fa-IR
معاون فناوری پارک علم و فناوری خوزستان تاکید کرد

لزوم شکل‌گیری صنعت سرمایه‌‌گذاری استارت‌آپی در کشور

معاون فناوری پارک علم و فناوری خوزستان، نبود سرمایه‌گذار در حوزه استارت‌آپ‌ها را یکی از معضل‌های این حوزه عنوان کرد و گفت: باید تلاش کنیم صنعت سرمایه‌گذاری استارت‌آپی در کشور شکل گیرد.

جمشید افشانی در حاشیه رویداد اینوتکس اهواز که عصر جمعه، یکم تیرماه ۹۷ در سالن همایش‌های مخابرات برگزار شد بیان کرد: با توجه به نو‌ظهور بودن کسب‌و‌کارهای استارت‌آپی و موج به وجود آمده در این حوزه، تشکیل و تکمیل حلقه‌های زنجیره اکوسیستم استارت‌آپی کمی دشوار شده است ما باید بستر را فراهم کنیم وقتی بستر فراهم شد و جهت‌دهی مناسب صورت گرفت بخش خصوصی شکوفا می‌شود.

او ادامه داد: چهار نوع از حلقه‌‌‌های مهم زنجیره اکوسیستم استارت‌آپی، ایده‌پردازی، تیم‌سازی، آموزش و حلقه سرمایه‌گذاری است. با توجه به شاخص‌های موجود حلقه اول شکل گرفته و دغدغه فرهنگ سازی تفکر خلاق و ایده‌پردازی مرتفع شده است. برای مثال در سال ۹۶در جشنواره‌های ایده‌پردازی پارک علم و فناوری خوزستان تعداد ۳۹۴ ایده توسط اشخاص مختلف ارایه شده همچنین ۸۸ ایده برای اختراع ثبت شده که از این تعداد ۵۹‌ اختراع تایید شده است.

افشانی با اشاره به اینکه دغدغه اول بهبود فرهنگ ایده‌پردازی و کسب‌و‌کارهای خلاق بود اظهار کرد: حلقه و دغدغه دوم برای تشکیل اکوسیستم استارت‌آپی، تیم سازی بود. یکی از اقدامات اولیه در این خصوص جذب خروجی دانشگاه ها و در واقع فارغ تحصیلان دانشگاهی است که در این راستا در بیشتر دانشگاه‌های استان مراکز رشد و کانون‌های شکوفایی خلاقیت و نوآوری راه اندازی شده است تا خروجی دانشگاه‌ها ورودی به اکوسیستم باشد.

معاون فناوری پارک علم و فناوری خوزستان افزود: بعد از راه‌اندازی خانه استارت‌آپ اهواز، مرحله اول شناسایی استارت‌آپ‌ها بود اما آنچه رخ داد استقبال استارت‌آپ‌ها از این موضوع بود و تاکنون ۵۹ تیم درخواست عضویت داده‌اند که نزدیک به ۳۰ تیم ارزشیابی شده است.

او با انتقاد از اینکه استارت‌آپ‌ها آموزش، که حلقه سوم اکوسیستم استارت‌آپ‌ها است را جدی نمی‌گیرند گفت: آموزش به سبک گذشته و سنتی دیگر فایده‌ای ندارد باید آن را به سمت کوچینگ ببریم. البته بحث منتورینگ هم باید مورد توجه قرار گیرد. اگر آموزش هم تمام شود حلقه سوم اکوسیستم را گذرانده‌ایم.

افشانی افزود:حلقه مهم و چهارم این اکوسیستم، حلقه جذب سرمایه‌گذار است که ما پیش‌بینی می‌کنیم در آینده یکی از مشکل‌های استارت‌آپ‌ها در استان خواهد بود. تاکنون تلاش‌هایی در این خصوص انجام داده‌ایم اما باید سرمایه‌گذار سنتی را به سمت استارت‌آپ‌ها هدایت کنیم.

او افزود: باید به سمت فرهنگ‌سازی سرمایه‌گذاری استارت‌آپ‌ها در استان برویم، حوزه استارت‌آپ‌ها در خوزستان همه نشانه‌های یک صنعت را دارد باید سرمایه‌گذاران را قانع کنیم به این حوزه ورود کنند.

معاون فناوری پارک علم و فناوری خوزستان در پایان از آمادگی پارک علم و فناوری خوزستان برای حمایت از همه رویدادها در حوزه استارت‌آپ‌ها و به ویژه جذب سرمایه گذار خبر داد و گفت: هر کاری لازم باشد انجام می‌دهیم تا اکوسیستم استارت‌آپی در استان شکل گیرد.

در این مسابقات ۱۰ استارت‌آپ‌ها شرکت کرده بودند که از این بین سه استارت‌آپ‌ به مسابقات اینوتکس کشوری اعزام خواهند شد.