fa-IR
دسترسی آزاد به اطلاعات مانع از رانت می‌شود
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد

دسترسی آزاد به اطلاعات مانع از رانت می‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع نخبگان استان کرمان با اشاره به اینکه با دسترسی آزاد به اطلاعات کارها آسان‌تر و بهتر انجام می‌پذیرد، گفت: امروز عصر تحول و اقتصاد دیجیتال است و اگر زمینه رشد این نوع اقتصاد را فراهم آوریم بسیاری از مشکلات را حل خواهیم کرد.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع جوانان، دانشگاهیان و فعالان کسب‌وکارهای نوپا در دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به اینکه ایجاد امکانات ارتباطی امتیاز نیست که ما به مردم می‌دهیم بلکه حقی است که هر شهروند بر گردن ما دارد، گفت: امروز عصر تحول و اقتصاد دیجیتال است و اگر زمینه رشد این نوع اقتصاد را فراهم کنیم بسیاری از مشکلات را حل کرده‌ایم.

آذری جهرمی ظرفیت دانشگاه شهید باهنر را فرصت ارزشمندی برای تحول دیجیتال در استان کرمان دانست و اظهار کرد: سیاست‌های کلی نظام مبتنی برافزایش بهره‌وری است و در برنامه ششم توسعه نیز به این موضوع تاکید شده است و بدون استفاده از فناوری دیجیتال، افزایش بهره‌وری امکان‌پذیر نیست.

عضو کابینه دولت دوازدهم درباره مشکلات کسب‌وکارهای نوپا چون بیمه و مالیات تصریح کرد: در جلسه‌ای که هفته گذشته با وزیر محترم کار و معاونان او داشتیم‌ قرار شد تسهیلاتی برای شرکت‌هایی که افراد شاغل در آن ۱۰۰ درصد سهامدار هستند فراهم شود تا بتوانند از معافیت بیمه‌ای استفاده کنند.

بالاترین مقام حوزه ICT در کشور بابیان اینکه در آیین‌نامه طرح نوآفرین به موضوع آدرس مجازی پرداخته‌شده است، خاطرنشان کرد: برای رفع برخی از مشکلات کسب‌وکارهای نوین ظرفیتی چون پارک علم و فناوری با در نظر گرفتن معافیت‌های مالیاتی وجود دارد ضمن اینکه در طرح نوآفرین، ایجاد پارک اقتصاد دیجیتال در نظر گرفته‌شده است که مکان فیزیکی ندارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: اگر در نظام تحول دیجیتال دسترسی آزاد به اطلاعات نباشد رانت ایجاد می‌شود و اگر دسترسی آزاد به اطلاعات وجود داشته باشد کارها با برنامه و دقیق صورت می‌گیرد.

او افزود: دسترسی آزاد به اطلاعات یکی از مظاهر منشور حقوق شهروندی و مورد تاکید دولت تدبیر و امید است.