fa-IR
اصول ۱۲گانه مهم در برنامه‌نویسی حرفه‌ای مطرح شد
در چهل‌ویکمین همفکر خراسان جنوبی

اصول ۱۲گانه مهم در برنامه‌نویسی حرفه‌ای مطرح شد

صادق پاسبان، مدیرعامل مجتمع دانشجویار بیرجند در چهل‌ویکمین همفکر خراسان جنوبی که ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ در مجتمع دانشجویار بیرجند برگزار شد، درباره برنامه‌نویسی و اینکه چگونه برنامه‌نویس خوبی شویم یا شرکت برنامه‌نویسی در حد عالی داشته باشیم صحبت کرد.

او برای اینکه برنامه‌نویس حرفه‌ای شویم ۱۲اصل را نام برد و افزود: اگر از این ۱۲ اصل ۸ مورد آن را داشته باشیم یعنی شخص حرفه‌ای در سطح جهانی هستیم یا شرکت ما در حد جهانی است، اگر فقط ۳ مورد را داریم یعنی فعلا باید کدنویسی و برنامه‌نویسی را کنار بگذاریم تا حداقل به بیش از ۳ مورد برسیم.

مدیرعامل مجتمع دانشجویار اصل اول را سورس کنترل‌ها یا ورژن کنترل‌ها دانست و افزود: که سورس به عنوان مخزن استفاده می‌شود که کد و محتوا را در آن جا می‌گیرد و در آن کنترل می‌شود.

پاسبان ادامه داد: اصل دوم این است که بتوان برنامه‌ای نوشت که با یک کلیک اجرا شود و مخاطب مجبور نباشد کارهای زیادی انجام دهد که به عنوان مثال اپلیکیشن را نصب کند.

او بیان کرد: در گزینه بعد باید هر شرکت یا هر برنامه‌نویسی روزانه از اپلیکیشنی که تولید می‌کند نسخه نهایی قابل نصب شدن را داشته باشد.

مدیرعامل مجتمع دانشجویار تاکید کرد: شرکت‌ها باید در کدنویسی خود سرویس و ابزاری داشته باشند تا مشکل را دنبال کند و متوجه شود چه کسی و در کجا این باگ ایجاد شده است.

پاسبان تصریح کرد: مشکل برنامه‌نویسان این است که مشکل را جدی نمی‌گیرند و همین باعث مشکلات بیشتری می‌شود تا اندازه‌ای که حتی برای توسعه نرم‌افزار هم نمی‌توان کاری انجام داد و تمام کدها باید از اول نوشته شود.

او عنوان کرد: اصل ششم این است که حتما تقویم کاری از پیش تعیین شده داشته باشیم که در چه زمانیف چه کسی، چه کاری را باید انجام دهد.

مدیرعامل مجتمع دانشجویار به تهیه مستندات اشاره کرد و گفت: از اصول مهم برنامه‌نویسی است که معمولا به آن بی‌توجهی می‌شود. شرکت‌ها باید شرایط کاری خوبی برای برنامه‌نویسان داشته باشند تا زمان و هزینه‌ای که صرف آن‌ها می‌کنند هدر نرود. همچنین باید بهترین ابزار و امکانات در اختیار برنامه‌نویسان باشد تا بتوانند به نتیجه مطلوب برسند.

پاسبان اصل دهم را حضور شخصی به نام تستر عنوان کرد و افزود: این شخص نباید برنامه‌نویس باشد و اصول اولیه برنامه‌نویسی را مبتدی به یاد داشته باشد تا هم از دید مشتری و هم برنامه‌نویس آن برنامه را مورد بررسی قرار دهد.

او اصل ۱۱ و ۱۲ را هم استخدام و مصاحبه و شخصیت فرد دانست و بیان کرد: در مصاحبه باید به توانایی‌های عملی فرد توجه شود، همچنین شخصیت فرد مصاحبه شونده خیلی مهم است چرا که در کار تیمی باید تمام اعضا بتوانند با هم کاری را انجام دهند.