دولت به معنای عام و معاونت علمی و فناوری به معنای خاص یکی از اولویت‌های اصلی خود را توسعه و رونق شرکت‌های دانش‌بنیان به‌عنوان یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی در اولویت برنامه‌های خود قرار داده‌اند. چراکه تنها راه توسعه پایدار از راه تحقق اقتصاد دانش‌بنیان است.

مهم‌ترین مشکل عرصه اقتصاد دانش‌بنیان، فرهنگ نفتی است
ستاری اظهار کرد:‌ کشوری با نزدیک به پنج میلیون نفر دانشجو که غالب آن‌ها به لحاظ علمی در سطح بالایی قرار دارند را دیگر نمی‌شود با پول نفت و درآمدهای حاصل از خام فروشی اداره کرد.
وی مهم‌ترین مشکل عرصه اقتصاد دانش‌بنیان را فرهنگ نفتی عنوان کرد و گفت: اقتصادی که بر پایه فروش منابع و معادن استوار است، تحت تأثیر نوسان‌های بین‌المللی همانند مسائل سیاسی قرار دارد و چنین اقتصادی در برابر کوچک‌ترین چالش‌ها آسیب‌پذیر است.

اقتصادی که بر پایه فروش منابع و معادن استوار است، تحت تأثیر نوسان‌های بین‌المللی همانند مسائل سیاسی قرار دارد و چنین اقتصادی در برابر کوچک‌ترین چالش‌ها آسیب‌پذیر است.
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور ادامه داد: اقتصاد نفتی و اقتصاد مبتنی بر منابع زیرزمینی با مفاهیمی مثل کارآفرینی و نوآوری بیگانه است. چنین اقتصادی، کارآفرینی را توزیع پول حاصل از خام فروشی تعریف می‌کند، در این اقتصاد صنعت نیز معنا ندارد؛ چراکه صنعت زاده فناوری است اما اقتصاد نفتی به دنبال راه‌اندازی کارخانه است.
ستاری اضافه کرد: دانشگاه، دانشجو و پژوهش تنها زمانی معنا دارند که کشور بخواهد در صنعت به معنای واقعی حضور جدی داشته باشد. صنعت در بستر مهندسی ماشین‌سازی، طراحی و تولید فناوری معنا پیدا می‌کند؛ درحالی‌که در گذشته به نام انتقال فناوری خرید واردات تکنولوژی داشتیم.

گسترش ارتباط بین صنعت و دانشگاه یکی از ملزومات اقتصاد دانش‌بنیان است
ستاری با اشاره به لزوم ایجاد و گسترش ارتباط بین صنعت و دانشگاه این مهم را یکی از ملزومات اقتصاد دانش‌بنیان برشمرد و تصریح کرد:‌ برقراری ارتباط صنعت و دانشگاه در سال‌های گذشته مقدور نبوده است و موفقیت چشمگیری در این حوزه حاصل نشده است؛ چراکه فضای فرهنگی حاکم بر اقتصاد کشور چنین ارتباطی را توجیه نمی‌کند. در فرهنگ اقتصادی که رتبه‌بندی افراد جامعه بر اساس نوع اتومبیل خانه و محل زندگی افراد و نه ایده، قدرت مغز، مغز و داشته ذهنی است، نمی‌توان ارتباطی سیستماتیک بین صنعت و دانشگاه را انتظار داشت.
در شرایط کنونی ساختارهای قوانین و مقررات همگی بر اساس اقتصاد منبع محور تنظیم شده است. اصلاح شرایط موجود به تعامل و حرکت جمعی همه فعالان عرصه دانش‌بنیان نیاز دارد.
وی تعامل و همکاری همه نهادهای دولتی و خصوصی را یکی از عوامل مهم در نهادینه شدن اقتصاد دانش‌بنیان عنوان و اظهار کرد: بر اساس داستان عطار نیشابوری، سیمرغ خود ما هستیم، در شرایط کنونی ساختارهای قوانین و مقررات همگی بر اساس اقتصاد منبع محور تنظیم شده است. اصلاح شرایط موجود به تعامل و حرکت جمعی همه فعالان عرصه دانش‌بنیان نیاز دارد. خوشبختانه در این حوزه مشکل کمبود قانون وجود ندارد؛ اما تعابیر متفاوت از قانون باید یکسان شود.
سرمایه در ارزش‌افزوده حاصل از مغز نهفته است
ستاری با بیان اینکه آینده کشور درگرو تولید ثروت از دانش است، اظهار کرد: در جهان امروز به نفت ۲۰۰ دلاری هم نمی‌توان اتکا داشت؛ جهان امروز به سمت تبدیل ایده و فکر به ثروت از راه اصول فناوری درحرکت است. امروزه سرمایه در ارزش‌افزوده حاصل از مغز نهفته است؛ به‌عنوان‌مثال سال گذشته شرکت فیس‌بوک، واتس‌آپ را که کلاً ۴۳ نفر نیروی انسانی در آن فعال هستند، به قیمت ۲۱ میلیارد دلار خرید، این رقم معادل کل درآمد کشور ایران از محل فروش نفت به قیمت بشکه‌ای ۵۰ دلار است.
دانشگاه‌های نسل سوم در کشورهای پیشرفته تنها ۲۰ درصد بودجه خود را از محل اعتبارات دولتی یا شهریه تأمین می‌کنند
رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه تأسیس و راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان در اطراف دانشگاه‌ها یک ضرورت است، عنوان کرد: تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان برای پیشرفت دانشگاه باید در جامعه تأثیرگذار باشند و بتواند سرانه GDP (تولید ناخالص ملی) کشور را افزایش دهد، نه اینکه خود به‌عنوان یک نهاد به بودجه دولتی وابسته باشد. دانشگاه‌های نسل سوم در کشورهای پیشرفته تنها ۲۰ درصد بودجه خود را از محل اعتبارات دولتی یا شهریه تأمین می‌کنند و مابقی آن را از راه تبدیل علم و ایده به محصول و خدمات و همچنین راه‌هایی مانند فروش شرکت پتنت بحث‌های مربوط به مالکیت معنوی و قراردادهای پژوهشی با صنعت تأمین می‌کنند.

حدود ۶۰ درصد اقتصاد دانش‌بنیان دنیا از تراوش مغز متخصصان علوم انسانی حاصل می‌شود
ستاری با اشاره به لزوم بهره‌گیری از تمامی پتانسیل نیروی انسانی کشور، حضور نخبگان و مستعدان علوم انسانی در چرخه اقتصاد دانش‌بنیان را از ملزومات رونق این عرصه عنوان کرد و گفت: حدود ۶۰ درصد اقتصاد دانش‌بنیان دنیا از تراوش مغز متخصصان علوم انسانی حاصل می‌شود؛ اگرچه ایران را به نام کشوری مهندس پرور در جهان می‌شناسند و بیش از ۸۵ درصد دانشجویان ایرانی محصل در دانشگاه‌های امریکا در رشته مهندسی حضور دارند، نباید از قابلیت‌های بالای کشور در علوم انسانی غافل شد. موفقیت‌های حاصل‌شده در گیم، انیمیشن و تولید محتوا برای صنعت IT بیش از آنکه مرهون ایده مهندسی باشد، مدیون اندیشه علوم انسانی است.
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور تأکید کرد: مادامی‌که سرانه GDP شرکت‌های دانش‌بنیان به رقم چشمگیری در درآمدهای تمام کشور نرسد، نمی‌توان نگاه‌ها را به سمت اقتصاد دانش‌بنیان معطوف کرد، البته باید دانست در محیط نامناسب فرهنگی اقتصاد ایران، شرکت‌های دانش‌بنیانی حضور دارند که تحت نظر مدیرعاملانی جوان و غالباً زیر ۳۰ سال قیمتی چند صد میلیون دلاری دارند. این روند باید با سرعت بیشتری طی شود.

نخبه محقق و مستعد برتر نیازمند حمایت‌های مالی و امکانات سخت‌افزاری است
رییس بنیاد ملی نخبگان، بسترسازی برای ورود متخصصان و محققان غیرمقیم را گامی بلند در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان دانست و گفت: باید تلاش شود از همه ظرفیت‌های کشور در چرخه خدمت‌رسانی به جامعه از راه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان استفاده شود؛ چراکه سرمایه اصلی هر کشوری نیروی جوان متخصص و صاحب اندیشه است. کشور باید بداند رونق شرکت‌های دانش‌بنیان تنها درگرو نگهداشت مستعدان برتر و جلوگیری از خروج آنان است؛ با همین نگاه و با اقدامات انجام‌شده در بنیاد ملی نخبگان تعداد قابل‌توجهی از متخصصان و محققان غیرمقیم شاغل و محصل در ۲۰۰ مرکز برتر علمی تحقیقاتی جهان به کشور بازگشتند.
وی تأکید کرد: نخبه محقق و مستعد برتر به حمایت‌های مالی و امکانات سخت‌افزاری و همچنین بستر مناسب برای اثرگذاری نیازمند است و مطمئناً در اقتصاد دلالی و خام فروشی، نخبه حضور فیزیکی و ذهنی نخواهد داشت، حتی اگر بهترین شرایط مالی برای او فراهم شود.
ستاری در ادامه با اشاره به وجود شبکه ملی آزمایشگاهی تصریح کرد: با عضویت ۴۲۰۰ آزمایشگاه و دستگاه در شبکه ملی آزمایشگاهی، این امکانات در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان و مستعدان برتر قرار دارد و می‌توان با برخورداری از آن‌ها به رونق اقتصاد دانش‌بنیان کمک کرد، همچنین تسهیلات دیگری نظیر معافیت‌های نظام‌وظیفه در نظر گرفته شده است.
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را از قوانین مهم کشور عنوان کرد و گفت: اقدامات اجرایی خوبی برای عملیاتی شدن این قانون در کشور انجام شده است که البته برای تحقق این مهم سختی و مشکلات بسیاری بر سر راه بود. فراموش نکنیم کشور سه سال پیش ۱۲۰ میلیارد دلار درآمد از راه نفت داشته است؛ اما این رقم در حال حاضر تنها ۲۰ میلیارد دلار است. تا همین چند سال پیش بیش از ۸۰ درصد هزینه‌های کشور از راه خام فروشی نفت تأمین می‌شد؛ اما این رقم در سال جاری به ۱۸ درصد تنزل پیدا کرده است؛ این آمار نشان می‌دهد در عرصه دانش‌بنیان جهش‌های خوبی داشته‌ایم که البته باید در آینده سرعت بیشتری به این روند داده شود.
ستاری در ادامه با اشاره به شرایط پساتحریم گفت: در شرایط کنونی و با ایجاد فضای رقابتی در بازار قطعاً نوآوری و شکوفایی بیشتری را در شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد خواهیم بود؛ چراکه در بدترین شرایط تحریم نیز در زمینه‌هایی مانند بایو، نانو و سلول‌های بنیادی موفقیت‌های چشمگیری حاصل شده است.
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور اقدامات انجام‌شده در سیستم مالیاتی کشور را مطلوب، ارزیابی و خاطرنشان کرد: در دو سال گذشته به‌رغم تمام فشارها و کاستی‌ها سیستم مالیاتی کشور بیشترین همکاری را با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشته است که این نگاه و نگرش قابل‌تقدیر و تشکر است.
بر اساس این گزارش، با توجه به اهمیت فرهنگ‌سازی و ترویج اقتصاد دانش‌بنیان و تبیین فعالیت‌ها و اهداف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این نشست در راستای سلسله نشست‌های هم‌اندیشی فعالان اقتصاد دانش‌بنیان و نوآوری برنامه‌ریزی و برگزار شده است. اهم موضوعات این نشست با توجه به اعطای معافیت‌های مالیاتی به شرکت‌های دانش‌بنیان در سال مالی ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳، معرفی سازوکار اعطای معافیت مالیاتی به شرکت‌های دانش‌بنیان و پرسش و پاسخ درباره سازوکارها و نحوه رسیدگی به درخواست‌های شرکت‌های دانش‌بنیان است.
اجرای معافیت‌های مالیاتی «قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات» از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با همکاری سازمان امور مالیاتی کشور در حال پیگیری است، همچنین معافیت‌های مالیاتی ماده ۹ قانون مبنی بر معافیت مالیاتی واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی مستقر در پارک‌های علم و فناوری نیز در حال اجرا است.
در این نشست به سؤالات و ابهامات برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان در خصوص نحوه استفاده از این معافیت‌ها یا سایر قوانین و ضوابط مالیاتی از سوی مسئولان سازمان امور مالیاتی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پاسخ داده شد.