شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان سدشکن و راهگشا باشد
در مراسم تکریم و معارفه رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان عنوان شد،

شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان سدشکن و راهگشا باشد

مراسم تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، عصر روز شنبه ۳ تیرماه ۱۳۹۷ در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان برگزار شد. در این مراسم باصدور حکمی از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سید مهدی ابطحی به سمت «رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان» منصوب  شد.

 مسعود برومند، معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم با اشاره به وابستگی اشتغال به فناوری و نوآوری گفت: تعداد شرکت‌های فناور شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از همه پارک‌های علمی و تحقیقاتی بیشتر است و به‌طبع مسئولیت بزرگی هم دارد که یکی از آن‌ها سد شکن و راهگشا بودن در بسیاری از مشکلات است.

مسعود برومند، همچنین اظهار کرد: سال ۶۲ بعد از انقلاب با بازگشایی دانشگاه بیشترین تمرکز بر تربیت دانشجوهای علمی و فنی بود و هیچ عملکرد پژوهشی در وزارت علوم نداشتیم، بعد از آن تحصیلات تکمیلی مطرح شد و نتیجه آن ۷ سال بعد به ثمر نشست و بیش از ۴۸ هزار مقاله علمی از سوی ایرانیان ارایه شد که این امر برای کشور اعتبار علمی کسب کرد و رتبه ۱۶ جهان از حیث تولید  مقالات علمی را برای کشور به ارمغان آورد.

او افزود: مباحث کیفی‌سازی با تاخیر صورت گرفت و  در حال حاضر حدود ۱.۹ درصد مقالات علمی و ۲.۲ درصد مقالات کیفی را تولید می‌کنیم؛  سال‌های ۷۹ تا ۸۰  آغاز تفکر در مباحثی مانند خودکفایی فناوری بود که ثمره آن در سال‌های  ۸۵ الی ۸۶ به بار نشست و اکنون واحدهای فناور شروع به رشد کرده‌اند. حوزه کارآفرینی هم در همین سال‌ها شکل گرفت و از سال‌های ۸۹ الی ۹۰ شکل گسترده‌تری پیدا کرد.

مسعود برومند با اشاره به اینکه موضوع کارآفرینی موضوع اساسی این کشور است، تصریح کرد: فناوری و نوآوری به میزانی رسیده که اشتغال به آن وابسته شده است و سخت‌ترین کار فعال کردن جوانان در حوزه دانش‌بنیان است؛ در شهرک علمی و تحقیقاتی ۴۳پارک علم و فناوری وجود دارد که حدود ۳ هزار نفر نیروهای دانشگاهی در آن اشتغال دارند و ۳ هزار میلیارد فروش داشته است که این امر به همه این اعتماد به نفس داده است که در این حوزه می‌توان کار کرد.

او با تاکید بر اینکه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان نقش مهمی در رفع مشکلات کشور دارد، گفت: از یک سو، شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌های فناوری در کشور است و از سوی دیگر گستردگی و بزرگی این شهرک در کشور نمونه است. از همین رو وظیفه بزرگ‌تری نیز بر دوش دارد و باید سد شکن مشکلات در کشور باشد.

برومند ادامه داد: شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان دارای فرهنگ سازمانی بسیار مناسب و در حال تیم‌سازی است که باعث می‌شود هر روز بزرگ‌تر و قدرتمندتر شود؛ شهرک علمی و تحقیقاتی باید به همه نشان دهد که راه درستی را رفته است.

او ارتباط بسیار خوب دانشگاه صنعتی و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان را دلیل موفقیت آن عنوان کرد و گفت: این ارتباط مناسب باید الگویی برای دیگر مراکز رشد در کشور باشد و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان باید به همه نشان دهد که می‌توان این‌چنین کار کرد.

برومند همچنین ارتباط خوب شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با مسئولان استانی را دیگر نقطه قوت شهرک عنوان کرد.

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان ابراز امیدواری کرد که دوران طلایی دیگری در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان آغاز شود.

سیدمهدی ابطحی، رییس جدید شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان نیز در این مراسم با اشاره به اینکه مسئولیتی گران‌سنگ و خطیر از جهت موضوع مهم توجه به نوآوری و فناوری به عنوان رییس جدید شهرک علمی و تحقیقاتی به او محول شده، اظهار کرد: این سمت از آن جهت گران‌سنگ است که افرادی با وقت‌گزاری بسیار، خوش‌فکری و اعتقاد به مسائل ملی، ظرفیت‌های جوانان کشور و شناخت روند جهانی، این مکان را پایه‌گذاری کردند و از مدیرانی دانا، واحدهای فناور پیشرو تشکیل شده است.

او افزود: خطیر از آن جهت که اگر از اهداف اولیه فاصله بگیریم و دچار عمل‌گرایی مفرط بدون پویایی در مفاهیم خواهیم شد و به مجموعه‌های پرتعداد و کم خاصیت کشور افزوده‌ایم؛ اگر هم‌افزایی مجموعه‌های ذی‌ربط را نداشته باشیم، ساختاری منسجم و محلی مرجع برای حل مشکلات فناوری را به دست نمی‌آوریم.

رییس جدید شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان افزود: همچنین اگر نتوان جایگاه شهرک را در انجام مأموریت‌های بزرگ به تصویر کشید و به ایجاد وجهه بین المللی، تعامل با مدیران کلان ملی، توجه به ساختار درونی و کوشش برای توانمندسازی واحدهای مستقر توجه نکنیم، به ساختاری خوش چهره و درون تهی و یا به خود مشغول درونی تبدیل می‌شویم.

رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان گفت: من متعهد می‌شوم به مدیریتی شفاف با مشارکت سازمان اصلی شهرک علمی و تحقیقاتی در تصمیم‌سازی برای ایجاد تعهدات ملی و فراملی در نگاه سیستمی پایبند باشم و در راستای حل ابر چالش‌ها، اشتغال جوانان و اهداف بلند شهرک تلاش کنم.

ابطحی اظهار کرد: دوستانی که بعد از انقلاب متولد شده‌اید، تمام تلاش ما بالندگی شماست اما آسوده از برنامه‌های ما، داشته‌ها و کمبودهای ما، شهرک را در رویایی‌ترین شکل ممکن تصور کنید، آن را پاسخ‌گوی بازارهای فناوری دنیا و سیمایی بی‌بدیل و با زیرساخت‌های مناسب و کارا در جی دی پی استان و الگویی برای کشورهای در حال توسعه تصور کنید.